Onko kellään kokemuksia tälläsistä ns. kämmenmikroista (esim. compag ipag vai mikä se nyt oli)johon saa navigointi ohjelmaa ja myös GPS-korttia. Nettisivuilta en ole löytänyt hintaa joten on pakko kysyä paljonkos tällänen yhdistelmä kustantaa. Entä miten tällänen kestää
raakaa meritouhua, muutkin kokemukset ovat tervetulleita...
raakaa meritouhua, muutkin kokemukset ovat tervetulleita...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla oli kerran Ipakki koekäytössä ja mietin samaa kuin sinäkin, mutta koska kone oli lainakone ja Kompakilta sanoivat, ettei se ole tehty "offshore" käyttöön (lue: ei kestä vettä niin yhtään) jätin testaamatta kenttöolosuhteissa. Luulisin, että hytillä varustetussa moottoriveneessä homma toimisi ihan ok, mutta purjeveneen avotilaan Ipakista ei ole.
Lisäksi n. vuosi sitten Ipakin ja GPS -kortin yhteishinta oli niin hirmuinen, että aloin katsella näytöllä varustettuja GPS:siä ihan suosiolla. Eipä nekään halpoja ole, mutta roisketiiviitä kumminkin.
Otto
Kattoppas tuolta, ei maksa niin hirmuisesti, Compaq ipaq 3970 654 e. Jos sulla on Garmin tms. et tarvitse GPS-laitetta. Kortti GPS ei ole oikein kätevä, koska kartat vaativat muistia ja kortti syö laajennuspaikan. Muistikortteja saa kohtuuhinnalla, esim 256 MB SD-kortti ei kustanna enää hirmuisesti. Itse meinaan ostaa Ipaqin juuri plotteriksi (on muutakin käyttöä) ja varustan sen kunnollisella vesitiiviillä suojapussilla, joka sallii koneen näpelöinnin. Olemassa olevan Garminin lisäksi ostan Navmanin GPS 3000, löytyy samoilta sivuilta hintaan 355 e. Tässä paketissa jää eduksi korttimuistin lisäys itse GPS-pohjaan ja johdottomuus. Laite huolii CF-kortteja ja ne taas ei maksa hirveesti ja syövät virtaa kohtuullisesti ja lisäksi ovat nopeita. Muistin lisäys riippuu kuinka ison alan haluat korteilla kattaa. Itse otan merikortit Navionicsiltä CF-kortteina, jolloin kotona ei tartte siirtää kulkualuetta PC:ltä, vaan kaikki on mukana reissussa. Karttoja löytyy aika monelta valmistajalta, joten niiden valinta on enempi makuasia, Hollannista löytyy osoitteesta http://www.nautische-veroeffentlichung.de/container_flash.htm PDA-ohjelma ja merikortit eripuolelle, käy vilkasemassa.
Laitteet saat vilkastua täältä
http://www.palmparadies.de/index.html?seiten/warengruppe_Org.html
En aio luopua peperikorteista, kiinnostaa vaan päästä sähläämään tekniikan kanssa. Postia voit laitta vaikka mulle tuleen, vaihdellaan kokemuksia [email protected]
osta karttaplotteri. kestää vettä ja siihen on saatavana kaikki kartat ym... itselläni on trakcer, hyvim olen tullut toimeen, reissanut tallinnassa, ruotsissa enkä ole karille/eksynyt. tosin on ollut tutka apuna