keskustan kävelykadut

eli ainakin Helsingissä, joutuu kuorma-autot tuomaan tavaraa kauppoihin, remonttikohteisiin, ravintoloihin yms. paikkoihin kävelykadun kautta (esim. isoroba, kluuvikatu, mikonkatu). kun kuormaauto semmoiseen paikkaan tulee, ja joutuu sinne tullessaan tai lähtiessään peruuttamaan niin voisitteko olla kävelemättä, auton takapuolelta. Meillä kuskeilla kun ei ole kuin kaksi silmää, ja nekin samalla puolella päätä, näemme siis vain joko vasemman, tai oikean peilin kerrallaan. Jos satun juuri vilkaisemaan vasempaan peiliin, ja sinä juuri samanaikaisesti menet autoni taakse,(minne en siis näe ollenkaan) niin en voi silloin tietää että olet takanani, jolloin saatan vahingossa ajaa päällesi. Tätähän kumpikaan meistä ei halua, joten pyydän teiltä.

Voisitteko olla menemättä peruuttavan kuorma-auton taakse?

Olkoonkin totta, että autot ei kuulu kävelykaduille, mutta että kaupat, ravintolat yms. kohteet saisivat tilaamansa tavarat on meidän joskus pakko ajaa sinne.

2

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joona-

      Kuinkahan vaikeaa olisi Helsingissäkin siirtyä kävelykatujen huoltoliikenteen kanssa muualla Euroopassa yleiseen käytäntöön. Ajetaan ne kuorma- ja pakettiautot sinne aamuyöllä, kun siellä ei jalankulkijoita ole. Ei sitten tarvitse kävelykadun käyttäjien väistellä autoja eikä haistella pakokaasuja.

      • mutta kun mm. raksamiehiä ja myymälänpitäjiä on hankala saada töihin aamuyöllä, vastaanottamaan tavaraa. Lisäksi näillä kävelykaduilla asutaan, jos kyseisessä paikassa asuja tilaa tavaraa kotiinkuljetuksena, se pyritään tuomaan niin kuin on sovittu, ja harva ottaa tavaraa vastaan 22.00 jälkeen illalla/ennen 6.00 aamulla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe