käytetty tietsikka

Hei, harkitsen tällaisen käytetyn tietsikan hankkimista:

Pinus Amd Duron 700MHz
128 Mb RAM
10 Gb hard disk
3Com verkkokortti
Windows 2000 Pro
Sony 15" 1024*768 flat CRT näyttö

Käyttö olisi lähinnä nettisurffailua, tekstinkäsittelyä ja pienimuotoista kuvankäsittelyä yms. Ainakin tulisi tuoreempi käyttis, tämä nykyinen kun on 98...Onko tuo 2000 Pro OK?

Mitä sanotte, kannattaako ostaa viidelläkympillä?
7512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

win2000 on aito ja pidät sitä arvossa niin sitten kannattaa, mutta muuten en tiedä tuollasia saa ilmaiseksi. Muistia sais olla ainakin se 256 myös w2000:lle. Ja 15 tuuman crt on ongelmajäettä.

Äänestä
  • No laita mulle tulee aluksi 10kpl tuollaisia paketteja ilmaiseksi. Kyllä niille ostaja löytyy, enemmän kuin 50 niistä täällä myydessä saa.

    Äänestä

  • xyz kirjoitti:

    No laita mulle tulee aluksi 10kpl tuollaisia paketteja ilmaiseksi. Kyllä niille ostaja löytyy, enemmän kuin 50 niistä täällä myydessä saa.

    Pyörii ihmisillä nurkissa täysin käyttämättömänä ja kaikenmaailman myyntipalstat on noita täynnä. Mulla ei sulle valitettavasti ole tuollasia antaa, koska en varastoi romua nurkissani, vaan olen antanut ne pois.
    Mutta jos tuollasia haluat, niin laitapa vaikka ilmoitus että haetaan maksutta tietokoneromut pois ihmisten kotoa, saat tuollaisia ja ehkä jopa uudempiakin ilmaiseksi. Noh bensaa ehkä kuluu.

    Äänestä

kone siihen tarkoitukseen mitä meinasit tehdä, ehä 256mt muistia lisää niin a´vot.
Nuistelen että mulla oli joskus neljä-viisi vuotta sitten 650mhz Duron 384mt ja XP:kin toimi hyvin, silloin ei tosin ollut nettiä joten en tarvinnut virustorjuntaa enkä palomuuria jotka syövät resusseja. Jos viielläkypällä saat ja halvalla muistia viellä löyät lisää niin osta pois kuleksimasta.

Äänestä

tietämättä että kiintolevy on ihan liian pieni, ainakin 40Gt pitäs olla
kuvankäsittelyyn pitäisi olla vähintään 512mt muistia mieluummin 1024.
Ja hintaa tuulee äkkiä todella paljon lisää, samalla
rahalla stten saat tehokkaamman ja kaikki valmiina
olevan koneen, kun kattelee vähänaikaa.

Äänestä

Ei kannata ostaa... 10G kovalevytila ei riitä mihinkään.

Äänestä

suunnilleen saman tehonen kannettava jolla surffaa netissä ihan hyvin.
Xp-prof pyörii hyvin ja jotain muitakin ohjelmia tässä voi pyörittää.
Kakarat pelaa tällä jotain nettipelejä mut välillä tää "hyytyy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kantsiiko kirjoitti:

Hei, harkitsen tällaisen käytetyn tietsikan hankkimista:

Pinus Amd Duron 700MHz
128 Mb RAM
10 Gb hard disk
3Com verkkokortti
Windows 2000 Pro
Sony 15" 1024*768 flat CRT näyttö

Käyttö olisi lähinnä nettisurffailua, tekstinkäsittelyä ja pienimuotoista kuvankäsittelyä yms. Ainakin tulisi tuoreempi käyttis, tämä nykyinen kun on 98...Onko tuo 2000 Pro OK?

Mitä sanotte, kannattaako ostaa viidelläkympillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu