Kun saa itse valita mitä opettelee, niin oppii aina, mutta koulussa pakotetaan ajattelemaan niinkuin ope sanoo, kaikki on pakkoa eli käskyjä, eikä siitä voi jäädä mitään mieleen, vai oletteko erimieltä, muistatteko todella ne asiat? ai että siitä on kauan, se että se oli pakko sai teidät unohtamaan.....
koulu tekee vain tyhmäksi
---->
4506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistan kyllä hyvin paljon siitä, mitä kauan kauan sitten koulussa opin (osaksi myös pakolla!) ja se tieto muodostaa yleissivistykseni pohjan.
Kuinka ketään voi pakottaa _ajattelemaan_ niin kuin joku toinen sanoo?
Koulussa on sellaisia asioita, mitkä on pakko oppia, vaikkei haluaisikaan, sillä ne muodostavat perustan muulle oppimiselle.
Jos et halua oppia lukemaan, laskemaan tai kirjoittamaan, sinun on hyvin vaikea oppia mitään muutakaan.
Jos et halua oppia kielten sanoja, et kykene puhumaan vieraskielisen ihmisen kanssa tai lukemaan vieraskielistä tekstiä.
Jos et halua oppia perusasioita maantiedosta, biologiasta, psykologiasta, maailmasi jää vajavaisksi ja kapeaksi ja törmäät monenlaisiin tietämättömyydestä johtuviin ongelmiin.
opin vastakohta on pakko... jos olisin aiemmin tajunnut miten koulun käyminen vaikuttaa sivistykseeni negatiivisesti.. olisin nyt yli 1000% viisaampi
Et selvästi tiedä nykypäivän koulusta tuon taivaallista. Jos tietäisit, niin pitäisit suusi kiinni. Kenties silloin joskus, kun itse olit koulussa (vai ootko vieläkin?) oli enemmän pakkoa, mutta ei kyllä nykyään. Tietysti se riippuu opettajastakin, mutta eniten kyllä omasta aseenteesta, oppiiko vai ei ja onko kiinnostunut. Tolla asenteella en kyllä ihmettele, jos todellakaan et oo mitään oppinut.
olen aivan samaa mielta open kanssa.
ihminen voi pakosta oppia mm. kertotaulun tai sijamuodot mutta ajattelemaan oppimista tai ajattelua sinansa ei voi tehda kuin omasta halustaan.
Suomalainen koulu on harvinainen maailmassa (kokemusta on!) etta siella saa ajatella omilla aivoillaan ja valinnan vapauttakin on enemman kuin monessa muussa maassa. Ja kenen etu olisi kayda lukiota ja "opiskella" kuorolaulua tai vuorikiipeilya kuten joissain amerikkalaisissa kouluissa ?