Siemenet

eivät itäneet

Olen joka vuosi laittanut siemeniä itämään ja saanut niistä mukavan köynnös seinämän kuistille. Tänä vuonna, ei juuri mitkään onnistuneet. Sain pussilisesta kelloköynnöksiä 4 tainta joista vain yksi on kunnollinen.
Japanin humalasta on 2 taimea. Siemenet eivät itäneet. Kasvatus ruukut olivat ihan tyhjiä,kun tutkin onko siemenet edes lähteneet kasvuun.
Krassit onnistuivat paremmin.
Olen idättänyt siemenet "laihassa" mullassa sisällä ja sitten siirtänyt ulos päivien lämmettyä ja yöksi sisälle.
Mikä voisi olla syynä. Vai olivatko siemenet niin huonoja. Ostin ne keväällä taimi myymälästä eivätkä olleet vanhoja.
Viime vuonna sain lähes kaikki siemenet taimelle asti. Kesä oli vain niin huono, että köynnöksistä ei tullut niin pitkiä kuten tavallisesti.

1

293

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parikin kylvöä

      Laitan tämän kylmän pimeän kevään syyksi; osan kylvin kaksikin kertaa, kun niin vähän iti. Mulla tosin viimevuotisia siemeniä syksyllä omia kerättyjä. Samoista siemenistä kun laitoin uuden kylvöksen samaan ruukkuun toukokuussa itämis-% oli lähellä sata ja aikaisemmasta kylvöstä 1-2 vain iti (olivat samassa paikassa, tosin aurinkoa saivat enemmän).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe