ilmeiseti laiteaan parempi puoli alaspäin jos räystään alapuoli jätetään ilman verhoilua?
Onko mitään estettä aloittaa asennus harjalta? Saisi kattotuolin päät katkaista sopivaan pituuteen.
raakapontti väärinpäin
7
17144
Vastaukset
- kokeilisit
Teet raakapontin vähän paremmasta tavarasta = täyssärmäisestä, räystäällä.
- niin että
Höyläpuoli tosiaan alaspäin, muutenhan yläpuolesta ei saa tasaista.
Aloita vaan räystäältä. Muuten joudut puskemaan lautoja naulatessa niitä koko ajan ylöspäin, jotta saat siitä kyllin tiiviin. Laudat kuivuvat vielä paikallaan, joten ne pitäisi saada ihan tiivisti. Muuten ne voi jopa irrota pontista.
Muutenkin naama räystään suuntaan alasäin on vaikeampi työsekennellä kuin ylöspäin, joutuu kumartelemaan paljon syvemmälle. - hyvältä tuntuu.
Höyläpuoli alaspäin koska se jää näkyviin mitä sitten jääkin.Lippalaudoituksella raakapontti jää piiloon.
Ei ole esteitä aloittaa harjalta tee niin jos se hyvältä tuntuu.
Räystäältä aloittaen homma on vaan paljon mielekkäämpää.Laudat ei liu;u alaspäin karkuun ja ei tarvi köyristellä alaspäin. - Vanhempi suunnittelija
Siis mitä aiot kattotuolista katkaista?
- sutenööri
Oiskohan räystäs linjat? Ootko koskaan tehnyt mitään muuta kuin suunitellut kaavailuja?
- bbb
on vaan parempi naulata pyssyn kanssa.varsinkin jos sulla on aluskate.
- pha
Mikset käytäVisa-katevaneria. On havuvaneri joka on pontattu. saat nopeasti ja eikä ole vaaraa että kosteus turvottaisi rakennetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485346
- 483718
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963346- 313126
- 592884
- 572740
- 532400
- 381854