Joka vuosi on paljon kukkia ja olen pölyttänytkin kukkia mutta kuitenkin vain n 20 tomaattia kypsyy...
Mitä lannoitetta tomaatille?
kemin tyty
51129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Terve!
Mä oon käyttäny semmosta Kekkilän kastelulannoitetta, joka on semmosta vaaleenpunasta raetta, jota sitte sekotetaan ja liuotetaan veteen. Hyvin toimii kaikille kodin hyöty- ja koristekasveille.
Kokeile! :-)
Vaaleanpunainen kastelutäyslannoite sopii tomaatille.Eli lannoitetta veteen ja eikun kastelemaan.
Mä en kyllä käyttäisi mitään kaupallisia lannoitteita. En halua syödä vaaleanpunaista raetta enkä minkään muunkaan väristä lanoiteraetta. En usko lannoitteiden maistuvan kovinkaan hyvälle!
Maanparannus hoituu kompostilla, lehti- ja heinäsilpuillla ym kaikella mitä puutarhasta löytyy.
on taatusti luonnonmukainen ja edullinen lannoite. Sopii mainiosta tomaateille! Ainoa huono puoli on haju... :(
ja nyt on amppeli tomaatista tulossa aivan mahtava sato eli varmaankin yli 100 tomaattia. Mutta toisaalta ostin tänä vuonna isomman ja kalliimman taimenkin.