Elämänlangan

Kellastuminen?

Elämänlangan taimien lehdet ovat kellastuneet ja täplittäin vaaleat: onko saanut liikaa aurinkoa?
Vai kaipaako lannoistusta?

10

2136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aidan vieressä niin

      kärsivät myrkytyksestä. Minä ainakin myrkytän joka ainoan lehden, joka meidän puolelle on tullut.
      nythän noita taimia nousee jo pidemmälläkin perkele.

      • ole täällä

        kysymyksessä mainitsemasi tapaus - mä vaalin taimia ruukuissa tarkasti omalla tontilla! Mitenhän ne sitten voikin menestyä joillakin noin hyvin? :)


      • vihainen

        Perkeleitä - onko heitä? tuntuupa olevan myrkyttäjiä. Onko nämä puutarha-alan ihmisiä?


      • on ihan puistopuutarhuri
        vihainen kirjoitti:

        Perkeleitä - onko heitä? tuntuupa olevan myrkyttäjiä. Onko nämä puutarha-alan ihmisiä?

        ja hyvin turhautunut kun se eto köynnös valtaa pihaamme.
        Monia kasvejahan kutsutaan useammallakin nimellä ja väärilläkin nimillä.


    • harrastelua

      Kyllä minäkin tuon kuristajakasvin hävittäisin, sehän tappaa kaiken. Onkohan sinulla nyt erehdys kasvin nimessä.

      • sanotaan

        yleisesti ainakin kahta köynnöskasvia. Päivänsineä ja karhunköynnöstä. Aloittaja ehkä tarkoitti päivänsineä.
        Sitä minäkin kasvattelen ja aika surkeilta näyttävät tänä kesänä minullakin.
        Karhunköynnöstä minäkin nimitän kuristajakäärmeeksi ja yritän myrkyttämällä hävittää ruusupensaistani.


      • The Real J.
        sanotaan kirjoitti:

        yleisesti ainakin kahta köynnöskasvia. Päivänsineä ja karhunköynnöstä. Aloittaja ehkä tarkoitti päivänsineä.
        Sitä minäkin kasvattelen ja aika surkeilta näyttävät tänä kesänä minullakin.
        Karhunköynnöstä minäkin nimitän kuristajakäärmeeksi ja yritän myrkyttämällä hävittää ruusupensaistani.

        Eikö se mennyt niin että yhtä kutsuttiin vain elämänlangaksi ja toista aitoelämänlangaksi. Muistelen ainakin lukeneeni niin, tosin en muista kumpi oli kampi.


    • AITOelämänlanka

      onkin oikea nimi tälle pienelle ja vaittomalle purkkikasvilleni. Karhunköynnös on kyllä tuttu hirviö, mutta ei tämä kyseinen tapaus. Kiitos oikaisusta.

      Onko siihen aitoelämänlangan vaalenemiseen neuvoja?

      • sirkka

        toiselta nimeltään Päivän sini. Luulisin, että keltaisuus johtuu lannoitteen puutteesta tai kylmyydestä. Ostamani taimet viihtyvät hyvin lämpimässä, mutta ei aivan suorassa auringon paahteessa. Lehdet ovat tosi suuria ja köynnös kukkii jo ahkerasti, mutta nyt huomasin, että lehtien alapinnoilla on paljon kirvoja. Suihkutelin nitä laimennetulla Tolu-liuoksella ja sitten vedellä. Ihmettelen, mistä ne kirvat löytävät lasitetulle parvekkeellekin. Ei niitä taimissa alun perin ollut.


    • *naana

      Vein taimet ulos ja parissa päivässä kaikki auringonpuoleiset lehdet kellastuivat. Viime vuonna kävi samoin ja siirsin köynnökset puolivarjoon, jossa viihtyivät hienosti. Eli syynä taitaa olla liika paahde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe