Ultimate

Täs hommas ei vissiin pahemmin tarvi mitää tekniikkaa,kunhan osaa lyödä ja potkia?
81105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niinhän sä luulet.....

Äänestä

Ultimate on sellasta frisbee heittely juttua,
että ei siinä mun mielestä tarvi potkia ja lyödä.

Jos sä puhut Ultimate Fighting turnauksesta,
niin täytyy sanoa että nouse ylös sohvalta,
jätä se lenkkimakkara siihen ja
mene treenamaan taistelulajeja ja puhu sitten.
Jos olet jo treenaamassa jotakin niin vedä
pää pois perseestä ja näe päivänvalo.

Äänestä

on tämä suomen oma rääväsuu Tony(lasileuka) Halme.Kehui aikoinaan olleen 2 kertainen UFC mestari :)
Otti 2 matsia ja hävisi tasan yhtä monta.
http://www.geocities.com/Hollywood/Guild/5750/H/halme.html
Halmeella kun ei ole tekniikasta hajuakaan,niin siinä on tulos.Mutta täytyy silti kunnioittaa häntä että yleensä on mennyt mukaan,vaikka turpaan tulikin.

Äänestä

Kuinka käy. Onhan sitäkin moni yrittänyt sillä tekniikalla ja saattaa käydä hyvinkin jos vain vastustajaksi sattuu yhtä yksipuolinen kaveri. Mutta kyllä tekniikka aina kannattaa. On aika huono homma joutua esim. mattoon, jos ei osaa mitään mattotekniikkaa. Sitä paitsi saa lopetettua omat ottelunsa siististi esim. kuristuksilla, ettei tarvitse vain paukuttaa toiselta naamaa verille kunnes tuomari tulee väliin. Itse arvostan näitä taidolla tehtyjä lopetuksia enemmän. Tästä tietysti löytyy eriäviä mielipiteitä, mutta tekniikan opettelu vaatii jo kärsivällisyyttä ja tuhansia toistoja joten ei se kaikilta onnistu.

Äänestä
  • Mikäs tämä läski äijä on, käsittääkseni ei ole muuta kun kadulla tapellut ennen tota ultimatea,saatan olla myös väärässä.
    Sillä on semmonen "tulta päin"-strategia, se on aikans hassun näköstä.

    Äänestä

  • jasd kirjoitti:

    Mikäs tämä läski äijä on, käsittääkseni ei ole muuta kun kadulla tapellut ennen tota ultimatea,saatan olla myös väärässä.
    Sillä on semmonen "tulta päin"-strategia, se on aikans hassun näköstä.

    >Mikäs tämä läski äijä on, käsittääkseni ei ole >muuta kun kadulla tapellut ennen tota >ultimatea,saatan olla myös väärässä.
    >Sillä on semmonen "tulta päin"-strategia, se on >aikans hassun näköstä.

    Vankilassa se on tapellut. Kyllä sillä ilmeisesti joitain tekniikoita on hallussa tätä nykyä. Muuten oli vaan aika suoraviivainen mättäjä.

    Äänestä

  • df kirjoitti:

    >Mikäs tämä läski äijä on, käsittääkseni ei ole >muuta kun kadulla tapellut ennen tota >ultimatea,saatan olla myös väärässä.
    >Sillä on semmonen "tulta päin"-strategia, se on >aikans hassun näköstä.

    Vankilassa se on tapellut. Kyllä sillä ilmeisesti joitain tekniikoita on hallussa tätä nykyä. Muuten oli vaan aika suoraviivainen mättäjä.

    Tank Abbotilla on takanaan mm 10v painia ja kuutisen vuotta nyrkkeilyä... Onhan se toki omien sanojensa mukaan paljon kadullakin tapellut.

    Äänestä

Jos et osaa mitään muuta kuin lyödä ja potkia, niin olet melko avuton näissä kehissä. todella suuri osa otteluista päättyy tap outtiin ja niitä tehdään juuri näille "katutappelijoille".

Täytyy muistaa että UFC:kin on nykyään aika puhtaasti urheilua ja kaikki äijät ovat huippukuntoisia ja mma taustan omaavia. Tosin täytyy kyllä myöntää, että jos olet katsonut vain ensimmäisiä UFC-turnauksia, niin siellä oli joukossa näitä läskimahaisia katutappelijoita.

Mutta nykyään löytyy kehistä vain huippukuntoisista urheilijoista, eikä katutappelijoilla ole mitään asiaa huipulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipi kirjoitti:

Täs hommas ei vissiin pahemmin tarvi mitää tekniikkaa,kunhan osaa lyödä ja potkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu