Ongelma?

Ostin vm 77 vator moottoriveneen, jossa koneena saman ikäinen 20 heppanen Mercury ja kysynkin, miten moottoriveneilen ko moottoriveneellä?Pitääkö moottoriveneen moottorin potkurin olla vedessä, kun moottoriveneillään, jos potkuri on ilmassa olisi äänet paljon miehekkäämmät.Kiitoksia asiallisista vastauksistanne arvon kolleegat.
7957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kokeile ensin ajaa muutama kierros potkuri ilmassa, ihan vaan niiden soundien takia. Ympäristö pääseekin jo nauttimaan seuraavista kierroksistasi, kun kone on leikannut kiinni.

Äänestä

Valitettavasti olet ostanut vika-paketin. Tuon vuosimallin Vator ei sovellu ollenkaan saman vuosimallin merkkarille. Olisi pitänyt ostaa Johssoni tai hätätilassa Yamaha, mutta ei onnistu Mercurylla kovin helposti. Kokeile laittaa täydet kierrokset päälle moottorin ollessa yläasennossa ja tiputa sitten äkkiä perä veteen. Muista turvallisuus, joten pidä aina mukana pelastuliivit veneen keskipenkin alla ja laita hätäkatkaisimen naru tiukasti kiinni veneen kaiteeseen.

Äänestä
  • Vikapakettiin ei tule väliviivaa (vika-paketti).

    Äänestä

  • B_Bobby kirjoitti:

    Vikapakettiin ei tule väliviivaa (vika-paketti).

    Keskustelupalsta ei ole tarkoitettu ääliöille

    Äänestä

Kävele kauppaan "A" ja osta 30 pulloa virvoitusjuomaa "G" 0,7 l. Mene veneeseen istumaan.
1. Tartu vasemman käden vastaotteella pulloon ja kierrä korkki oikealla kädellä auki ripeästi siten, että narahtaa. Ruuvaa korkki kokonaan auki ja kimmauta se tangentin suuntaan n. 2342323.55234243 Newtonin voimalla. Avaa suu ja taivuta päätäsi taaksepäin muutama aste. Pidä edelleen pullosta kiinni vasemmalla kädellä. Nosta kyynär- ja olkavarren liikkeellä pullo suun tietämille ja kaada petrooli kurkkuusi. Matamisliike pitää huolen lopusta. Ota kuitenkin huomioon tuulen suunta, ilmanpaine meren pinnan tasolla sekä coriolis-voima.

2. Toista kohta 1. vielä 29 kertaa.

3. Tilaa taksi.

4. Aja taksilla Kellokosken sairaalaan.

5. Kerro mitä olet tehnyt ja esitä henkilöllisyystodistuksesi, äitisi virkatodistus ja isäsi kansakoulun päästötodistus.

6. Näillä tiedoilla sinut valitaan luultavasti suoraan ilman äänestystä ylilääkäriksi. Nostat kauhean tilin ja ostat jumalauta aivan bräänd njuuun Swanin ja purjehdit lammikon yli Norjaan ja vedät uuden kännin.

Äänestä

Ensinnäkin tietääkseni Vator veneitä ei valmistettu vielä vuonna 1920 ja 77hv Mercury perämoottoreita ei ole koskaan valmistettukaan joten joko yrität kusettaa meitä tai sitten tietämyksesi veneilystä on juuri niin surkea kuin annat ymärtää.

Sinun tulisi kiinnittää huomiota perämoottorisi potkurin lapojen leveys-pituussuhteeseen. Jos luku on alle 0.1 on todennäköisesti kyseessä potkurityyppi joka on tarkoitettu pyörimään ilmassa. Jos taas tämä tieteelinen lähestymistapa menee yli hilseen voit kokeilemalla eri kierrosluvuilla sekä potkuri vedessä että ilmassa etsiä luontevimman tuntuisen etenemistaavan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vator kirjoitti:

Ostin vm 77 vator moottoriveneen, jossa koneena saman ikäinen 20 heppanen Mercury ja kysynkin, miten moottoriveneilen ko moottoriveneellä?Pitääkö moottoriveneen moottorin potkurin olla vedessä, kun moottoriveneillään, jos potkuri on ilmassa olisi äänet paljon miehekkäämmät.Kiitoksia asiallisista vastauksistanne arvon kolleegat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu