Alfa 147(120 hv) ei käynnisty...pyörittää kyllä muttei hurahda käyntiin. Olisko kellään vinkkejä mitä kannattaisi tsekata. Jeesatkaa pliis mahdollisimman äkkiä. Kiitos paljon.
Viikonloppu pilalla!
Temppu
111635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sitä ajoneston ohituskoodia, mikä tuli auton mukana. Ohjekirjassa on ohjeet ja koodi erillisellä kortilla. JOs lähtee käyntiin niin vikaa ajonestossa vaikkei merkkivalo palaiskaan.
ajoneston ohituskoodia - ohjeet löytyy ohjekirjasta ja kortii, jossa koodi tuli auton mukana. JOs auttaa niin vikaa ajonestossa, vaikkei merkkivalo palakaan.
ku oli kone herjasi proxy erroria...
Kiitos vinkistä. Toimin ohjekirjan mukaisesti ja yritin ohittaa oletettua käynnistyksenestoa kaasupolkimen painalluksilla mutta mitään ei tapahdu. Olisko sulla kikkaa miten pääsen siihen tilaan että saisin törkättyä sen koodin jotenkin?
jää merkki, että ajonesto ei saanut luettua avaimen koodia, muttei syytä miksi. Sen lukemista varten täytyy auto saada huoltoon. Jos huollolla ei kokemusta he eivät löydä todennäköisesti vikaa. Jos vikaa ei löydy niin kannattaa ehdottaa ajonestossa olevan antennin vaihtoa - mulla auttoi.
käynyt samoin, kuin tm:n kestotestiautolle? olet varmaan lukenut testin. tajuttoman huono säkä, kun vihdoinkin ottivat alfan kestotestiin, sen piti laueta... :(
Epäilen edelleistä, eli kävi kuten naapurin corolalle, hihnalle tuli mitta täyteen...
Alfan moottori kilisee jos hihna on poikki. Venttiilit ottavat mäntiin kiinni.
täällä kyselet, soita Deltaan. Oot sentäs maksanut autosta ehkä 28000€, niin eikös myös huoltoihin ja remppoihinkin voi vähän laittaa.
Kaikissa merkeissä on aina jotain, tuntuu vaan, että kun Alfassa on jotain häslinkiä niin se on maailman loppu.
Minusta tuo oli ihan asiallinen kysymys ja viikonloppuna tuskin DA:sta apua saa.
En tosin pysty antamaan mitään vinkkejä :(
jos sattuisi olemaan sama ongelma kuin 156:ssa ajonestolaitteen kanssa.
Tämä on vain sitten arvaus:
http://www.alfa156.net/
ja sieltä forum, ehkäpä (varmaan) joku täkäläisistä on kirjoittanut tämän:
"in my 156 the immobilizer fault was finally found!!! It was a broken antenna in immobilizer located about 5 cm from the ignition lock. The antenna transmits signal to the key which reflects it back and antenna receives it and system reads the code(if everything works fine).
The tester did not show the fault - only thing was an error code which told that code can not be read. If the key is damaged the effect is the same but both keys were OK. The spare part cost about 55 Euros in Finland.
I guess that might be the mystique fault which has teased some 156 owners including me. Many dealers have been unable to locate the fault."
-cr