http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=577574
Alas tullaan ja rymisten! Vapiskaa tuulipuvut se on menoa NYT!
Alas tullaan ja rymisten! Vapiskaa tuulipuvut se on menoa NYT!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei vaikuta mihinkään oleellisesti. Jos ei rahat riitä isompaan niin ostetaan pienempiä. Oletetaan vaikka että kohteena oli 100t eur asunto, nyt sitten laitetaan katoksi 90t eur, no sillä saa sen 4 neliöö pienmmän, mitä sitten?
No eikös tämä paremminkin kosketa/huoleta vuokralla tuhnuttelijoita jotka haaveilevat joskus pääsevänsä omaan kiinni?
Esim. omalta kohdaltani, jo vuosia sitten asunnon hankkineena, sanoisin että EVVK.
Nordea: Suomalaisten asunnon ostokyky heikentynyt LIEVÄSTI
Nordea arvioi, että korkojen nousu jatkunee MALTILLISENA myös lähitulevaisuudessa. Se SAATTAA heikentää ostokykyä LIEVÄSTI. Yhden prosenttiyksikön nousu asuntolainan korkoon lisäisi kuukausittaista lainanhoitomenoa 50 eurolla koko maan keskihinnoin mitattuna.
>>50 euron lisäys lainanhoitokuluihin kuukaudessa = ROMMAUS!!! Eikös niin?
Btw, 50€/kk = 600€/vuosi. Tämä on peräti n. 1.1% perheemme nettovuositulosta. Ja ottaen huomioon yleiskorotuksen, niin.... joo, rommaushan siitä tulee!!!
Täällä sitä ollaan heti panikoimassa, jos on kerrankin faktaa lyödä pöytään. ETTEKÖ TE TUULIPUVUT YMMÄRRÄ, ETTÄ NE ON NE TEIDÄN PANKIT, JOTKA VAROITTELEVAT LAINANOTTAJIA! Me tuhnut emme ole sitä saaneet aikaan tai mistäpä sen loppujen lopuksi tietää...;=)