Onko näin, että jokainen suomalainen saa kateuden jo äidinmaidossa? Luin tässä taannoin Ilta-Sanomien artikkelin siitä, miten paljon muita autoilijoita ärsyttää se, että toinen (naapuri,tuttu,tuntematon tms.) ajaa paremmalla autolla. Esimerkiksi artikkelissa oli annettu tapaus, jossa Nissan-kuski (syystä tai ilman syytä) mukiloi Mersun lommoille.
Toisaalta tämäkin homma on kaksipuolinen, sillä yleinen käsitys liikenteessä on, että paremmalla halvemman edelle, vaikka talla pohjassa, eikä vilkkuakaan välttämättä vaivauduta näyttämään.
Kysynkin: "Onko totta, että omaa autoa parempi auto on kuin punainen viitta liikenteessä, joka saattaa johtaa jopa edellä mainittuun käyttäytymiseen?". Onko tellä taipumusta kadehtia toisen parempaa autoa vai oletteko sitä mieltä, että aisa on näin?
Vastatkaa (asian helpottamiseksi jo otsikkoon, KYLLÄ, mikäli olette samaa mieltä tekstin kanssa ja EI, mikäli olette eri mieltä. Vastatkaa vilpittömästi ja rehellisesti ja vain oma mielipidekin riittää! Kiitos! Oma mielipiteeni on KYLLÄ
P.S. En halua tästä palstaa, jolla hoetaan kyllä'ä tai ei'tä puolin ja toisin (tai takerrutaan huomauttelemaan jokaisesta kirjoitusvirheestä toisille, sillä kukaan meistä ei voi koskaan sanoa tehneensä virheetöntä tekstiä), vaan vastatkaa sen kummemmin selittelemättä oma mielipiteenne. Myös omat henkilökohtaiset havainnot asiasta voit kernaasti laittaa palstalle. Eli 1 nimim. per vastaus.
Kun vastauksia on tullut 100 kpl. voidaan jo laskea suhteellisen luotettavasti onko suomalaisen yksi perusluonteista enää kateus, vaiko ei. Siihen asti mukavia hetkiä autojen parissa!
Toisaalta tämäkin homma on kaksipuolinen, sillä yleinen käsitys liikenteessä on, että paremmalla halvemman edelle, vaikka talla pohjassa, eikä vilkkuakaan välttämättä vaivauduta näyttämään.
Kysynkin: "Onko totta, että omaa autoa parempi auto on kuin punainen viitta liikenteessä, joka saattaa johtaa jopa edellä mainittuun käyttäytymiseen?". Onko tellä taipumusta kadehtia toisen parempaa autoa vai oletteko sitä mieltä, että aisa on näin?
Vastatkaa (asian helpottamiseksi jo otsikkoon, KYLLÄ, mikäli olette samaa mieltä tekstin kanssa ja EI, mikäli olette eri mieltä. Vastatkaa vilpittömästi ja rehellisesti ja vain oma mielipidekin riittää! Kiitos! Oma mielipiteeni on KYLLÄ
P.S. En halua tästä palstaa, jolla hoetaan kyllä'ä tai ei'tä puolin ja toisin (tai takerrutaan huomauttelemaan jokaisesta kirjoitusvirheestä toisille, sillä kukaan meistä ei voi koskaan sanoa tehneensä virheetöntä tekstiä), vaan vastatkaa sen kummemmin selittelemättä oma mielipiteenne. Myös omat henkilökohtaiset havainnot asiasta voit kernaasti laittaa palstalle. Eli 1 nimim. per vastaus.
Kun vastauksia on tullut 100 kpl. voidaan jo laskea suhteellisen luotettavasti onko suomalaisen yksi perusluonteista enää kateus, vaiko ei. Siihen asti mukavia hetkiä autojen parissa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei ole totta.
Ei paljoa kiinnosta kuinka paljon joku on saanut rahaa tuhlattua autoonsa. Itse tuhlasin alle 30 tonttua ja sillä sai ihan ok menopelin meidän perheelle. Ehkä tulevaisuudessa tarvitsee kokoluokkaa isomman, mutta se on sitten sen ajan murhe.
Ei ole totta.
Ei kiinnosta tippaakaan millä naapuri ajelee. Jos joskus haluaisin pröystäillä kalliilla autolla niin voisin realisoida 'näkymätöntä' omaisuuttani ja ostaa ökyauton jonka naapurikin huomaisi. Tämä nyt ei vaan ole minulle mitenkään tarpeellista.
Kun näitäkin palstoja lukee, niin kaikillahan täällä on toinen toistaan paremmat autot ja muiden autoja vähätellään. Itselläni ei ole häävi auto, mutta en missään nimessä osta uutta autoa, koska rahat voi käyttää paremminkin, kuin ostaa peltiä pihaan ruostumaan. Ja yleensä "ökyautoilla" ajavat ne joilla on joku vajavaisuus.
Minulla on keskiarvoa paljon halvempi auto, joten saisin olla ärsyyntynyt valtaosalle muista tienkäyttäjistä. Niinpä en siis ole.
Vaikka autoni olisikin kalliimpi/"parempi", niin en usko että se vaikuttaisi "halvemmasta ohi" -ajokäyttäytymisen yleistymiseen. Olen liikenteessä liikkuakseni paikasta A paikkaan B, en toteuttamassa itseäni.
Ärsyynnyn toki minäkin, mutta röyhkeistä, toisista piittaamattomista tempuista enkä auton merkistä tai mallista. Näitä harrastavat monen merkin autoilijat. Mutu-otannalla olen kuitenkin ollut havaitsevinani, että valtaosa näistä tempuista tehdään premiumluokan autoilla, mutta se ei todellakaan tarkoita sitä että premiumautoilijat yleensä, tai määrätyn premium-automerkin omistajat olisivat kaikki röyhkimyksiä, vaan enemmistö heistäkin käyttäytyy liikenteessä vähintään yhtä vastuullisesti kuin muutkin tienkäyttäjät.
Oletan, että edellinen johtuu siitä, että vaikka yhdeksän kymmenestä premiumautoilijasta ostaisikin oman autonsa esimerkiksi paremman laadun tai vaikka vain imagonkin vuoksi, niin silloinkin jää se yksi kymmenestä, joka onkin sitten muita tielläliikkujia halveksiva kukkoilija jos ei sentään varsinainen kyykyttäjä. Tällaiset piittaamattomat yksilöt (huom. puhe edelleen siitä yhdestä kymmenestä, eikä siitä enemmistöstä, joten ei vedetä hernettä nenään please) hakevat itsetehostusta monin eri tavoin, ja että tällaiseen mentaliteettiin kuuluu myös tarve ajaa keskivertoa "parempaa" autoa eli näiden jannujen egolle ei ihan mikä tahansa tojota riitä.
Ompa taas hyvää luettavaa. Kukaan ei ole muka kateellinen, mutta heti perään sanotaan että ite en koskaan laittaisi autoon sellaista rahamäärää ja että kuinka oma auto riittää vallan mainiosti. Kuulostaa vähän kateudelta ainakin omasta mielestäni. Ja taas kehuttiin omaa autoa.
Sinulla on pahasti vääristynyt käsitys kateudesta. Viestisi perustella ajattelet, että jokainen ihminen on kateellinen, PAITSI sellainen jolla on rahaa ja mahdollisuus saada kaikki mitä haluaa. Väärin, väärin, kateellisuus on luonteenpiirre. Toiset ovat enemmän kateellisia kuin toiset: useammista asioista, ja katkerampia. Kaikki eivät vain ole.
Jos joku sanoo, että ei laittaisi sellaista rahamäärää autoon, ja että oma auto riittää mainiosti, niin sehän nimenomaan kertoo että kateutta ei ole.
Yksinkertaisen logiikan mukaan (löytyykö sellaista?) tuolle edelliselle vaihtoehdot ovat:
- laittaisin enemmän rahaa autoon (jos olisi)
tai
- oma auto ei riitä
Molemmatkin voivat toteutua, se ei muuta totuusarvoa. Molemmissa tapauksissa halutaan jotain muuta kun mitä itsellä on, mutta ei vaan ole mahdollisuutta siihen. Ainesta kateuteeen siis.
Eikö omaa autoa, halpaakin, sitten saisi kehua, jos se on omiin tarpeisiin sopiva? Jälleen kerran, jos omaa autoa ei kehu, niin se kertoo siitä, että haluaisi jotain muuta, ts. taas olisi syytä olla kateellinen.
Tarkistapa logiikkasi,
Onneks fillari kulkee ei täydy miettii kateutta;)
Vittu joo mä kävin puhkomassa naapurin ladan renkaat, potkin peilit helvettiin ja väänsin antennin solmuun. Puukolla vedin vielä konepeltiin kunnon orkoset, saatanan sika. Ei enää vittuile mulle, kun melkein uuta mersua on korjattu vähän väliä, ja äijä aja laatokalla samaan aikaan ilman mitään kummempia huoltotöitä. Eikä siinä helvetinkoneessa ole edes ruostetta, ja mersussa on takaovet alalaidasta kukkimassa...Kele, mää oon kateellinen, ja jos se äijä joain vielä sanoo mesen laadusta, niin...tu tana kele.
mulla on niin hyvä auto ettei ole tarpeen kadehtia muita vaan ainoastaan sääliä
auton ja koko paketin hinta oli hippasen alle 30 tonttuu. Yks sukulaispappa oli sit ihan vihreenä siitä, mutta kun auton merkkiä ei voinut haukkua (hänen tyttärellään on samaa merkkiä oleva peli), niin sitten alkoi ko. merkin huollon haukkuminen.
Toinen seikka mikä aiheuttaa koko ajan keskustelua, on se, että autossani on Diesel kone. Aina juttu alkaa riittääks sun kilometrit??? Kaikille ei riitä perusteluksi se, että dieselissä on ihan kiva vääntö ja muutenkin mukavampi kone ajaa.
EI kateus, vaan ainakin meitsissä on joku sisäänrakennettu tarve ajaa kohtuu kovaa (oli auto mikä tahansa), siitä taas seuraa ohituksia, ei jääräpäisiä eikä tolkuttomia, mutta suora jossa ei vastaantulijaa niin ohi on mentävä. On íkään kuin ajatus, jossa tie on minua varten ja sen pitää olla edestä tyhjä. On myös mukavampaa kun ei tarvitse vahtia edellä olevan edesottamuksia. Pelaan toki myös niin, että selkeästi annan tietä nopeammille, nehän katoavat horisonttiin joka tapauksessa.
Sen verran paljon olen autoja nähnyt, ettei normiautot kateutta oikein aikaiseksi saa. Toista ovat sitten oikeat urheiluautot ja etenkin kunnolliset muskelilaitokset (Ferrarit, Maseratit, AstonM, ja vanhemmat siistit Dodge Chargerit ja Pontiac GTO Judget), niitä voi vähän jo kuolatakin. Ei nämä nykyajan volvot, fordit (omakin), bemut, citikat, jne sillä lailla oikeasti sytytä, vaikka kaikki toki tavallaan kelpo autoja ovatkin.
itse kuljen päivittäin moottoritietä työmatkalla
havaintojen mukaan innokkaimpia kaahailijoita ja ohittelijoita ja vakitoisesti vasenta kaistaa käyttävät ovat nimenomaan halvoilla, huonoilla merkeillä ja vanhoilla autoilla ajavat
ilmeisesti jonkinlainen alemmuuskompleksi aiheuttaa jonkinlaisen "minäpä näytän että täältä kumminkin pesee" -mentaliteetin ja sitten mennään kaikissa tilanteissa kaasu pohjassa
Yläpuolella asuva naapurini ajaa muutaman viikon ikäisellä Chrysler 300- jollakin, joka maksaa vajaat 47.000 euroa. Hän pysäköi autonsa ikkunani alle, jossa näen sen päivittäin. Eihän hän sillä juuri koskaan aja.
Voin vilpittömästi vakuuttaa, että en ole tippaakaan kateellinen. Jos jollakulla on noin paljon rahaa ja tahtoo sen autoon sijoittaa, hyvä vaan. Maksoipahan samalla aivan helekutisti autoveroa, joka hyödyttää yhteiskuntaa.
Ai oma autoni? 2003 Megane Break. Todella cool tarpeisiini.
Terveisin Julle Ankanpää.
ole kateutta. Sen parempi mitä kalliimpi auto, sitä enemmän sen omistaja on maksanut veroa valtiolle.
Ja se kaikki on yhteiskunnan hyväksi :).
Me jotka ajelemme ns. "huonommalla vanhalla" autolla emme ole kateellisia, ainakaan emme olleet..Kunnes hienot autot kiitää ohi täysillä ilman vilkkua ja oikeastaan pakottavat ärsyyntymään hienoon autoon. Onhan se uusi ja kallis ja ruosteeton.
Kun me sitten joskus ostamme uuden hienon auton muistamme kaikki jotka meidän ohi ovat turboillaan vetäneet. Nyt jos minullakin olisi turbo-bling, miksi en ajaisi ohi ja tuntisi sitä "paremmuuden" ihanaa tuulahdusta. Edes kerran..edes toisen.. jne. En ole kateellinen, mutta fakta homma on että uusilla hienoilla autoilla ajelevat ajavat eri tyylillä kun "normit" Pitäkööt huvinsa :D
Toyota on siitä hyvä ettei kukaan tule ainakaan kateelliseksi ja hakkaa autoa paskaksi.