Voiko huono tyhjäkäynti johtua rikkinäisestä lamda-anturista?
Kuulin huhua että voi olla niin että rikkinäisyys ei edes näy aina vikakoodeissa.
Auto on 106 1.4 '98 ja vikakoodeissa ei oo mitään.
Kuitenkin meinaa joskus sammua tyhjäkäynnillä.
Voiko lamdan kunnon jotenkin helposti tarkistaa?
Miten rikkinäinen lamda-oireilee?
5
21320
Vastaukset
- näin naapurissa
naapurilta kulahti lambda-anturi (tai siinä niitä taisi olla kaksi ennen ja jälkeen katalysaattorin) ja oireet olivat aika oudot.
Ensimmäisellä kerralla auto oireili niin että koko piha täyttyi pakokaasupilven alle kun auto kävi tyhjäkäyntiä tai sitä siirrettiin pihalla ja kulutus oli maantiellä täysin tähtitieteellinen. Mittaristoon ei syttynyt mitään merkkivaloa eikä merkkihuoltokaan (nonii mistäs alkaen Bilia olisi mitään korjannut) löytänyt tietokoneesta vikakoodiakaan.
Oireet katosivat pariksi viikoksi ja toisella kerralla Lambda-merkkivalo syttyi kojelautaan samojen oireiden saattelemana. - Mutta tämä ennemmin?
Kaikki mikä liittyy seokseen ja sen syttymiseen voi vaikuttaa joten onhan tuo lambda-anturikin siinä listalla.
Kyseisen automallin kohdalla katselisin ensimmäisenä kyllä sytytyspuolia...- mudmud
happianturin kunnon voi mitata ohmimittarilla ja lukema saattanee olla jollainlailla merkkikohtainen.
pajerossa alfamer korjauskirja sanoo sen olevan kylmänä 20 ohmia.. mulla oli mykkä eli ääretön vastus..
tuota savutus ja selvästi rikkaana käymisen ongelmaa oli ja vaihdoin anturin ja nyt käy hyvin (tosin kone karstainen).
- asentaja..
Kuvailemasi vika johtuu likaisesta tyhjäkäyntimoottorista tai imupuolen vuodosta.
Lambdan kuntoa ei nää kuin oskilloskoopilla. Ohmimittaria ei saa kytkeä lambdan signaalijohdon ja maan välille. - audist
pösöihin kuulemma vaihdetaan ihan suotta uusia lambda-antureita, käymis- ja muiden kaikenmaailman antipollution häiriöiden vuoksi.
oikeasti vika on lanbda-anturin liittimessä joka on ihan paska(se kannattaa korvata vaikkapa "sokeripalalla"). anturin virta on niin pieni, että olemattomatkin häiriöt kontaktissa aiheuttavat mitä ihmeellisempiä vikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403097- 812984
- 1912504
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362205- 271529
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411416Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403- 101284
- 131269
- 221251