Tietäiskö tekniikan miehistä kukaan mitenkä
tehdään, akselin ja painelaakerin rihtaus ?
Kiitos asiallisesta vastauksesta !
tehdään, akselin ja painelaakerin rihtaus ?
Kiitos asiallisesta vastauksesta !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mutta sitä en tiedä miten sen kirjoittamalla Sinulle selittäisin ja juuri siitä päätellen että sinun sitä pitää kysyä, koska se on niin yksinkertainen ja helppo homma "kuin vetäisi sukan jalkaan", siitä vain jotkut kirjoittelevat turhaan kuin se olisi jotain salatiedettä.
Jos osaat kasata polkupyörän osat ketjuineen runkoon pyörineen ja siten että kaikki toimii niin varmaan silloin osaat tehdä "rihtauksenkin".
Pitäisi tietää veeneesi ja laitteiden rakenne elikä nähdä mitä siellä on ja mitä oikeasti olisi tarvetta tehdä?
Ei siinä tarvi kuin tavallista maalaisjärkeä ja vähän työkaluja niin se on helppo tehdä kun tietää miten laitteiden pitää toimia.
Vene on 9,5 m pitkä teräsvene 5,5 t. Potkuri akseli 35 mm vannasp. päässä olevasta voitelu poksista painelaakerille 80 cm, pukki ja nivelakseli. Riittääkö rihtaukseen jos löysää painel. kiinnityksen ja kiristää uudelleen ?.
Pitääkö painel. alle laittaa kannatus tai nosto ennen kuin taas kiristää uudelleen. kiristetäänkö
momenttiin vai mittaamalla taippojen välit. (kumityynyt n 20 mm)
Nytten vaan rihtaat,siinä se.
Ihme nuijia täällä, saatana.
tässä taas joku pölvästi kirjoittaa minun hyvin usein käyttämälläni nimimerkillä mikä on hyvin valitettavaa mutta näillä palstoilla liian yleistä ja tässä alempana on hänen viestinsä tekstit ja tiedot.
Itse en ole koskaan vielä kirjoittanut kuin vain asiaa josta jotain tiedä joten siitäkin voisi päätellä onko nimimerkin takana oikea nimimerkin käyttäjä.
" Ok, näin
Kirjoittanut: Perämeren veneilijä 14.6.2006
klo 15.51
Nytten vaan rihtaat,siinä se."
paskaa niin vakavasti.Rekisteröi typerä nimimerkkisi, niin päänsärkysi aiheesta loppuu.Jos kirjoitat vain asioista, joista jotain tiedät, niin täällä ei olisi ainoatakaan sinun kirjoitusta.
täriseekö ja vippaako akseli? Oletko varma, ettei akseli ole kiero?
Painelaakerin rihtaus:
1. Tarkista, että akseli on keskellä vannasputkea.
2. Tarkista, että painelaakerin kinnitys ei väännä mihinkään päin.
Kardaanin (ristitappi)tarkistus:
1. Tarkista, että nivelten kulmat on yhtäsuuret.
2. Tarkisat, että ajatellut akselien jatkeet leikkaavat toisensa kardaanin keskellä.
3. Tarkista, että kulmat ovat annettujen arvojen rajoissa.
Rihtauksen tarkistus olisi tehtävä veneen vedessä ollessa lastattuna normaalivarustuksella.Pukeilla ollessaan vene ei makaa monestikkaan normaalisti.
Rihtauksessa riittänee 0.05 mm alittava ero välksessä laippojen reunojen välissä. Rakotulkki löytyy autotarvikeliikkeestä. Laipan pultit löysälle, laipat irti, sitten katsotaan meneekö laipat käsin takaisin paikalleen ilman että akselia pitää kammeta ( ei saa olla porrastusta = akselien keskilinjat eivät samalla linjalla) sitten vielä vinous mittaamalla eri puolilta laippojen väliltä kun pultit löysällä sormin kierrettynä - valitaan rakotulkista kaksi tulkkia, toinen 0.05mm toista paksumpi , ja laippojen valiä kiristetään niin että ohuempi menee rakoon kaikkialla, mutta tiukimmillaan vain naheasti - sitten paksummalla kokeillaan eri puolilta rakoa , se taas ei saa mennä sisään mistään kohtaa. sitten akselia pyöritetään käsin 90 astetta tai puoli kierrosta ja taas mitataan ( tämä paljastaa jos laippa vinossa akselilla tai akseli mutkalla).
Käyntikortilla voi myös mitata välyksen : menee väliin - ei mee.
Siis rihtauksen ajatus on siinä että toisiinsa liittyvä akselit ovat ko-aksiaaliset , siis samanakseliset ( tarkoitetaan mekaanismatemaattista akselia, siis akselin keskilinjaa), ja saman suuntaiset, sekä että myös laipat olisivat samansuuntaiset ja akseleihin nähden tasan 90 astetta.
Ei se ole vaikeaa , paikka voi olla ahdas.
Ensiksi tarksista ja asenna akseli siten että se on vannasputken keskiössä. Tätä helpottaa jos sinulla on vannasputkeen akselireijällä varustettu keskittämiskartiokartio.(monesti 15-20 sm pitkä, toisesta pästäään kartio, joka menee vannasputken sisälle, kappaleen tarkassa keskiössä on tarkka reikä ko akselille)Tämän avulla saat akselin asennettua "valeisiin" niin että se osoittaa sinulle painelaakerin asennuspaikan.
Painelaakeri tulee asentaa niin että se on kohtisuorassa 90 astetta potkuriakseliin nähden. ja tietenkin se seinämä tai tukilevu johon painelaakeri kiinitetään on samansuuntainen.
Jos asennuskartiosta (vannasputken päästä) ei ole painelaakerille yli 50 sm, voimme olettaa että potkuriakseli ei ns roiku (0,5-1mm) ja akselin pää antaa painelaakerin asennuspaikan. Painelaakerin kiinnitys tehdään sen ohjeiden mukaan ja tietenkin mainitsemasi kumityynyt puristetaan molemmilta puolilta"hieman kasaan", eli kiristetään momenttiin. Kiristyksenkin jälkeen akselin pitää sopia tarkasti painelaakerin kiinnitykseen (joskus laippa, joskus puristusreikä. Painelaakerin jälkeenhän sinulla on ns skatra eli murrosnivel, joka mahdollistaa pienen suuntapoikkeaman moottorille verrattuan akselilinjaan. Muista: Painelaakerin kumit painuvat hieman kasaan kun veneelle annetaan käskyä ; eteen tai taakse. Siksi ne on oltava painelaakerin tukiseinän molemilla puolilla, ja potkuriakselin on päästävä painumaan sisäänpäin niin paljon kuin kumit joustavat (potkurin ja perälaakerin väliin jätä ainakin 20 -25mm painumavaraa.) Kuten eräs kirjoittaja mainitsi rihtaus on hieman erilainen jos se tehdään maalla tai vedessä. (Asia on
aluskohtainen ja voi vaihdella paljonkin)
Tässä aluksi. Hyvää Kesää!