Heips! Tänään näytti testi miinusta ja soitin lääkäriin jossa lupailtiin toista IVF-hoitoa VASTA talvella tai keväällä viimeistään! Kauhealta kuullostaa noin pitkä aika odottaa. Kuinka kauan teillä muilla joilla eka hoito ei onnistunut on ollut väliä seuraavaan hoitoon? Kuinka kauan kroppa toipuu moisesta hormoonihoidosta? Kävi mielessä yksityiselle siirtyminen jos vaan on lääketieteellisesti mahdollista. Kiitos jos antaisitte toivoa. =)
IVF-toinen hoitokierros?
Venla
61775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itselleni tehty viisi ICSI-hoitoa. Väliä pidettiin yksien kuukautisten verran. Joidenkin hoitojen välillä pidempi väli muista syistä. Hoito tehtiin yksityisellä. Kyllä yksityiselle siirtyminen mahdollista, mutta varmaan kohdallasi huomattavsti kalliimpaa. Minulla oli ikäni puolesta ainoa vaihtoehto.
että jos tää siirto ei onnistu niin 3-4 normaalikiertoa pitää olla välissä ja sitten voi kokeilla uudestaan, mulle tehtiin eilen siirto ja nyt tuntuu ettei uskalla vessassa käydä
meillä oli äskeittäin epäonnistunut icsi ja heti miinuksen jälkeen aloitin hormonihoidot passia varten.olen siis yksityisellä.keskiviikkona oli alkion siirto ja nyt jänskättää kauheasti.jos nyt nega,hoidot jatkuu elokuussa koska kesän kiinni tää klinikka.mutta kuukausi väliä miinuksen jälkeen tekisikin hyvää!
Meillä melkein kaikki (9) munat irtosivat ennen aikojaan, mutta 2 punktoitiin. Näistä kumpikaan ei hedelmöittynyt, eli ei mitään takaisinlaitettavaa. Toisin sanoen, hormooniheikkous ja punktioon liittyvä jännitys ja kipu ihan turhaan. Punktio tehtiin kaksi viikkoa sitten.
Meille lääkäri (yksityinen) tarjosi mahdollisuutta aloittaa hoidot hetimmiten uudestaan, mutta henkistä jaksamista ei juuri sillä hetkellä löytynyt. Jatkamme toisella kierroksella elokuussa.
kokeile syödä helokkiöljyä (esim. efamol), siitä on hyviä kokemuksia esim. mulla munasoluja kehittyi tuplasti enemmän kuin ilman helokkia ivf:n yhteydessä
Kiitos vastauksista, helpottaa vähän oloa. Sovin ajan yksityiselle elokuuksi,jolloin suunnitellaan mitä tehdään. Eli ennen hoitoa kerkeää tulemaan ainakin kahdet kuukautiset. Eiköhän henkinenkin puoli ala olemaan siinä vaiheessa jo vahvemmalla tolalla. Oikeen hyvää kesää kaikille yrittäjille!