Olen huomenna rv: lla 34 ja viime yönä tunsin, kun vauva kääntyi raivotarjontaan. Ikinä ei ole niin kovasti möyriny ja sitä kestiki ainaki puol tuntia :) Näytti ihan hullulta mahan päältä! Aamulla oli neuvola ja neuvolatäti koitti, että on kääntynyt muttei vielä kiinnittynyt... En muistanut sitten kysyä, että voiko vauva vielä kääntyä miten päin haluaa, kun ei ole kiinnittynyt? Millä vk: lla teillä on kääntynyt/kiinnittynyt? Onko teillä paineen tunnetta ja nipistelyä alavatsassa? Aika inhottavaa, mutta yritän olla ajattelematta sitä. Mikä ollu sf-mitta rv: lla 34? Mulla 30 cm, hieman tippunut nyt loppua kohden käyrältä. Voiko vauva liikkua yhtä paljon kuin ennen ja missä teillä tuntuu potkut? Kiitos vastauksista :)
Kääntymisestä
raisuli85
2348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
erittäin huonosti nukuin sen yön ku esikoinen käänty raivotarjontaan, heränny en kuitenkaan näkemään, nukuin vaan tosi rauhattomasti, ja rv 29 se oli. kiinnittymisestä sit en taas tiiä :) potkut tuntu sit kylkiluissa, melko suorassa tuli istuttuu sillon, toki se mahaki jo pakotti istumaan suorassa mut ne napakat potkut kylkiluissa pisti ryhdin ojennukseen :) sit välillä tuntu tuolla alavatsassa pientä näperrystä käsillä, ja joskus ihan käsien oikomiset, paineen tunnetta en niin muista, taitaa unohtuu noi ikävät jutut ja jäädä noi ihanimmat vaan muistiin :) onneks aineki äitiyskortista voi jotain luntata: rv33 on ollu sf-mitta 30cm ja rv35 32cm
nyt sitte jännätään millon kuopus kääntyy, kiirehän ei vielä oo ku on vasta rv23 menossa. :)
Moi!
Mulla ollut vauveli kääntyneenä noin 6 viikkoa ja ultrasta vielä varmistettiin asia tämän kuun alussa. En kanssa tiedä tosta kiinnittymisestä että koska se tapahtuu, mutta oon ymmärtäny et vauveli saattaa kääntyy vielä perätilaan ja taas takas "oikeinpäin" mutta se on kai tosi harvinaista, ja eihän niillä enää hirveesti ole edes tilaa liikkua:)
Potkut tuntuu vasemassa kyljessä ja paljon kaveri käsillään rapsuttaa kun tuntuu paljon liikettä ihan alavatsassa, nyrkkeilee varmaan:)
Mulla kans huomenna rv 34:) sf mitta oli eilen 31