Apocyclin+paikallisaineita

Eli olen käyttänyt nyt vajaan puolen vuoden ajan Differin, Dalacin ja Basiron nimisiä paikallisaineita akneen. Lisäksi on ollut apocyclin ja e-pilleri nimeltä Diane Nova.. Iho on jo paljon paremmassa kunnossa, eikä ole tullut uusia finnejä ainakaan neljään kuukauteen.

Ainoa mutta, on se, että vanhat jäljet poskista ei lähde. Minulla oli poskissa todella pahat finnit yhteen aikaan ja koska räävin niitä aina auki, pelkään että nykyään näkyvät jäljet ovat ikuisia!

Jos ne ovat arpia, onko mahdollista ottaa jossain välissä sitä laser hoitoa kasvoille? Onko siinä joku ikäraja ja auttaako? Onko kenelläkään tietoa asiasta?

Olisin todella kiitollinen tiedoista..

Niille jotka etsivät ratkaisua akneen voin lämpimäsi suositella, että käytte ihotautilääkärillä. Itse kävin ja sain nuo aikaisemmin mainitsemani aineet (ainakin e-pilleristä sai muuten kelan tukea) ja ne ovat todella auttaneet. Kun hoidan niillä ihoani vastuullisesti, ovat finnit todella pysyneet poissa.
2438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sanotaanko näin, että jos on sisäsyntyinen eli hormonaalinen akne, niin diane novat ovat todella hyvät ja tehokkaat siihen. Itselläni on vienyt rasvoittumisen kokonaan pois ihosta, mutta miinuspuolena nyt se, että vartalo kokonaisvaltaisesti kuivahtaa ja alkaa kutiamaan. Tai siis minulla kävi näin.

Jos sulla on arpia, niin jonkun verran ihon pintarösöisyyttä saat tasoitettua kosmetologin luona tehtävällä mikrohionnalla, syvät arvet ovat todella hankalia poistettavia, ja siihen pystyy ainoastaan lääkärit.
Voit googlettaa netistä 'arpien poistaminen' kirurgisesti tai laserilla...

Jos iho on muuten terve ja terveenvärinen, niin ehkä ne arvetkin on sitten helpommin hyväksyttävissä ?

Itselläni on myös vesirokkoarpia kasvoissa ja eihän niille mitään voi, mutta olen oppinut elämään asian kanssa.

Äänestä
  • ajan kanssa. Itselläni on ainoastaan ohimoilla pientä jälkeä n. 7 vuoden jälkeen. Muuten ok.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


desperate kirjoitti:

Eli olen käyttänyt nyt vajaan puolen vuoden ajan Differin, Dalacin ja Basiron nimisiä paikallisaineita akneen. Lisäksi on ollut apocyclin ja e-pilleri nimeltä Diane Nova.. Iho on jo paljon paremmassa kunnossa, eikä ole tullut uusia finnejä ainakaan neljään kuukauteen.

Ainoa mutta, on se, että vanhat jäljet poskista ei lähde. Minulla oli poskissa todella pahat finnit yhteen aikaan ja koska räävin niitä aina auki, pelkään että nykyään näkyvät jäljet ovat ikuisia!

Jos ne ovat arpia, onko mahdollista ottaa jossain välissä sitä laser hoitoa kasvoille? Onko siinä joku ikäraja ja auttaako? Onko kenelläkään tietoa asiasta?

Olisin todella kiitollinen tiedoista..

Niille jotka etsivät ratkaisua akneen voin lämpimäsi suositella, että käytte ihotautilääkärillä. Itse kävin ja sain nuo aikaisemmin mainitsemani aineet (ainakin e-pilleristä sai muuten kelan tukea) ja ne ovat todella auttaneet. Kun hoidan niillä ihoani vastuullisesti, ovat finnit todella pysyneet poissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu