Mitä eroa kala- ja instrumenttikaiuilla?

Veneliikkeissä on myynnissä kala- ja purjehduskaikuluotaimia. Mitä eroa käytännössä noilla on teknisesti ? Kalakaiku siis näyttää graafisesti pohjan muodon ja syvyyden ja standardivenekaiku taas ainoastaan syvyyden. Itse pidän kalakaiku-tyyppisesti laitteesta. Onko jotain muuta mitä pitäisi tietää ?
71429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mielestäni graafisella historianäytöllä varustettu kaiku soveltuu pelkkää nykyistä syvyyttä näyttävää kaikua paremmin myös veneilykäyttöön, koska oleellista on tietää myös syvyyden muutoksen suunta ja jyrkkyys. Itse kiinnittäisin venekaikua ostaessani enemmän huomiota kaiun RMS-tehoon (huippu- eli peak-to-peak-teho ei ole niin oleellinen) kuin vaikkapa näytön resoluutioon, joka puolestaan kalakaiussa voi olla tärkeäkin.

Kaikuantureita on useita tyyppejä asennustavan mukaan. Peruskaiuissa vakiona on yleensä peräpeilianturi, joka sekin sopii usein lujitemuoviveneen sisäpuoliseen asennukseen kunhan signaaliteho on riittävä. Myös käytettyjä taajuuksia on useita, tyypillisimmät 50 kHz ja 200 kHz. 50 kHz antureilla pääsee syvemmälle ja kaiku etenee myös laminaatista paremmin läpi, 200 kHz antaa tarkemman tiedon esim. kaloista. On myös olemassa kaksitaajuusantureita, joissa käyttäjä voi valita tilanteen mukaan mitä taajuutta käyttää. 200 kHz keila on kapeampi, joten sen antama syvyys on tarkempi, itse valitsisin veneilykäyttöön 50 kHz anturin.

Lisätietoja Googlesta vaikka hakusanoilla "sonar transducer"

Äänestä
  • ei taas tiedä mitä puhuu. Parasta olisi kun pysyisi siellä naftan käryissään eikä tulisi tänne purjehduspalstalle miesten joukkoon.

    Äänestä

  • Sir BB kirjoitti:

    ei taas tiedä mitä puhuu. Parasta olisi kun pysyisi siellä naftan käryissään eikä tulisi tänne purjehduspalstalle miesten joukkoon.

    Kaveri vastasi asiallisesti toisen esittämään kysymykseen ja vieläpä aivan oikein, ja sinä SirBB viitsit heittää vakioskeidaasi. Sinulla on päässä vikaa, joten hankkiudu hoitoon. (Jos teitä on useita tämä koskee teitä kaikkia ja muita vastaavalla asenteelle puuhaavia.) Lopeta tämän palstan häiriköinti! Ihan oikeesti hommaudu hoitoon, sitä tarvitset kipeästi ja toivottavasti saat sitä ennen kuin aiheutat isompaa vahinkoa kenellekään.

    Äänestä

  • Sir BB kirjoitti:

    ei taas tiedä mitä puhuu. Parasta olisi kun pysyisi siellä naftan käryissään eikä tulisi tänne purjehduspalstalle miesten joukkoon.

    http://personal.inet.fi/yhdistys/meripelastus/luotain.html

    EHkä ymmärrät tämän suomenkielisen Meripelastajien kirjoituksen paremmin kuin edellisessä viestissä ehdottamani Googlen haulla esille saatavat englanninkieliset...

    Äänestä

Olisi varmaan mukava (varsinkin purkkarissa) tietää paljonko laite näyttää väärin. Eli jos kone näyttää 3m niin onko siinä anturin alla 3m, 4m vaiko peräti 0,5m!

Nimim. pohjakosketus 4m vedessä

Äänestä
  • Tiedän montakin paikkaa, jossa kaiku näyttää 4 m tai enemmän, kun vauhti on "normaali eli yli 3 kn, ei ehdi reagoida ennen törmäystä siihen kiveen, jonka syvyys on esim 1,2 m. Minulla kaiku näyttää sillon vajaan sekunnin ajan 0,6 m. Sitten poksahtaa. Mutta yleensä se siis näyttää anturin ja pohjan välistä matkaa. Liikkeessä ollessa se näyttää tätä matkaa "hetki sitten".

    Äänestä

  • 3 m kivi kirjoitti:

    Tiedän montakin paikkaa, jossa kaiku näyttää 4 m tai enemmän, kun vauhti on "normaali eli yli 3 kn, ei ehdi reagoida ennen törmäystä siihen kiveen, jonka syvyys on esim 1,2 m. Minulla kaiku näyttää sillon vajaan sekunnin ajan 0,6 m. Sitten poksahtaa. Mutta yleensä se siis näyttää anturin ja pohjan välistä matkaa. Liikkeessä ollessa se näyttää tätä matkaa "hetki sitten".

    ...muuten oikeasti mitata kertaalleen luodilla tai vaikka kakkosnelosen pätkällä jossain rantsussa todellinen syvyys. Ainakaan halvemman pään kaiuissa kun ei yleensä ole mitään kalibrointitoimintoa, joten vesilinjan alapuolelle asennettu kaiku voi säikäyttää suotta.
    Sinänsä tietysti parempi, että virhe on niin päin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikua ostamassa kirjoitti:

Veneliikkeissä on myynnissä kala- ja purjehduskaikuluotaimia. Mitä eroa käytännössä noilla on teknisesti ? Kalakaiku siis näyttää graafisesti pohjan muodon ja syvyyden ja standardivenekaiku taas ainoastaan syvyyden. Itse pidän kalakaiku-tyyppisesti laitteesta. Onko jotain muuta mitä pitäisi tietää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu