Mitä siihen syntymätodistukseen tulee?
Lukeeko siellä isän tiedot?
Onko todistuksella jotain merkitystä myöhemmässä elämässä tmv??
Syntymätodistus
11
29510
Vastaukset
- katja
siihen tulee:
-äidin henkilötunnus
-äidin sukunimi ja etunimet
-synnytyssairaala
-äidin kotikunta
-äidin osoite
-lapsen syntymäaika
-lapsen sukupuoli
-monisikiöisen järjestyskirjain
-mahdolliset huomautukset
-kätilön nimi
-paikka ja aika
-virkapaikka tai leima missä todistus tehty - ????
"Onko todistuksella jotain merkitystä myöhemmässä elämässä tmv??"
Kuinka monta kertaa olet omaa syntymätodistustasi tarvinnut :)- jepjepjep123
Aika monta kertaa. Mm. ulkomailla naimisiin mennessäni ja aikoinaan tarvittiin jopa lähtiessäni opiskelemaan ulkomaille päästäkseni paikallisen sairaanhoidon piiriin. Tosin jälkimmäi nen voi olla jo historian havinaa. Jotenkin on aina hakusessa, että mistä sellaisen syntymätodistuksen saa, o nko se paperi jossain lapsuusajan mapissa vai jostain virastosta.
Turhauttavinta oli aikoinaan se, että kyseinen papyyrus kirkkoherranvirastosta piti käydä käännättämässä englanniksi ja vahvistutettavana maistraatissa leimalla sen jälkeen, vahvistushan oli vain valtuutetun kääntäjän puumerkin vahvistaminen, itse tekstiin ei otettu kantaa. Saattoi olla kyllä jokin muukin paperi, mutta joka tapauksessa toivon mukaan saa virastoista myös englanniksi.
- utelias
Kertokaapa,että mistä syntymätodistus saadaan ? Poika 4,5 kk ja ei mulla ainakaan ole pojastani syntymätodistusta, enkä kyllä sitä ole missään tarvinnutkaan, koska tieto näyttää muutenkin kulkevan tosi hyvin kaikissa sähköisissä järjestelmissä.
- annettiin
mukaan
- Porotar
ALKUPERÄISEN SYNTYMÄTODISTUKSEN TÄRKEYS TULI ESILLE, KUN POIKA MUUTTI USA:HAN. SEN SAI SAIRAALASTA, MISSÄ POIKA OLI SYNTYNYT.JOHTAVALÄÄKÄRI KIRJOITTI SEN ENGLANNIKSI ÄIDIN SYNNYTYSLAITOKSEN PAPEREIDEN MUKAAN. SEN TARPEELLISUUS ON TULLUT ESILLE USEAMPAAN OTTEESEEN.HANKI IHMEESSÄ!
- ei annettu
Synnytin pojan kohta kuukausi sitten eikä saatu sairaalasta eikä myöhemminkään syntymätodistusta. Kätilö sanoikin ettei sellaisia nykyään tehä, kun kaikki kulkee sähkösesti. Ilmeisesti paikkakuntakohtaisia eroja. Ainoo mikä saatiin on synnytyskertomus, mutta se ei oo sama asia.
- *taas
ei sairaalasta synnytyskertomusta annettu, ei ole kuulema lupaa, neuvolasta sitten myöhemmin sain.
- poikkeustapaus
Eipä sellaista nykyään anneta kuin erityistapauksissa tai pyynnöstä. Itse kun synnytin kotona, niin kätilö kirjoitti lapselle syntymätodistuksen, jonka perusteella sitten lapsi maistraatissa rekisteröitiin järjestelmiin. Mutta normaalissa sairaalasynnytyksessä tieto kulkee sähköisesti eikä paperista todistusta tehdä.
- öölölöl
minä kyllä sain sairaalasta automaattisesti mukaan ilman pyytämistä...en ois kyllä älynnytkään pyytää
- ibon
Lapset syntyneet 2007 ja 2009 -Molemmista sai automaattisesti todistuksen laitoksella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726253- 1471734
- 1131528
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46952Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢30870Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97856Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5809Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan229767- 41759