hej

neppis..

ajattelin tehdä akvassa suursiivouksen ja vaihtaa samalla hiekkapohjan. tässä muutamia kysymyksiä: (osaa saattaa olla jo joku kysynyt mutta kysympähän kumminkin)

1. voiko hiekan hakea luonnosta? (mökillä on metässä hiekka kuoppa)

2. jos, niin riittääkö hiekan peseminen?

3. mikä olisi hyvä rae koko hiekalle?

4. tarkoitus on laittaa kalat saaviin vaihdon ajaksi vanhaan veteen ja sitten vesi takaisn akvaan. kuinka paljon vanhaa vettä olisi hyvä laittaa takaisin akvaan? (kun kaikki on aika vaikeaa saada sankkoihin mahtumaan)

5.auttaisiko uuden pohjan bakteerikannan kasvuun jos laittaisin vanhaa soraa johonkin kohtaan pläntin?

6. kierteisiä olisi tarkoitus hommata pohjaa möyhimään. mistä niitä saa ja lisääntyvätkö miten kovasti? (jonkin sortin kotiloista oli joku aika sitten ongelma kun meinasivat vallata koko akvan) tai pärjäisikö ilman kierteisiä?

7. onko jokin kalalaji joka ei pidä hiekka pohjasta?

SUUR KIITOS JOS JOKU JAKSAA VASTAILLA!!! :)

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neppis..

      vielä yksi kysymys: kuinka paljon akvani pohjalle menisi tuota hiekkaa? (180l 101x51x40)

      ja vielä yksi: pöyhivätkö piikkisilmät hiekkaa niin ettei kotiloita tarttis ottaa? monta piikkistä menis akvaani? (muita pohjakaloja 2 monnia ja 2 pientä klovninuoliaista)

    • Rihma

      Hiekkaa saa vaikkapa Biltemasta, eikä sitä tarvitse pestä ollenkaan.
      Luonnosta voi tuoda myös hiekkaa, varmistaa vain ettei siitä liukene mitään ja huuhtoo tarpeeksi hyvin ennen akvaarioon laittamista.

      Kalat voivat asustella hyvinkin saavissa remontin ajan, mutta vanhaa vettä ei tarvitse siirtää uuteen akvaarioon juurikaan, sillä "hyvät" bakteerit asustavat pinnoilla, suodattimessa, vanhassa hiekassa.
      Suodatin kannattaa jättää pesemättä(Kalojen kanssa saaviin käyntiin) sisustukset, kuten juurakot, kasvit pesemättä uuteen akvaarioon.
      Vanhaa hiekkaa voisi laittaa uuteen akvaarioon vaikkapa sukkahousuissa, jollet halua sotkea sitä uuteen hiekkaan, toki sitä voi jättää "ympiksi".

      Muista remontin jälkeen seurailla vesiarvoja, varsinkin nitriittiä, ruoki kaloja niukasti.

      Kierteissarvet ovat melkeistä välttämättömiä hienossa hiekassa, kannattaa laittaa niitä jokunen uuteen akvaarioon. Jos kotilokanta kasvaa liikaa niitä voi aina poistaa nyppimällä.

      Mielestäni klovninuoliainen on nyt liian pienessä akvaariossa ja se tarvitsee enempi lajitovereita seurakseen, luovuttaisin ne suosiolla suurempaan.
      http://www.fishbase.se/Summary/SpeciesSummary.php?id=24691

      • vinkeistä!

        :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      141
      3749
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      129
      2593
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2168
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      26
      2052
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1638
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1624
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1600
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1044
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1012
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      946
    Aihe