Anorektikot, ja toki myös entiset anorektikot, kertokaapas mitä söitte/syötte kun päätitte haluta laihtua? Meneekö/menikö päivät ilman mitään ruokaa vai vain hedelmiä tai kenties vain yksi leivänviipale?
Kertokaa
joku
61604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä kysymys tää tällanen..? mut mul oli ainaki tietty "ruokavalio" jota noudatin joka päivä. Sairauden alussa söin tosi kevyesti(en halua kertoa mitä sillä ois hyvä et tää palsta ois tukemista/parantamista varten olemassa).Lopulla kuin olin lähellä kuolemaa tajusin että oli pakko syödä enemmän ja kunnon ruokaa,mutta siltikin paino vain tippu ja tippu jolloin päädyin suljetulle.
Miten sun paino voi vain tippua ja tippua vaikka söitkin kunnolla?
Vastasitkin näin nopeesti:). En kuitenkaan syönyt tarpeeksi kulutukseen nähden ja sit viel aineenvaihdunnalla voi olla osuutta asiaan. Esim kun jouduin sairaalaan niin oli pakko syödä ja kun söin ja oli punnituksia joka päivä aluksi niin ekalla viikolla lähti pari kolme kiloa ja sitten kun energiamäärää nostettiin niin vieläkin tippui jotain 300g....sitä ihmeteltiin siel sairaalas ja kyseltiin et jumppaanko salaa tai jotain..vaikka en muutaku istunu päivät ja sain olla hoitajan kanssa ulkona 15minsaa päivässä ulkona. Kyl se paino alko nousee ku sitä energiamäärää tarpeeks nostettiin mut esim.start tai adv ei nostanut vaan laski painoa.
sen muutaman kilon jälkeen enää, mutta lihomisen pelko vaan oli niin suuri, että tuli syötyä liian vähän ja joskus todella vähän. Mutta ihan normaalia ruokaa söin pieniä annoksia, koulussa en oikeastaan syönyt mitään, mutta kotona kyllä päivällisen ja aamiaisen sun muut. Aluksi sairauteni taisi olla vain liiallista terveysintoilua, ei herkkuja, riittävästi vihanneksia, hedelmiä, maitotuotteita, ruisleipää, lihaa ym., että kaikki vitamiinit, hivenaineet ja muut ravintoaineet saisin. Mitään tiettyä ruokavaliota en tosiaan noudattanut, koska tavoitteena ei edes ollut laihtua (tietysti kun laihduin, niin en tahtonut niitä kiloja takaisinkaan ottaa, vaikka välillä yritin syödä enemmän, ettei paino laskisi) ja lääkärillekin väitin, etten ole laihduttanut, vaikka olin mitoissa 175/43. Varmuuden vuoksi lääkäri sitten määräsi kaiken maailman kokeita, että jos kuitenkin olisi jokin elimellinen vika, joka laihduttaa, mutta eihän mulla muuta ollut kuin anoreksia. Meni nyt tämä vastaus vähän sun kysymyksen aiheen ulkopuolelle.
Söin normaalia ruokaa, jopa herkkuja, melko paljon kaloreita, enkä liikkunut paljoa. Ihmettelen vielä tänä päivänä miten onnistuin laihtumaan 20 kg.
Tuli syötyä ihan tavallist ruokaa, mut noi määrät oli todella pieniä ja sit tietty liikuin joka päivä :)