apuva

tinnun

Siis, kompostointihan on luonnonmukainen jätteiden käsittely, mistä saa jonkinverran tuotteena multaa..
Täällä, kun lukee juttuja kompostoinnista, niin ei voi olla totta, että kuvittelette saavanne kaiken mullan siittä, paljon halvemalla pääsette, kun tilaatte multakuorman pihaan..
Siis, jos saatte jätteenne pois, niin ok..
sehän on kompostoinnin tehtävä,, ja multa on sivutuote siittä..

1

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kompostori

      Olen kompostoinut kaiken maatuvan eli kaiken joka on joskus ollut eloperäistä n.15 vuoden ajan.
      Lapsille olen kertonut heidän ihmetellessä miksi meillä kompostoidaan, että kuvitelkaa sitä ruuan määrää jonka ihmiset laittaa kaatopaikoille menemään sekäjätteen mukana. Sillä elättää melkoisen rotta-armeijan. Ihmiset inhoaa rottia ja muita jyrsijöitä puhumattakaan kärpäsistä mutta sitä ei ajatella kuinka jokainen sekajätteeseen eloperäistä laittaessaan edesauttaa näiden lisääntymistä ja hyvinvointia pitämällä näitä ruuassa.
      Jotenkin kuvitellaan kun jäte on pois omista "silmistä" niin kylläpä me olemme siistejä ja huolehdimme jätteistämme kun panemme ne menemään kaatopaikalle. Ei käy mielessä tuo mikä on jatkumo sille kun jäteauto vie sekajätteemme pihasta pois.
      Aina rotat on seuranneet ihmistä mutta niiden määrään voi vaikuttaa kuinka annamme heille mahdollisuuden ruokaan ja sitä kautta hyvinvointiin ja lisääntymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      85
      1469
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1365
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      30
      1127
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      24
      1049
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      898
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      888
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      836
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      787
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      687
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      74
      686
    Aihe