rakennan uima-altaan mökille. Onnistuisikohan jos kaivan kuopan maahan ja sinne muuraan harkkoja altaan seiniksi. Sitten päällystän seinän sementillä ja laitan ehkä laattoja siihen.
onnistuisikohan??
onnistuisikohan??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
murenee ja maatuu pois.
Tuo pari kuukautta on varmaan aliarvio, mutta tosiaan routa on se todellinen ongelma. Kuten jo mainittu, eristykset ja luultavasti maatavaran vaihtoa ja salaojitusta vaatii hieman, muutoin routa rikkoo "altaan" ensimmäisenä talvena, eikä vesi pysy sisällä.
Lisäksi on seinät ja altaan pohja tehtävä niin, että vesi pysyy sisällä kohtuullisen hyvin. Harkko on aikas huokoista tuohon, ja vaatii asialliset pinnoitteet.
Pitää oll akunnon routaeristeet ja sitten seiniin vesieristys.
Eli löytyykö nämä jo:
-viinikellari
-saunassa ledivalaistus & televisio
-tottakai saunaosastossa pitää olla poreallas
-lautasantenni & 500 tv-kanavaa, 100-tuumainen lcd-telkku
-langaton, 10-megainen laajakaista
-lasitettu kuisti
-ovikamerat & täydellinen hälytysjärjestelmä
-neljän auton lämmin autotalli
Laita ensin nuo välttämättömyydet kuntoon ja sitten voit aloittaa tuon uima-allasprojektin.
On varsin kallista tehdä sellainen allas, jota kehtaa esitellä uutena ja josta on tyytyväinen vielä vuosien päästä. Edellä on todettu routa ja sen lisäksi ainakin yhtä hankala asia on veden puhtaana pitäminen limasta ja roskista.
Jos olisin samoissa ajatuksissa, niin ensin katselisin muovirakenteisia altaita, joihin kuuluu vedenpuhdistimia, portaita, tukikehyksiä jne. Vähän aiemmin keväällä sellaisia mainostettiin puutarha- ja rautakauppojen esitteissä ja rauta- ja tarvikealan halpapyymälöiden brosyyreissä. Arvelisinpa että Keskinen ja Kärkkäinenkin ronttaisivat sellaisia takapihojen iloksi erikoishintaan. Eipähän olisi ikuinen monttu pihassa, vaan tuollaisen altaan voisi jättää parin vuoden iloittelun jälkeen pystyttämättäkin ja antaa ruohon tulla takaisin.
Älä köyhä ulise, kaikillahan noi jo on, joilla vähänkään rahaa on.