Ehkäpä hieman tyhmä kysymys, mut milloin raskaus on ns. varma, että siitä voi kertoa sukulaisille ja kavereille? Mulla on nyt kp 45 ja tein aamulla testin ja se oli positiivinen. Mitään oireita ei ole, mitä nyt vatsaa saattaa yöllä asentoa vaihtaessa vähän vihlaista, mutta siitäkään en ole varma mitä se vihlonta on.
Sanoihan ne apteekissa et siihen testiin voi luottaa, mut silti jotenkin en usko et olen raskaana.. jos olen, se on kerrasta tärpännyt.
Milloin varmaa?
6
2933
Vastaukset
- Jihuuu
Kyllä me alettiin lörpötellä jo heti testin tehtyämme siitä ihmisille :D
Jotkut haluaa odottaa jonnekin rv12 tienoille keskenmenoriskin takia jne.. tosin sukulaisille mekin kerrottiin vasta kun oltiin käyty rv7 ultrassa, jotta saatiin tavallaan se varmuus itsellemme, että tämä on totta :)
rv29 5 - raisuli85
Jos vain maltat, niin odottele ainaki sinne raskausviikolle 12. Sen jälkeen keskenmenonki riski on niin pieni. Mie kerroin vasta viikolla 20 ystäville ja suvulle. Sitä ennen tiesi vaan sisko ja poikaystävä. Kerroin sen rakenneultran jälkeen, kun näkyi että kaikki on hyvin... sen jälkeen vasta itsekin tunsin asian todeksi! Minun mielestä on tärkeää ensin kypsyä itse ihan kunnolla ajatukseen, ennen ku jaksaa muiden hössötystä ja kyselyitä.
Kiiots vastauksista! Ehkäpä tosiaan kerron muille viikon 12 jälkeen. Mies, omat vanhempani ja anoppi tietävät jo.
Milloin muuten esiintyy pahoinvointia?
Ja vinkatkaa hyviä linkkejä, etten tuki tätä palstaa kysymyksillä:)- N29
www.liberovaipat.fi
www.pampers.fi
www.helistin.fi
www.perheklubi.net
www.perhekerho.fi - palstan
keskustelujen otsikoita selaamalla löytyy myös kaikenlaista. Siis ihan tietoa ja tosi paljon ihmisten omia kokemuksia ja tuntemuksia.
- nuori-
Periaatteessa samat asiat mielessä.. Raskaus ei oltu suunniteltu ja nyt 9pvä menkat myöhässä. Kuukautiseni eivät ole säännölliset ja raskauden todennäköisyys oli minimaalinen ehkäisyn vuoksi. Tein kuitenkin kaksi testiä ja kumpikin näytti positiivista. Huomenna olisi terveyskeskukseen aika, mutta jos olen raskaana ja päätän pitää lapsen niin millon ekat neuvola käynnit ja miten tämä lähtee tästä etenemään? Olen yrittänyt hiukan netistä lukea mutta vielä tuntuu siltä etten tiedä miten tämä odotus aika menee..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262446- 1142076
- 1211732
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451557Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91497Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161231044Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87975Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949