Joo eli jos yksi vanne on vähän soikeena tai siitä on lohjennu törmäyksessä pieni pala,ja nyt se rengas on auton oikeella puolella edessä.Auto vetää mahtavasti oikeelle koko ajan ja suuremmissa vauhdeissa tuntee kuinka ratti tärisee jatkuvasti,samoin penkki ja kaasupoljinkin välillä.Hetkekskään ei voi päästää ratista irti,muuten lähtee viemään oikeelle.Kuulin että sellanen saattaa vahingoittaa auton alaosasta jotakin.En näistä paljon ymmärrä,mutta ilmeisesti vanteen suoristus on turha operaatio koska vanteen reunasta on lohjennu pala.Olenko oikeessa sen turhuuden suhteen?Autoni oli uutena hinnakas ja pelkään että on edessä taas kalliinpi operaatio.Nyt ollaan vaihtamassa autoon vararengasta jossa alumiinivanne mutta erinäköinen ku kaikki muut vanteen.Onko olemassa jotain muuta keinoa ku renkaan vaihtaminen?Tuumakoko on eri tässä vararenkaassa ku nyt muissa alla olevissa .Kannattaako edes käydä kysymässä rengasliikkeistä ja jos kannattaa niin mistä?Asun Espoossa.
Auton vanteesta
tyttö pulassa
22062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Rengasliikkeestä uusi samallainen vanne poijaat laittaa sen siellä alle ja vanhanrenkaan vanteelle jos ei ole pilalla. Minun mielestä auto saattaa käyttäytyä hieman hassusti jos samalla akselilla erikokoset vanteet ja tietysti sen on laitonkin,mutta korjaamolle sillä voi ajaa.Jos auto vielä vetelee niin lähinpään autohuoltoon jossa tarkastavat aurauskulmat ja mahdolliset muut viat. Autolla ilmeisesti törmätty johonkin kun pala lohjennut. Vannetta on turha yrittää korjata mutta muut mahdolliset rytäkässä tulleet vauriot kannattaa ja pitääkin korjata oman ja muiden tielläliikkujien turvaksi. T. Peeku
Näin se homma menee kuten toinenkin jo sanoi. Jos vanne on normaali aluvanne niin sellainen löytyy uusi varmasti. Hinta n. 50-150 € /kpl riipuen koosta ja mallista.
Jos törmäys rotvalliin tms. on ollut kova, voi joku tukivarsi olla mennyt vinoon / rikki. Mutta ensin vanne, sitte Euromasterilla (esim.) nelipyöräsuuntaukseen jos ei parane. Siellä pyytää katsomaan alustan kunnolla.