Hei kaikki vesipuutarhan ystävät!
Lammen kanssa saa tehdä jatkuvasti töitä, jos aikkoo pitää veden hajuttomana ja läpinäkyvänä.
TV:ssä oli ohjelma, jossa lammen vesi pidettiin
hyvänä ja hapekkaana sopivilla kasvi-istutuksilla jne, myös varjostaminen estää levänmuodostusta.
Onko teillä kokemuksia lammikoista, jotka hapettuvat ja pysyvät kunnossa luonnollisin menetelmin, ettei joka vuosi tarvitse jynssätä pohjamuovia puhtaaksi ja vaihtaa vettä (12kuutiota -1,2 m syvä) jopa useita kertoja.
Mitä kasveja sinne tulisi Suomen olosuhteissa istuttaa ja millä tavalla?
Suihkulähde kyllä hapettaa jonkin verran, mutta muita teknisiä vempeleitä ja kemikaalia en
sinne sijoittaisi.
Luonnonmukaisen altaan
3
1166
Vastaukset
- lampikeidas
www.lampikeidas.net
on hyvä linkki, jonka löysinkin jo
kiitos tämän keskustelupalstan.
Siellä on hurjan paljon asiaa
aiheesta.
Mutta kirjoitelkaa kokemuksianne vaan, sillä
käytännön esimerkit ovat parhaita.
Mitä kasveja te olette istuttaneet ym.
toimenpiteitä lammikon biologisen tasapainon
ylläpitämiseks.- sammakkolammikko
Minulla on noin 7 kuution kokoinen allas, syväys parhaimmillaan noin metri ja se on noin 4 m x 2, noin suunnilleen. Olen ostanut sinne 2 ulkomaista lummetta, toisen bauhaussista ja toisen muistaakseni kauppilasta. Lisäksi ostin 3 (ulkomaista) vesihyasinttia reunoille. Nämä kasvit istutin saveen ja ihan tavallisiin muovikoreihin. En nosta niitä talveksi ylös, vaikka kuulemma pitäisi(?), mutta hyvin ovat jo 3 talvea talvehtineet. Jostain syystä kotimaisia taimia on huonosti saatavilla.
Lisäksi hain kasvitieteellesestä puutarhasta lampikasvien siemeniä, jotka heitin altaaseen syksykkä. Keväällä niistä iti iiriksen näköistä "heinää", mutta vielä se ei ole kukkinut.
Tämän lisäksi olen kontannut muutamassa ojassa poimimassa siellä kasvavia "ihan tavallisia" kasveja.
Vesi pysyy kirkkaana. Keväällä sorsapariskunta tulee lammelle uimaan muutamaksi viikoksi ennen pesintää. Lisäksi lammessa on kaikenlaisia elukoita kuten sammakoita ja sisiliskoja jne. Sammakonkutua ei kannata poistaa keväällä, kun sammakot syövät hyttysentoukat. Mitään elukoita ei kannata vainota, ne kuitenkin pitävät pienekosysteemiä pystyssä.
Kaiken kukkuraksi vielä lampeni on tontin aurinkoisella puolella, eikä varjossa, kuten kuuluisi...
En tiedä oliko tästä nyt hyötyä, kun en muista kasvien nimiä... Parhaat kasvit kuitenkin löydät luonnosta!
- KK Vantaa
Helpommalla moni selviäisi tämmöisellä terassiratkaisulla...
http://www.vesilahde.fi/products-page/ulkolhteet/terassiallas-yhdistelmat/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285744
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962559- 1342467
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv72066- 121323
- 581055
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍91038- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815