Miten rikkinäinen lamda-oireilee?

jepu

Voiko huono tyhjäkäynti johtua rikkinäisestä lamda-anturista?
Kuulin huhua että voi olla niin että rikkinäisyys ei edes näy aina vikakoodeissa.

Auto on 106 1.4 '98 ja vikakoodeissa ei oo mitään.
Kuitenkin meinaa joskus sammua tyhjäkäynnillä.

Voiko lamdan kunnon jotenkin helposti tarkistaa?

5

21032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin naapurissa

      naapurilta kulahti lambda-anturi (tai siinä niitä taisi olla kaksi ennen ja jälkeen katalysaattorin) ja oireet olivat aika oudot.

      Ensimmäisellä kerralla auto oireili niin että koko piha täyttyi pakokaasupilven alle kun auto kävi tyhjäkäyntiä tai sitä siirrettiin pihalla ja kulutus oli maantiellä täysin tähtitieteellinen. Mittaristoon ei syttynyt mitään merkkivaloa eikä merkkihuoltokaan (nonii mistäs alkaen Bilia olisi mitään korjannut) löytänyt tietokoneesta vikakoodiakaan.

      Oireet katosivat pariksi viikoksi ja toisella kerralla Lambda-merkkivalo syttyi kojelautaan samojen oireiden saattelemana.

    • Mutta tämä ennemmin?

      Kaikki mikä liittyy seokseen ja sen syttymiseen voi vaikuttaa joten onhan tuo lambda-anturikin siinä listalla.

      Kyseisen automallin kohdalla katselisin ensimmäisenä kyllä sytytyspuolia...

      • mudmud

        happianturin kunnon voi mitata ohmimittarilla ja lukema saattanee olla jollainlailla merkkikohtainen.

        pajerossa alfamer korjauskirja sanoo sen olevan kylmänä 20 ohmia.. mulla oli mykkä eli ääretön vastus..

        tuota savutus ja selvästi rikkaana käymisen ongelmaa oli ja vaihdoin anturin ja nyt käy hyvin (tosin kone karstainen).


    • asentaja..

      Kuvailemasi vika johtuu likaisesta tyhjäkäyntimoottorista tai imupuolen vuodosta.
      Lambdan kuntoa ei nää kuin oskilloskoopilla. Ohmimittaria ei saa kytkeä lambdan signaalijohdon ja maan välille.

    • audist

      pösöihin kuulemma vaihdetaan ihan suotta uusia lambda-antureita, käymis- ja muiden kaikenmaailman antipollution häiriöiden vuoksi.
      oikeasti vika on lanbda-anturin liittimessä joka on ihan paska(se kannattaa korvata vaikkapa "sokeripalalla"). anturin virta on niin pieni, että olemattomatkin häiriöt kontaktissa aiheuttavat mitä ihmeellisempiä vikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe