APUVA

Kun ei tuo tempo toimi ollenkaan,niin onko siinä jotain boksia(ja jos on niin missä)josta voisi vikaa alkaa etsiä,vai onko jotain muuta vinkkiä?
4411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

boxi on kojelaudan alla kuskin puolella. Ratin alta panelit irti niin löytyy. Ohjainkortti on alumiinikotelossa ja sillä on taipumusta kylmäjuotoksille. Servomoottorissa (ohjaa kaasuvivuston asentoa) on "liukuhiilivastus" vai mikä vi*** nyt oikeelta nimeltä onkaan. Sen pinta kannattaa puhdistaa kontaktisprayllä -> edellyttää sen mokkulan purkamista mutta on aika helppo homma.

Kokeile ensin servomoottorin puhdistus, sitten boxin liitinriman irroitus kiinnitys ja voitelu kontaktisprayllä. Viimeisenä juotoksien uudelleenläpikäynti ohjainkortilta. Mulla auttoi tuo eka vaihtoehto vähäsen, ei enää tiputtanut cruisea itsekseen pois päältä. Muut temput ei oikeen jeesannut. Nykysellään mun cruise alkaa silloin tällöin kiihdyttelemään itsekseen :)

Ohjainkortteja saa kunnostettuna jenkeistä mutta en tiedä saako suomesta kuin uusia? Cruisen valmistaja on vdo.

Äänestä
  • .

    Äänestä

  • 260 se -88 kirjoitti:

    .

    Mulla varmaan sama vika, kun ei gruisea saa päälle ollenkaan. Tuli tietoa samalla.

    Äänestä

  • timppa kirjoitti:

    Mulla varmaan sama vika, kun ei gruisea saa päälle ollenkaan. Tuli tietoa samalla.

    niin ja kerran ei lähde päälle ollenkaan niin mielestäni mittaristossa on nopeusanturi (ainakin minulla, vm 93 oli sen näköinen liitin vdo:n leimalla mistä lähti piuha cruiseboxiin). Jos tuo anturin kiinnitys on huono / irronnut polttimoita vaihtaessa niin cruise ei pelaa kun ei tule pulssia. Anturin liitin oli (hämärä muistikuva) lähellä nopeusmittarin vaijerin kiinnitystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


260 se -88 kirjoitti:

Kun ei tuo tempo toimi ollenkaan,niin onko siinä jotain boksia(ja jos on niin missä)josta voisi vikaa alkaa etsiä,vai onko jotain muuta vinkkiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu