Lääkäri sanoi että minulla on ”ylähengitysteiden krooninen limakalvoturvotus”. Nenä on hieman ahdas, mutta ei se normaalioloissa juuri haittaa. Koko ikäni olen rykinyt, kun keuhkoista nousee limaa. Ilman lämpötilavaihtelut saavat nenän vuotamaan. Hiihtäminen alle -10 asteen lämpötilassa ei onnistu, kun silmät vuotaa niin, että lasit jäätyy umpeen. Mitään astmaan viittaavaa ei ole. Joskus alle 20-vuotiaana minulla oli hetkellisiä tunteita, että en saa kunnolla happea, mutta nekin oireet hävisivät muutaman kerran jälkeen.
Järjenvastainen ilmiö on se, että hajuaistini on yliherkkä. Jos vaikka istun kahvilassa ja ihmisiä kävelee ohi, niin pystyn haistamaan ihmisestä suuren määrän hajuja. Hiki, tupakka, alkoholi, pesuaine, meikki, deodorantti. Juuri tänään haistoin kaupassa omituisen mullan hajun. Kun menin ulos, huomasin, että tien toisella puolella kaivinkone kaivoi maata.
Onko sinulla vastaavia kokemuksia?
Hajunsieppaaja
4
829
Vastaukset
- Loistava.polku
Minulla on astman ja erilaisten allergioiden seurauksena myös jonkinlainen hajuyliherkkyys: haistan appelsiinia syöneen ihmisen pitkän matkan päästä, samoin käytetyt hajusteet jne... Tungoksessa tai bussissa oleminen on usein yhtä tuskaa, kun kaikkien hajut sekoittuvat tyrmääväksi cocktailiksi.
Eilen juuri kävelin koiran kanssa metsikössä ja oli pakko lähteä pois, kun nokkoset haisivat niin terävän voimakkaasti. Toinen ajankohtainen haju on männyn siitepöly, makea ja ummehtunut tuoksu joka täyttää kaikki paikat. - tuttu ongelma
se kuuluu jokapäiväiseen ongelmiin ,mikä pesuaine ,saippua partavedet(mennen)hajuvedet HOME ym,ym.kumma kyllä ,jouduin paikkaan jossa ajettiin silalasta lietelantaa se hju EI ahdistanut,eikä laukaissut astmareaktiota.
- Vihikoira
Mukava kun erottaa naisista, kellä on kuukautiset kellä ei. Tietää kenet iskeä yökerhossa.
- Nuppu Nuuskuttaja
Minulla muuttui sekä haju että makuaisti hyvin herkäksi kun lopetin mausteiden syönnin allergioiden takia. Yrttejä käytän ruoanlaitossa, mutta en mausteita tai hyvin pikkuriikkisiä määriä.
Huvittaa, kun ihmiset valittaa ympärillä, ettei ruoka maistu hyvälle ja lappavat tulisia mausteita ruokiinsa. Meikäläisen ei tarvitse laitta kuin ripaus suolaa ja ah, minkä makunautinnon saan.
Muistan, kun ennen ihmettelin toisten tapaan, että saispa joskus kokea samanlaisen makunautinnon ruoasta kuin joskus lapsena kun sai jotain herkkuruokaa. Nyt se on mulla jokapäiväinen ilmiö. Ihmiset ovat pilanneet makuaistimuksensa liialla mausteiden käytöllä, eivät maista enää mitään koska mausteet ovat turruttaneet makuaistin.
Samoin hajuaistini on herkkä. Meillä ei pysty kukaan syömään mitään salaa, kun haistan jo ovella esim, että ahaa, täällä on nyt syöty kaupan valmislihapullia tai käyty viinipullolla jne. Mun ei siis ei tarvitse mennä lähelle nuuskimaan eikä edes samaan huoneeseen, riittää kun astun ulko-ovesta sisään eikä meilläkään ole ihan pieni koppi asuntona. Monesti perhe väittää, että arvaan, sillä ei kukaan voi haistaa noin tarkasti. Mutta näin vaan on.
Samanlaisia kokemuksia ja "hajunautintoja" on yleisissä tiloissa kuten sinullakin. Mullakaan ei liene astmaa, ainakaan pahaa, mutta reagoin voimakkaisiin hajuihin kuten mm. maalinkatkuun ja savunhajuun voimakkaasti, hengitys salpaantuu ja keuhkoputkiin sattuu. Mulla saattaa olla samanlaista vikaa kuin sinulla.
Kerran leikin ajatuksella, että voisin kouluttautua tullikoiraksi tai rakennusten homeenhaistajaksi, hah-hah-haa....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224224
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323488Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543364Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203318Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod272657Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S291757