Elämänlangan

Kellastuminen?

Elämänlangan taimien lehdet ovat kellastuneet ja täplittäin vaaleat: onko saanut liikaa aurinkoa?
Vai kaipaako lannoistusta?

10

2163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aidan vieressä niin

      kärsivät myrkytyksestä. Minä ainakin myrkytän joka ainoan lehden, joka meidän puolelle on tullut.
      nythän noita taimia nousee jo pidemmälläkin perkele.

      • ole täällä

        kysymyksessä mainitsemasi tapaus - mä vaalin taimia ruukuissa tarkasti omalla tontilla! Mitenhän ne sitten voikin menestyä joillakin noin hyvin? :)


      • vihainen

        Perkeleitä - onko heitä? tuntuupa olevan myrkyttäjiä. Onko nämä puutarha-alan ihmisiä?


      • on ihan puistopuutarhuri
        vihainen kirjoitti:

        Perkeleitä - onko heitä? tuntuupa olevan myrkyttäjiä. Onko nämä puutarha-alan ihmisiä?

        ja hyvin turhautunut kun se eto köynnös valtaa pihaamme.
        Monia kasvejahan kutsutaan useammallakin nimellä ja väärilläkin nimillä.


    • harrastelua

      Kyllä minäkin tuon kuristajakasvin hävittäisin, sehän tappaa kaiken. Onkohan sinulla nyt erehdys kasvin nimessä.

      • sanotaan

        yleisesti ainakin kahta köynnöskasvia. Päivänsineä ja karhunköynnöstä. Aloittaja ehkä tarkoitti päivänsineä.
        Sitä minäkin kasvattelen ja aika surkeilta näyttävät tänä kesänä minullakin.
        Karhunköynnöstä minäkin nimitän kuristajakäärmeeksi ja yritän myrkyttämällä hävittää ruusupensaistani.


      • The Real J.
        sanotaan kirjoitti:

        yleisesti ainakin kahta köynnöskasvia. Päivänsineä ja karhunköynnöstä. Aloittaja ehkä tarkoitti päivänsineä.
        Sitä minäkin kasvattelen ja aika surkeilta näyttävät tänä kesänä minullakin.
        Karhunköynnöstä minäkin nimitän kuristajakäärmeeksi ja yritän myrkyttämällä hävittää ruusupensaistani.

        Eikö se mennyt niin että yhtä kutsuttiin vain elämänlangaksi ja toista aitoelämänlangaksi. Muistelen ainakin lukeneeni niin, tosin en muista kumpi oli kampi.


    • AITOelämänlanka

      onkin oikea nimi tälle pienelle ja vaittomalle purkkikasvilleni. Karhunköynnös on kyllä tuttu hirviö, mutta ei tämä kyseinen tapaus. Kiitos oikaisusta.

      Onko siihen aitoelämänlangan vaalenemiseen neuvoja?

      • sirkka

        toiselta nimeltään Päivän sini. Luulisin, että keltaisuus johtuu lannoitteen puutteesta tai kylmyydestä. Ostamani taimet viihtyvät hyvin lämpimässä, mutta ei aivan suorassa auringon paahteessa. Lehdet ovat tosi suuria ja köynnös kukkii jo ahkerasti, mutta nyt huomasin, että lehtien alapinnoilla on paljon kirvoja. Suihkutelin nitä laimennetulla Tolu-liuoksella ja sitten vedellä. Ihmettelen, mistä ne kirvat löytävät lasitetulle parvekkeellekin. Ei niitä taimissa alun perin ollut.


    • *naana

      Vein taimet ulos ja parissa päivässä kaikki auringonpuoleiset lehdet kellastuivat. Viime vuonna kävi samoin ja siirsin köynnökset puolivarjoon, jossa viihtyivät hienosti. Eli syynä taitaa olla liika paahde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe