mitä rakkaus on??....

mielestäni rakkaus on kaipuuta.....hyviä juttuja otetaan vastaan:))
111362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jota ihminen ei voi "hallita" vaan nöyrästi ottaa vastaan ja muuttua siten paremmaksi ihmisiksi...

Äänestä
  • ... jos rakastuu silloin kun aika/paikka ei ole oikea? Harvoin silloin paremmaksi ihmiseksi muuttuu, päinvastoin. Katkeroituu, kyynistyy, käpertyy kuoreensa.

    Äänestä

  • tapahtuu... kirjoitti:

    ... jos rakastuu silloin kun aika/paikka ei ole oikea? Harvoin silloin paremmaksi ihmiseksi muuttuu, päinvastoin. Katkeroituu, kyynistyy, käpertyy kuoreensa.

    minäkin mietin itsekseni...

    Äänestä

  • tapahtuu... kirjoitti:

    ... jos rakastuu silloin kun aika/paikka ei ole oikea? Harvoin silloin paremmaksi ihmiseksi muuttuu, päinvastoin. Katkeroituu, kyynistyy, käpertyy kuoreensa.

    höpö

    Äänestä

kun tuntee toisen olevan puuttuva osanen itsestä.

Äänestä

tätä se on...

rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä, rakkaus ei kadehsi, ei kersku, ei pöyhkeile, ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etua, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa, kaiken se kestää kaikessa se uskoo kaikessa se toivoo, kaiken se kärsii.

Äänestä

Ilman hyväksymistä ei ole rakkautta. Se on sitten vain lihan himoa.

Suurin osa ihmisistä on täysin kyvyttömiä tunnistamaan tunteitaan ja eritoten erottamaan näitä toisistaan.

Äänestä

Rakkautta on mennä nukkumaan yhteisen peiton alle lusikkana vuosikymmenen taivalluksen jälkeen.

Rakkautta on herätä aamulla, nähdä ne samat kasvot vierellään ja hymyillä.

Rakkautta on kiiruhtaa töistä kotiin.

Rakkautta on hymy hänen silmissään.

Siinä sitä alkajaisiksi.

Äänestä

yhtä kuin elämän koko kirjo. onnea,onnistumista,iloa,kauneutta ja uutta elämää.mutta myös yksinäisyyttä,tuskaa,katkeruutta,rumuutta,surua ja itsemurhia.

Äänestä

Eräässä laulussakin lauletaan
"Rakkaus on ruma sana, kaipuu soi kauniimpana..."

Äänestä

... että hyväksyy toisen sellaisena kuin hän on. Jokaisessa on myös ärsyttäviä piirteitä. Rakkaus on sitä, että ajattelee toisen parasta. Rakkaus on sitä, että ottaa toisen huomioon. Rakkaus on sitä, että antaa enemmän kuin saa.

Kuten Neljä Ruusua laulaa biisissä: "Mä lähdin päästäkseni sua pian kaipaamaan..." Kaipaus on puhtaampaa kuin rakkaus. Toiveikas tila, johon ei mahdu pettymyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ykx poju kirjoitti:

mielestäni rakkaus on kaipuuta.....hyviä juttuja otetaan vastaan:))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu