Rullasuksihiihtoa

Missä hiihdätte rullasuksilla ? Hiihtääkö kukaan
hiekkateillä ? Perinteisellä vai vapaalla tyylillä ? Minkä merkkisillä suksilla ? Käyttekö koskaan hiihtämässä hiihtoputkissa ? Miten pitkiä lenkkejä rullasuksilla ?
31197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nii, yleensä hiihdän yleisillä teillä ja yritän etsiä sellasen lenkin missä on suurin osa pyörätietä. Hiekalla en ole juuri paljookaan hiihtänyt kun ei ole ollut tarvis. Sukset mulla on Marwet perinteiset ja Finn rollerit luistelut. Hiihtoputkeen on kyllä tarkotus lähtee jossain vaiheessa mutta ei vielä. (syksymmällä)
Matkat mitä lykin on 15- 30km.
Harmittaa vaan niin pirusti kun tää pohje vaan meinaa vihotella niin paljon ettei oikei voi vielä alkaa reenaamaan. Ei tunnu paranevan sitten millään. Joten tämän kesä hiihdot on aika vähissä. Toukokuun alussa n.150km. Mutta toiveessa olis päästä kohtapuoliin lykkimään.

Äänestä

ja lykkään rullaluistimilla..eli siis nordic blading hienosti sanottuna!!
hiekkateillä oon hiihtäny joskus 80 luvulla!!
sillo oli alla jousitetut rullasukset..merkkiä en enää muista!!tänäpäivänä tasatyönnöllä ja luistelutyyli on poikaa..
vehkeet on k2 nordic 90 mm..kolmilla eri pyörillä..continentalit on ihan hiihtoon tarkotetut..suuren vastuksen omaavat..sitt on hyperin xtr 90 mm rullisreenipyörä ja kaiken kukkuraks hyperin mach 2 jolla pääsee sitt nii kovaa ko jaksaa lykätä!!
hiihtoputkeen mennään sitt syksymmällä..tai ei!!
tässä on jo tullu kesähiihtokilometrejä aikamoine määrä..tasatyöntö on kyllä hyvällä mallilla!!
ja rullismaratoonit on jo ovella..
no noi rullislenkit on joskus kyllä iha mahottoman pitkiä..kerran kuussa n.80-100 km..mutt keskiarvo on varmaan n.kolmekymppiä!!
liikaa ei passaa vejellä..on toi ikäkii esteenä..tai välillä tuntuu ett ei oo ensinkää!!
ite oon rullahiihon kova puolestapuhuja..se kehittää tasatyöntöä vallan valtavasti..jos vaa kehtaa reenata!!ja sen kun opettelee alustapitäen tekemään OIKEIN..eikä ooo vaa pelkkää läpsyttelyä..mitä se valitettavasti on aika monella lykkääjällä!!
taitaa tuo nordic blading viijä vanhan hiihtokonkarin kokonaan mennessään..aika näyttää jos siitä tullee vielä iha ykköslaji!!!
hyvää kesän jatkoa..kaikille tasapuolisesti!!

Äänestä

mamerot hiihtää tiellä painele rullien kanssa suolle,johan kunto kasvaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiihtäjä kirjoitti:

Missä hiihdätte rullasuksilla ? Hiihtääkö kukaan
hiekkateillä ? Perinteisellä vai vapaalla tyylillä ? Minkä merkkisillä suksilla ? Käyttekö koskaan hiihtämässä hiihtoputkissa ? Miten pitkiä lenkkejä rullasuksilla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu