Omistan tollasen 2v vanhan fujitsu siemenssin koneen. Koneeseen on tullut nyt joku ihme vika yht äkkiä se pitää äänen "piip, piip,piip, piip" ja sitten sammuu ja käynnistyy yleensä jonku 5-20min pääst uudestaan. Tämä sannunimen on ihan outoa, välillä sen kerkee vaa käynnistää, ja välil sitä kerkee pitää pääl jonkun 30min. Todella ärsyttävää ja häiritsevää. Käyttisä olen yrittänyt asentaa uudestaan,mutta kone sammuu siinäkin jossain vaiheessa. Missä voi olla vika mitä teen
Kone tilttaa KIIRE VASTAA PIAN
nopeeapu??
6906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Todennäköisin syy on prosessorin tuulettimen toimimattomuus, eli kone ylikuumenee. Voi tosin olla esim. muistivikakin. Mutta tuo piippaus jotenkin viittais ylilämpöihin. Avaa koppa ja kato pyöriikö tuulettimet ja onko ne kovin likaisia.
Tuo piippaus on todennäköisesti joku virhekoodi joka on ehkä siellä ohjekirjassa selitetty. Tuolla on biosin virhekoodeja, jos se onkin joku muu kuin kuumeneminen
http://www.pchell.com/hardware/beepcodes.shtml
hajoaa jo aikaisemmin. Takuuajan päättymisen pintaan. Riippuu tietysti käyttötunneista.
Mulla on Fujitsu-Siemensin pöytäkone. Hyvin toimii vieläkin 3 vuoden kuluttua.
Muista, että takuun loppuminen ei tarkoita, että myyjän/valmistajan vastuu loppuu..
Jopa on saavutus. Omat koneet on kestäneet järkiään vähintään 5 vuotta ja ovat olleet KOVALLA käytöllä.
Mulla oli sama ongelma. Vilkaisin koneen sisään ja tuuletin oli pölynpeitossa..imuroin sen ja taas toimi kone hyvin. Lataa ittelles koneelle toi aida ohjelma niin pääset vilkaiseen prossun lämpötiloja :)