Räpylä Rock

Rokkirokki

Muistaako kukaan tapahtumaa nimeltä Räpylä Rock? Pesäpallo kentällähän se järjestettiin ja tais olla aika nimekkäitä esiintyjiäkin paikalla? Muistaako kukaan vuosia ja ketäs siellä esiintyi?

35

8338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 80-luvulla

      joskus oli, esiintyjiä en muista, varmaan jotain paikallisia ainaki

    • muistan

      Popedaa olen ainakin ollut siellä katsomassa!!!
      Vuotta en kyllä enää muista...

    • Surmakulli stadista

      Tulihan siellä nähtyä vaikka mitä. Esim. sliipparit, eput jne.

      • pesäpallokenttä

        yksi konserrti oli ainakin 80-luvun loppupuolella ja siel esiintyi J KARJALAINEN JA MUSTAT LASIT JA TAIS SIEL OLLA AKI JA TURO MYÖS.


    • muistan kyl

      joo, vuonna -88 tais olla kun kävin bogarttia kattoos räpylärokis...

    • Gynt

      oli siellä myös....

      • vallu

        oli joo ja Nikki tipahti kitarasoolon aikana :-)


      • vallu
        vallu kirjoitti:

        oli joo ja Nikki tipahti kitarasoolon aikana :-)

        että tipahti siis lavalta.....


    • määää vaaaan

      Bogart Co

    • Jpkoo

      Sokkarista haettiin liput ja oli paitakin,mut on jo hävinnyt..... se paita

    • Lallero70

      Melrose,Sleepy Sleepers,Aki&Turo,Whistle Bait

      • 10+3

        JaTervasaaressa oli ennen vuosituhannen vaihdetta Humulus lupulus :D


    • pihakuuntelija

      kahtena kesänä vain järjestettiin -86 ja -87. en tiedä miksi loppui tai lopetettiin.

      • sten

        stone oli myös


      • KerranTaisinOlla

        Ilona oli mielikuvani mukaan myös. Ja Kolsin Pekan mukaan ilman pokkareita ;)

        Kaverit hakivat festaritunnelmaa ja nukkuivat autossa sen sijaan että ois kävelleet kotiin alakupunkiin nukkumaan ...

        Yksi syy lopettamiseen oli kait se, että kentän putsaamisesta lasin suruista ja muusta roinasta oli kohtuuton homma.


      • Lallero70

        Aki ja Turo olivat ja löytyy kotoa VHS kasetti missä vilahtaa muutama tuttu Räpylä Rockissa kuvatussa pätkässä


    • minä taas

      Eppu Normaali,Topi Sorsakoski,J.Karjalainen ja Bat Guano! Terkkuja Köpille,Kairille,Vilkin Jussille,Parosen Velkulle ,Larsulle ja sen veljelle,oliko Samppa?

    • mukanaollut

      Katsokaa vuosi eppujen levyn (vuosi85?) kannesta, löytyy luettelosta. Oli siellä myös boycott, sielun veljet, olisiko 1987?

    • retrohelmi

      Akin ja Turon keikkaa kuvattiin siellä,löytyy VHS tallenne sieltä

    • Miehemme_maalta

      Tuli käyty kertaalleen, ehkä 1987 tai -88? Olisiko ollut ainakin Eput ja Peer Günt lauteilla sinä iltana? Normaaliin kasarityyliin melkoisessa simassa pyörittiin kaverin kanssa alueella. Sitten loppui juoma. Neuvokkaasti lähdettiin hakemaan lisää autolta huvialueen ulkopuolelta. No paluu alueelle tyssäsikin sitten järkkäriin, joka ei päästänyt enää takaisin (kerran sisään ja kerran ulos samalla lipulla). Edelleen neuvokkaina ja nuoruuden innossa keksimme, että koska kadut ovat tukossa, niin pyyhälletään niiden välissä olevien omakotitalojen pihojen läpi takaisin alueelle. Noin puoliväliin saakka matka meni ihan ok, mutta sitten järkkärit äkkäsivät manööverimme. Loppumatka kentälle sitten juostiin tai lähinnä aidottiin pihojen läpi. Alueelle asti selvittiin eivätkä järkkärit saaneet kiinni. Filmi katkesi hieman myöhemmin illalla...

    • Anonyymi

      Mikä oli kävijä ennätys Räpylä Rokissa?

    • Anonyymi

      Paremminkin sopupelirock.

    • Joo, olin.
      J-Karjalainen oli, muita en muista.

    • Anonyymi

      Bändejä joita muistan esiintyneen: Eput, Peer Günt, Boycott, J.Karjalainen, Siekkarit, Sliipparit. Sit ehkä Juliet Jonesin Sydän, SIG tai jotain vastaavaa.. Lappeenrannasta tultiin festarin järkkäämällä bussilla, mun eka festari. Olin n. 14v :) Jäänyt mieleen kun Peer Güntin Tsööz lähti harrikalla ajamaan naisystävänsä kanssa lavan takaa poikki ison hiekkakentän ja prätkä stoppasi keskelle kenttää. Aikansa siinä poljeskeli käyntiin kunnes apuvoimia saapui paikalle. Kyllä myötähäpeän määrä oli melkoinen ;)

    • Anonyymi

      Popeda ainakin. Vuosi oli 1987. Bandiittipolkka on jäänyt mieleen

      • Anonyymi

        mulle ei jäänyt sitäkään vähää mieleen kun tuli oltua niin päissään


    • Anonyymi

      Gringos Locos oli myös

    • Anonyymi

      Eikö räpylärockille olisi kysyntää yhä vieläkin? Dark river on kotkassa, mutta haminassa voisi olla rock painotteisempi tapahtuma.

      • Anonyymi

        Kallista puuhaa jos kunnolla tehdään. Muuten on parempi olla tekemättä. Se ei ole mitään ihan pieniä summia joita tunnetut bändit ottavat palkkioksi. Sellaisia on oltava mikäli tapahtuman halutaan onnistuvan. Porukkaa kun on houkuteltava muualtakin kuin HaminaKotkan seudulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kallista puuhaa jos kunnolla tehdään. Muuten on parempi olla tekemättä. Se ei ole mitään ihan pieniä summia joita tunnetut bändit ottavat palkkioksi. Sellaisia on oltava mikäli tapahtuman halutaan onnistuvan. Porukkaa kun on houkuteltava muualtakin kuin HaminaKotkan seudulta.

        Ehkä kannattais erikoistua. Rokkifestareita kun on Suomen suvi väärällään. Jotain speciaalimpaa haminaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä kannattais erikoistua. Rokkifestareita kun on Suomen suvi väärällään. Jotain speciaalimpaa haminaan

        Täällähän ehdotettiin jo sateenkaarikarnevaalia.. Siinä spesiaalia


      • Anonyymi

        5.7.2025!


    • Anonyymi

      Peer Gunttia mää olin katsomassa siällä joskus 80 luvulla..

      • Anonyymi

        Taisto Temmi ol niin ihana!


    • Anonyymi

      Smack , Zero Nine 🤘

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      441
      5690
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      3986
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3466
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2951
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2338
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2304
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      56
      2257
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2007
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1710
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1573
    Aihe