Olen aloitteleva motoristi ja mielessä ensimmäisen prätkän osto. Koska kävin juuri A-kortin, en saa ajaa kuin 25 kW tehoista pyörää. Siksipä kysynkin kokeneemmilta, että monikuutioisia ja minkä merkkisiä/mallisia enintään 25kW teholuokasta löytyy.
Ensimmäinen moottoripyörä
joumaha
122067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
käyttää hakukonetta???
..mikä on hakukone ja kuka niitä myy?
Onko varmasti alle 25 kw ja millanen ajaa ?
Olet torvi. Kysyjä ei kysynyt miten käyttää hakukonetta vaan sitä mikä olisi hänelle sopiva pyörä. Opitaan ymmärtämään luettua. Eikös joo. Samalla vaivalla jolla nerokkaasti kirjoitit tuon dorkan viestisi, olisit voinut kirjoittaa jotain hyödyllistä tietoa jota kysyttiin. Ei voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu.
Hakukone on naistenhakukone, vähintään 500cc..heh !
valmiina.
Tämäkin palsta täynnä turhia kysymyksiä,joita
olisi helppo itse selvittää.
Mikä mulle olisi sopivin huora??
Soita puhelimellasi kaverillesi ja kysy mistä numerosta soitto tulee. Siinä sulle numba!
Satuin ostamaan eilen Bike-lehden No 6. Siinä voisi olla joumahaa kiinnostava juttu just 25kW:n pyöristä.
Tuohon raamiin saa vaikka mitä, tällä viikolla olen nähnyt Honda CB1000 (-9?) ja CBR600F (-06) noilla tehoilla. Tonninen oli penkitetty 25:seksi tukkimalla pakoputkea, cebari rajoittamalla kaasukahvan liikettä... Katsastusasemasta ja rajoittajasta riippuen voisi sanoa että vaikka minkä yli 25kW laitteen saat sellaiseksi. Tuollainen luontaisesti tehokas on tietenkin kiva kun siitä saa sitten aikanaan helposti uuden pyörän!
http://www.motopalsta.fi/koeajot/Royal+Enfield+Royal+Enfield+Bullet+Electra+%22Kun+retropy%F6r%E4+ei+riit%E4%22/4
Ehdottoman mukava peli ajella, vuoden parin ikäisiä saa 4-5 tonnin väliin, suosittelen!
:-) Uusikaan Enfield ei maksa kuin 5700e. Mut vakavissaan harkitse jotakin kuussatasta, jolla voit ajaa jo pari kautta mahdollisesti enemmänkin tarpeesi mukaan.
Vääntöä riittää vaikka kyytiläisen kuskaamiseen ja niitä riittää, muovipyörät kun ei naisia kuulemma kiinnosta. Enskalla pääsee 120 km/h, joskin mukavin nopeus 90 km/h ja virityssarjalla saa nopeutta lisää 10 km/h jos hurjasteluun on taipumuksia. Miksi ostaa sakkorysää ?
Suosittelen ekaksi pyöräksi 500-750 kuutioista Enduroa tai Customia. Molemmat suht helppoja pyörätyyppejä ja mielestäni niilläkin ehtii ihan kivasti.Tämä siis vain minun mielipide. Tässä olis yksi hyvä:
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=365308
Ei mulla mitenkään oma lemä ojassa....