Niittyleinikit ja koira!

Pentu söi niittyleinikkejä, ovat myrkyllisiä, what should i do?
81989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

myrkytystietokeskus puh. 09-471977

Äänestä
  • pitää kuulemma oksennuttaa :( suolalla yritän, en tiedä tuleeko.. paljonkohan tota suolaaki pitäs antaa

    Äänestä

  • jebua kirjoitti:

    pitää kuulemma oksennuttaa :( suolalla yritän, en tiedä tuleeko.. paljonkohan tota suolaaki pitäs antaa

    Saa olla kunnolla suolaista.

    Äänestä

  • toscan kirjoitti:

    Saa olla kunnolla suolaista.

    Tuli onneksi ulos. Kummallinen - yritti kiireesti syödä oksennuksensa takaisin :S

    Äänestä

  • Jebua kirjoitti:

    Tuli onneksi ulos. Kummallinen - yritti kiireesti syödä oksennuksensa takaisin :S

    huh, huh. Varmaan pelästyit.
    Kannattaa kuitenkin lukea tuo oksennutuksen ohje.
    Oma koirani jouduttiin joskus oksennuttamaan suolalla. Aikamoista puuhaa.
    Ne syövät mielellään aina oksennuksensa koska koettavat siten tasapainotta mahansa entsyymejä.

    Koeta pärjätä.

    Äänestä

  • toscan kirjoitti:

    huh, huh. Varmaan pelästyit.
    Kannattaa kuitenkin lukea tuo oksennutuksen ohje.
    Oma koirani jouduttiin joskus oksennuttamaan suolalla. Aikamoista puuhaa.
    Ne syövät mielellään aina oksennuksensa koska koettavat siten tasapainotta mahansa entsyymejä.

    Koeta pärjätä.

    Kiitos :)

    Juu pelästyin, tuo on pieni pentu vasta (10vko). Nopeasti kuitenkin onneksi oksensi ulos.

    Äänestä

OKSETA;
jos eläin on tajuissaan ja nauttinut ei-syövyttävää myrkkyä ensiapuna oksennutus on yleensä turvallinen menetelmä jos tiedetään eläimen nauttinen myrkkyä
Oksennutus ruokasuolalla -> lusikallinen kostutettua ruokasuolaa (NaCl) nieluun, pitäisi oksentaa n.10 min kuluessa. Jos eläin ei oksenna, voit toistaa käsittelyn vielä toisen kerran muttei enää sen jälkeen. ( natrium-myrkytyksen vaara ). Huolehdi että eläimellä on vettä saatavilla suolalla oksettamisen jälkeen.
Oksennutus 3 % vetyperoksidilla -> teelusikallinen / 5 kg 10 minuutin välein kunnes oksentaa ( voit toistaa käsittelyn kaksi-kolme kertaa jos ei ensimmäisellä oksenna).
Lääkehiili tai Carbomix absorboi (imee itseensä) toksiineja (myrkkyjä) oksennutuksen jälkeen.
Koiraa ei kuitenkaan saa oksennuttaa jos sen epäillään syöneen liuotinta tai syövyttäviä aineita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jebua kirjoitti:

Pentu söi niittyleinikkejä, ovat myrkyllisiä, what should i do?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu