Homeen aiheuttama haju

Onko tietoa, aiheuttaako homekasvusto muunkin tyyppistä hajua kuin vain "maakellarimaista"? Meillä mökillä on pistävä, silmiä ja kurkkua ärsyttävä, kamala haju, joka tekee sisätiloissa oleskelun mahdottomaksi. Pintakosteuksia ei ole missään, olisiko betonilaatta, jolle mökki on rakennettu kostea ja lattian alla muhisi jokin home? Onko kellään kokemusta?
82915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sinisädehome haisee maakellarilta. Kyllä kyseessä on mökin hygieniataso. Siivotkaa joskus, niin asia korjaantuu.

Äänestä
  • Onko taas löydetty jokin uusi homelaji: sinisädehome ? En ole kuullutkaan. Mikä on sen latinankielinen nimi ?

    Äänestä

  • Olipas asiallinen vastaus. Jos ei ole muuta tekemistä kuin käydä viisastelemassa keskustelupalstoilla, niin huonosti menee...

    Äänestä

Kosteusvauriomikrobeja on olemassa valtava määrä ja niillä kaikilla on omat hajunsa ja niiden yhdistelmät. Eli voivat haista vaikkapa mille. Lahottajasienet esim. haisevat usein imeälle. Hajun laatuun vaikuttaa tietysti myös se, mitä materiaalia se mikrobi hajottaa.

Äänestä

näistä kosteus ongelmista tulee myös pistävää hajua. syynä voipi olla anturan perustusta tehdessä jätetyt laudoitukset purkamatta, jotka on jätetty maan sisään, siististi peiteltynä lattian alle(maanvarainen laatta).
Vaikka ei mitään kosteusongelmia pintarakenteissa olekaan niin sieltä se seinän ja lattiabetonin välistä haju tulee.
voit piikata lattian reunat auki ja tarkastaa tilanteen.

Äänestä
  • Asun talossa jossa tietyllä ilmankosteudella voi tulla maan tuoksua jostakin rakosesta. Rakennettu sotien jälkeen jolloin useat rakentajat osasivat tehdä perusasiat hyvin. Talossa rossipohja ei mainittavaa maakosteutta. Tämä puhuttu "maantuoksu" ei välttämättä tarkoita että talossa on homepommi tms. Kannattaa ostaessa tarkistaa talon perusasiat kunnolla sekä tutkia rakenteet jos mahdollista.

    Äänestä

Jos haisee ammoniakille niin olen kiinnostunut asiasta. Nimim. kylpyhuone haisee, silmiä kirvelee ja henki salpautuu..

Äänestä
  • ammoniakki tulee typpipitoisesta materiaalista, joka hajoaa.... rakennuksessa lähinnä kaseiinipohjainen tasoite.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itiö kirjoitti:

Onko tietoa, aiheuttaako homekasvusto muunkin tyyppistä hajua kuin vain "maakellarimaista"? Meillä mökillä on pistävä, silmiä ja kurkkua ärsyttävä, kamala haju, joka tekee sisätiloissa oleskelun mahdottomaksi. Pintakosteuksia ei ole missään, olisiko betonilaatta, jolle mökki on rakennettu kostea ja lattian alla muhisi jokin home? Onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu