Kuka tietää mikä vaivaa kultakalaa tai mistä johtuu sen värin katoaminen !!?? Kultakala on se pienipyrstöinen, ei siis liehuvaa pyrstöä vaan ihan tavalliset evät. Todellakin, kultainen väri alkoi hävitä vähitellen ja nyt akvaariossamme (100l) polskii valkoinen kala jolla enää evät ja pyrstö kultaisia...??!
Kultakala menetti värinsä !
Kalankaveri
62167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainakin meillä joskus kauan sitten kalat menettivät akvaariossa värinsä.
Syynä oli tiivistä joka vanhemmiten alkoi liueta veteen ja samalla myrkytti sen.
myös minun kalani menetti värinsä!!! oranssia jäi vain pyrstöön ja selkä evään. akvaariossa on ja oli kaikki kunnossa eikä mitään liuenneita aineita. kultakalakaan ei ollut asiasta moksiskaan. en tiedä mistäköhän tuo johtuu.
ps. akvaariosi on aivan liia pieni kultakalle!! tarvitsevat ainakin 500l akvaarion ja kavereita ympärilleen. itselleni myös möivät (sillon kun en paljon akvasta tiennyt) kultakaloja ja sanoivat etteivät kovin isoiksi kasva, mutta semmoisia kaloja ei ole olemassakaan. kultakalat kasvavat 30cm pituisiksi!!!! (vaikea uskoa, mutta niin se vain on.) nyt kultsini pääsivät suurempaan akvaan parin muun kamuksi. sinulle voi tulla pian ongelmia tuon kultakalan kanssa..
Jep, kultakalasi on aivan liian pienessä akvaariossa ja se kaipaisi lajitovereiden seuraa kovasti.
Suosittelen siitä luopumista tai isomman altaan hankintaa.
Kun me otettiin eläinkaupasta miljoonakaloja..
Niitä piti olla viis mut niitä olikin kuus.
Sit piti olla 3 naarasta ja 2 urosta. Ne kolma näytti ihan naarailta... SIt ostettiin väriruokaa. KUn rupesin ruokkimaan niin kohtapuoliin kahen kalan pyrstö oli vaihtanu värii!!! Se oli muuttunu valkosesta semmoseks ruskeeks... Ja sit pien huomattiin et meiän akvaariossahan oli vaan 1 miljoonakala naaras... Ja silti se teki poikasia :P
yksi miljoonakalanaaras ja neljä koirasta?
millisnaaras joutuu varmasti jatkuvien paritusyritysten kohteeksi moisessa ukkolaumassa.
jos akvaariosi on tarpeeksi suuri, osta muutama naaras lisää tai luovuta tuo ainoa naaras pois, se varmasti stressaa kiimaisten koiraiden joukossa!
Meillä aikoinaan oli kolme siistipyrstöistä oranssia kultakalaa. Kun sitten parin viikon kuluttua kaksi niistä salaperäisesti kuoli ilman mitään ennakko-oireita niin ne värjäsivät valkoisen talouspaperin oranssiksi ! Siis aivan kuin vesiväri-sivellintä olisi pidetty siinä paperilla.
Reklamoin myyjää joka oli hämillään mutta totesi ettei kaloja ole värjätty.
Se jäljelle jäänyt kultakala alkoi sitten asteittain vaalenemaan ja vaalenemaan kunnes siitä tuli lopulta kokonaan valkoinen. Silloin en tiennyt että näitä pitää olla monta, joten tuo yksi eli valkoisena viisi vuotta ilman lajiseuraa.
Akvassa olleet muut kalat pitivät sekä värinsä että henkensä, joten jotain hämärää oli näissä kultakaloissa kyllä. Tämä siis tapahtui ennen euroaikaa, joskus markka-ajan aikana.