TomTom 910

Onko jollakulla jo käytössään TomTomin 910. Kokemuksia?

T. Jari
2123035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kiinnostaviapisteitä netistä on latailtu paljon ja kovalevyllä tilaa yli 11 gt vielä vapaana :)

Kaukosäädin yllättävän kätevä, kun navi on tuulilasissa kiinni. Käyttö mukavan jouheaa ja tällainen tumpelokin osaa. Handsfree gsm puhelut ja tekstiviestien lähetys onnistuu tomtom:n kautta. Mikrofoni kuului pakettiin. Mun puhelimen kanssa 910 ei ota tekstiviestejä näytölle. Joissain gsm:ssä tämäkin toimii (puhelin lista löytyy tomtom.com). Lukee joissakin kielissä viestin samalla! Jos KP:ssä on puhelin numero asetettu voi kätevästi soittaa sinne luurin kuvaa likkaamalla! Esim apteekit, vuoraamot, hotellit yms.

Akun kestosta en osaa sanoa mitään vielä. Tuntuu kestävän ihan ok!
Näyttö on kyllä hyvän oloinen. Tietysti kallishan tuo oli, mutta ei tarvitse kikkailla muistikorttien kanssa ja tila riittää!

Äänestä
  • Pystytkös tekemään sillä home ohjelmalla reitin etukäteen ja siirtämään sen sitten siihen TomTomiin? Entäs toisin päin, eli voiko tallentaa reitin minkä kulkenut, ja sitten myöhemmin purkaa pc:llä ?

    Äänestä

  • Mitenköhän mahtaa kestää Suomen talvessa...

    Äänestä

  • Navigointi kirjoitti:

    Pystytkös tekemään sillä home ohjelmalla reitin etukäteen ja siirtämään sen sitten siihen TomTomiin? Entäs toisin päin, eli voiko tallentaa reitin minkä kulkenut, ja sitten myöhemmin purkaa pc:llä ?

    En ole kyllä tuollaista vielä kokeillut. Reittejä olen tehnyt tomtom omalla kartta editorilla ja olen sitten tallentanut ne tomin kiintolevylle. Täytyy tutkiskella!

    Äänestä

  • ei tiedä kirjoitti:

    En ole kyllä tuollaista vielä kokeillut. Reittejä olen tehnyt tomtom omalla kartta editorilla ja olen sitten tallentanut ne tomin kiintolevylle. Täytyy tutkiskella!

    Eli saitko purettua kuljettua matkaa pc:lle.

    Äänestä


Tom Tom 910 toimii. Ihan ok. Home ohjelma ja kovalevy mukavia juttuja.

Äänestä

Moi,

Tomtomin 910 navigaattori ollut itselläni reilun kuukauden käytössä(tilasin Saksasta) ja hyvin on toiminut. En ollut ennen tätä omistanut autonavigaattoria, joten vertailukohtaa itselläni ei ole ollut.

Asioita, jotka mielestäni ovat häirinneet:
- Akun lataus onnistuu ainoastaan joko telakan kautta(usb-johto kiinteästi telakassa kiinni) tai sitten imukuppitelineen kautta.
- Kiinnittäminen telakkaan tai imukuppitelineeseen on hiukan hankalaa. Ei vaan löydy kunnon holea että menis helposti. Myös poisotto on mielestäni kohtuu jämäkkää.
- Virtanappi on huonossa paikka ja tosi herkkä, monesti käynyt niin että mennyt ihan huomaamattomasti päälle kun laite on ollut suojapussissa.
- Reitinvalinnassa nopein reitti käyttää pääsääntöisesti pääteitä, kun taas lyhin reitti vetää usein todellista siksakki ns. kulmasta kulmaan taktiikalla, jonka vuoksi reitti voi osoittautua todella hitaaksi ajaa varsinkin alueilla missä on pieniä teitä käytössä.

Kuvia jos ketä kiinnostaa katsoa miltä näyttää myyntipakkaus ja itse verme(kuvissa on vielä suojamuovi päällä mikä tekee näytöstä sumuisen)
http://servo.tommin.fi/gallery/main.php?g2_itemId=1558

Ensimmäiseksi autonavigaattoriksi olen ollut kuitenkin tähän todella tyytyväinen!

Äänestä

Liian paksu, mahdoton kuljettaa taskussa. Suuntaus paremmissa laitteissa litteään näyttöön kuten televisioissa ja tietokoneissakin.

Äänestä
  • Ei sitä ole tarkotus kuljetella taskuissa. Sitä varten voi ostaa vaikka ranne-gps:n tai vastaavan. Autovehje on autoon.

    Äänestä

  • Ei ummarra kirjoitti:

    Ei sitä ole tarkotus kuljetella taskuissa. Sitä varten voi ostaa vaikka ranne-gps:n tai vastaavan. Autovehje on autoon.

    Miksiköhän siinä autolaitteessa on akku. Eihän autoradiossakaan ole ?

    Äänestä

  • matkamies.. kirjoitti:

    Miksiköhän siinä autolaitteessa on akku. Eihän autoradiossakaan ole ?

    onhan kamerassakin akku eikä sitäkään takataskussa kuljetella :). Ilman akkua laitten muisti ei toimi, lisäksi sitä on mukavampi käyttää ilman häiritseviä johtoja autossa. Reitin voi myös suunnitella kotona eikä 50 metrin matkan kuljetus ole ongelma vaikka se ei takataskuun mahdukaan.

    Äänestä

  • matkamies.. kirjoitti:

    Miksiköhän siinä autolaitteessa on akku. Eihän autoradiossakaan ole ?

    Ei taida sinunkaan autoradio sitten juurikaan kuulua jos ei ole akkua! Se akku löytyy sinunkin autoradioon sieltä konepellin alta. Se on se musta mötikkä siellä jossain nurkassa. Varmaan ohjekirja kertoo lisää mitä autostasi löytyy. Kannattaa lukea edes kerran läpi niin tietää mistä puhuu!

    Äänestä

  • Akkua pukkaa! kirjoitti:

    Ei taida sinunkaan autoradio sitten juurikaan kuulua jos ei ole akkua! Se akku löytyy sinunkin autoradioon sieltä konepellin alta. Se on se musta mötikkä siellä jossain nurkassa. Varmaan ohjekirja kertoo lisää mitä autostasi löytyy. Kannattaa lukea edes kerran läpi niin tietää mistä puhuu!

    Joka tapauksessa TOMTOM on iso ja kömpelö, siinä on varmaan auto akku sisällä.

    Äänestä

  • akkua kirjoitti:

    Joka tapauksessa TOMTOM on iso ja kömpelö, siinä on varmaan auto akku sisällä.

    silti se on paras AUTONAVIGAATTORI ei taskunavigaattori

    Äänestä

  • Akkua pukkaa! kirjoitti:

    Ei taida sinunkaan autoradio sitten juurikaan kuulua jos ei ole akkua! Se akku löytyy sinunkin autoradioon sieltä konepellin alta. Se on se musta mötikkä siellä jossain nurkassa. Varmaan ohjekirja kertoo lisää mitä autostasi löytyy. Kannattaa lukea edes kerran läpi niin tietää mistä puhuu!

    voi hölmöä..
    Autoradio saa virtansa suton akusta, eli autoradiolla on YKSI akku.

    GPS:ssä on itsessän akku, ja koko paletti saa virtansa auton akusta, eli GPS:ssä on KAKSI akkua.

    Kannattaa sun miettiä että puhuuko mitään jos ei ymmärrä!

    Äänestä

  • Kahta Akkua pukkaa! kirjoitti:

    voi hölmöä..
    Autoradio saa virtansa suton akusta, eli autoradiolla on YKSI akku.

    GPS:ssä on itsessän akku, ja koko paletti saa virtansa auton akusta, eli GPS:ssä on KAKSI akkua.

    Kannattaa sun miettiä että puhuuko mitään jos ei ymmärrä!

    pidätkö tosiaan aina sitä piuhaa siinä navissa, mulla ainakin toimii hyvin ilman että pidän sitä kiinni auton akussa. suunnittelen reitin kotona ja lataan akun täyteen...täytyy olla pitkä reissu että joudun laittamaan sytyttimen piuhan tomtomin 910 go:hun kiinni vai onko sulla ko. mallia

    Äänestä

Miten mahtaa tuo "buddy" toiminto toimia, eli tuo, jolla kaverin sijainnin saa selville? Siis toimia siinä mielessä, että eihän laitteessa itsessään ole mitään "känny-yhteyttä" tms. jolla se pystyisi vähääkään päättelemään kaverin liikkeistä mitään, toisaalta jos känny on siihen bluetoothina kytketty, niin liittyykö se mitenkään asiaan ja jos liittyy, niin miten?
Ja siis toisaalta miten tuo kaverin sijainti kerrotaan, näytöllä ilm. näkyy liikkuvana pisteenä, kuten itsekin?

Sitten tuo musiikkisoitin; toimiiko kappaleenvaihdot kauko-ohjaimella, entäpä pystyykö musasoittimen äänenvoimakkutta säätämään kauko-ohjaimella tai helposti itse laitteesta, eli ei minkäännäköisten valikoiden kautta..

Onko laitteessa äänelle line-outtia stereoille esim. 3,5mm jackin tai peräti RCA:n kautta?

Entäpä Video-outtia, eli pystyykö kuvaa siirtämään esim. isommalle näytölle, vaikkapa komposiittikaapelia (RCA) pitkin?

20 GB:n kovalevyhän laittesta löytyy ja ilmeisesti paikka muistikortille karttojen latausta varten, mutta pystyykö korttipaikasta lataamaan lisää musaa koneeseen, vai pitääkö aina kiikuttaa himaan ja koneeseen kiinni?

Äänestä

Mimulla on ollut viisi eri merkkistä navigaattoria, on ollut myös kalliita. Nyt minulla on kerrankin kunnollinen Tom Tom 910. Kannattaa tutkia ja kokeilla laitteen eri hienoudet ja toiminnat ennen kuin haukkuu laitetta. Itse ajelin Vaalimaalta Pietarin läpi Moskovaan, laite näytti koko ajan kaikki tiedot ja kartat erittäin tarkasti. Jos joku tietää jonkin muun navigaattorin jossa on Venäjä, ilmoittele minulle. Laitteessa on onneksi niin kestävä akku, kun joudun pitämään laitetta joskus työautossakin, eikä ,siinä ole mahdollisuutta virtapiuhalle, akku riittää hyvin noin 4,5 tuntia. Tämä laite on siis autonavigaattori. Minulla on kyllä myös taskunavigaattori, ohut ja pieni, akku riittää puolituntia, pieni näyttö, pienet ominaisuudet, eli täys lelu. Kokemuksesta sanon että Tom Tom 910 on tällä hetkellä hintaluokkansa ylivoimainen ykkönen, eli paras ja monipuolisin autonavigaattori.

Äänestä
  • Pietarin ja Moskovan kartat ovat erinomainen ominaisuus 910:ssa, mutta jos päivitän laitteen uusilla Pohjoimaiden kartoilla, niin mitä tapahtuu Venäjän kartoille? Säilyvätkö ne entisellään? Mikä olisi sopiva päivityspaketti, jotta mahdollisesti Pietari ja Moskova myös päivittyisi tai ainakin säilyisi ennallaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Navigointi kirjoitti:

Onko jollakulla jo käytössään TomTomin 910. Kokemuksia?

T. Jari

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu