uima-allas mökille

2ksi

rakennan uima-altaan mökille. Onnistuisikohan jos kaivan kuopan maahan ja sinne muuraan harkkoja altaan seiniksi. Sitten päällystän seinän sementillä ja laitan ehkä laattoja siihen.
onnistuisikohan??

6

1539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten

      murenee ja maatuu pois.

      • talvella rakenna?

        Tuo pari kuukautta on varmaan aliarvio, mutta tosiaan routa on se todellinen ongelma. Kuten jo mainittu, eristykset ja luultavasti maatavaran vaihtoa ja salaojitusta vaatii hieman, muutoin routa rikkoo "altaan" ensimmäisenä talvena, eikä vesi pysy sisällä.

        Lisäksi on seinät ja altaan pohja tehtävä niin, että vesi pysyy sisällä kohtuullisen hyvin. Harkko on aikas huokoista tuohon, ja vaatii asialliset pinnoitteet.


    • asfsfs

      Pitää oll akunnon routaeristeet ja sitten seiniin vesieristys.

    • kyyninen

      Eli löytyykö nämä jo:

      -viinikellari
      -saunassa ledivalaistus & televisio
      -tottakai saunaosastossa pitää olla poreallas
      -lautasantenni & 500 tv-kanavaa, 100-tuumainen lcd-telkku
      -langaton, 10-megainen laajakaista
      -lasitettu kuisti
      -ovikamerat & täydellinen hälytysjärjestelmä
      -neljän auton lämmin autotalli

      Laita ensin nuo välttämättömyydet kuntoon ja sitten voit aloittaa tuon uima-allasprojektin.

      • leikkialtaat

        On varsin kallista tehdä sellainen allas, jota kehtaa esitellä uutena ja josta on tyytyväinen vielä vuosien päästä. Edellä on todettu routa ja sen lisäksi ainakin yhtä hankala asia on veden puhtaana pitäminen limasta ja roskista.

        Jos olisin samoissa ajatuksissa, niin ensin katselisin muovirakenteisia altaita, joihin kuuluu vedenpuhdistimia, portaita, tukikehyksiä jne. Vähän aiemmin keväällä sellaisia mainostettiin puutarha- ja rautakauppojen esitteissä ja rauta- ja tarvikealan halpapyymälöiden brosyyreissä. Arvelisinpa että Keskinen ja Kärkkäinenkin ronttaisivat sellaisia takapihojen iloksi erikoishintaan. Eipähän olisi ikuinen monttu pihassa, vaan tuollaisen altaan voisi jättää parin vuoden iloittelun jälkeen pystyttämättäkin ja antaa ruohon tulla takaisin.


      • hyvin toimeentuleva.

        Älä köyhä ulise, kaikillahan noi jo on, joilla vähänkään rahaa on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe