Elikkäs mun koiralla kohta 11-vuotiaalla kultainennoutaja narttulla on luultavasti munuaisen vajaatoimintaa, sitä ei ole vielä virallisesti todettu mutta se on melko varmasti sitä...joten nyt olisi todella mukavaa jos te voisitte kertoa hieman miten on omien koiruuksienne kohdalla menetelty kun on tullut tuommoinen diagnoosi..miten koiraa on hoidettu ja onko elänyt ns. normaalia elämää ruokavalio muutoksen jälkeen? kiitos etukäteen kaikille jotka viitsivät kertoilla omia kokemuksia?
munuaisten vajaatoiminta
koiruus
2699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa lopettaa jo noin vanha koira. Kärsii vaan turhaan!
Meidän vanhuksella todettiin mumuaisvika noin kaksi vuotta sitten, sai heti alkuun ohjeet erikoisruokavaliosta, ja saatiin pysymään sairaus kurissa. Ruoka on kallista ja sitä saa vain harvoista paikoista, itse saatiin tilattua eläinlääkärimme kautta. Koira pissasi sisälle ennen sairauden selviämistä, mutta se loppui ruokavalion myötä.
Koirallamme todettiin hieman myöhemmin myös verenpaine, siihen se sai lääkitystä, ja aikaisemmin todettuun nivelrikkoon sen syömät lääkkeet piti jättää pois.
Munuaisten vajaatoiminta ei parane, mutta kurissa se pystytään pitämään. Ja koiran olokin saadaan paremmaksi ruokavalion avulla. Munuaisvika estää myös esim. koiran nukutuksen leikkausta varten, mutta toivottavasti teillä ei sellaisia tilanteita tule vastaan.
Ennemmin tai myöhemmin teilläkin on edessä tilanne, jolloin koiran munuaiset eivät enää jaksa toimia ollenkaan. Tai sille voi tulla joku muu iän mukanaan tuoma vaiva vastaan.
Mutta koirallasi on jo ikää, niin masentavaa kuin se on niin koiran elinikä on huomattavan paljon lyhyempi kuin ihmisen.
Pärjäilkää kuitenkin sairaudenkin kanssa, se ei estä normaalia elämää mitenkään. Vettä on oltava aina saatavilla, mutta niinhän koirilla aina. Ja jos mahdollista, tee koirasi kanssa niin usein kuin voit, lyhyitä ulkoilulenkkejä. Koiran päästessä tekemään ulos tarpeitaan aina tarvitessaan sen vointikin on parempi.