Ei niin suositut maat?

Mitkä ovat sellaiset valtiot joihin turisteja ei kauheasti suuntaa?Kuten Kreikka ja Espanja ovat yhdet suurimmista suosikeista suomalaisten keskuudessa niin mitkä olisivat niiden vastakohdat?
Koko maapallolla mutta mieluiten Euroopassa...

Kiitoksia :)
71857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ainakin Romania tuntuu olevan epäsuosiossa. Kaksi isoa matkatoimistoa perunut vähäisen kysynnän vuoksi, kolmaskin lentää lähes puolta pienemmällä koneella mitä esitteessä oli.

Itselläni kyllä tarkoitus sinne mennä loppukesästä. En osaa sanoa, miten muista maista tulee turisteja sinne.

Äänestä
  • Euroopan epäsuosituimmat tässä järjestyksessä:

    1. Valko-Venäjä - Euroopan viimeinen diktatuuri
    2. Moldova - ihmiskaupan keskus
    3. Albania - Euroopan persläveksi kutsuttu
    4. Romania - lintuinfluenssan ja romanien koti
    5. Serbia - muistot etnisestä puhdistuksesta


    Kannattaa myös muistaa Euroopan lähialueen helmet Georgia, Armenia ja Azerbaidzankin. Alueelle pääsee yllättävän helposti ja halvalla lentämällä Ukrainan kautta.

    Äänestä

Pietariin ! Kaupunki jossa on paljon kaunista nähtävää, kaupoissakin on myynnissä vaikka mitä ja osa jopa edullisesti. Paljon kauniita rakennuksia, puistoja yms.. Ihmiset ystävällisiä ja avuliaita jos et ole kännissä ja ylimielinen kuten liian monet suomalaiset venäjän lomalla.

Äänestä
  • Belize
    Kuuba
    Honduras
    Intia(Goa alue)
    Macao

    Äänestä

olisi voinut jättää tekemättä eli

Barcelona - ylimielisisä kusipääkatalaaneja jotaka inhoavat turisteja.

Kypros - kuvottava suomalaisten naisseksituristien kehto.

Äänestä

Siellä matkailu on tarkoin rajattua. Viime vuonna maassa kävi noin 15 000 matkailijaa. Kaikkien matkailijoiden pitää liikkua maassa matkailijaryhmän mukana tai joissakin poikkeustapauksissa saa kai liikkua yksikseenkin mutta vain ennaltasuunniteltua reittiä pitkin.

Viisumia ei yleensä saa jos ei ole jo etukäteen ostanut tällaista matkapakettia johon sisältyy majoitus, ruokailut, opastus yms. ja joka maksaa noin 200 USD/vrk.

Siellä ei siis juurikaan ole vielä matkailua ja nämä rajoitukset on siksi että haluavat suojella maan kulttuuria eivätkä halua maastaan samanlaista "turistirysää" kuin vaikka Nepal.

Itse haluaisin Bhutanissa joskus käydä, vaikuttaa hyvin mielenkiintoiselta maalta.

Äänestä

Libya lienee myös aika harvinainen matkakohde. Itse kävin siellä maaliskuussa ja paikka oli oikein mielenkiintoinen, Tripoli ja Leptis Magna ainakin. Viisumin saanti oli kenties haasteellisin osa, itse olin ihan omatoimimatkalla ja riitti kun osti paikallisen matkatoimiston palveluja (retki, hotelli).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Audrey kirjoitti:

Mitkä ovat sellaiset valtiot joihin turisteja ei kauheasti suuntaa?Kuten Kreikka ja Espanja ovat yhdet suurimmista suosikeista suomalaisten keskuudessa niin mitkä olisivat niiden vastakohdat?
Koko maapallolla mutta mieluiten Euroopassa...

Kiitoksia :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu