sädehoidon annostus

tiitu

Silloin kun ihminen saa syöpänsä hoitoon sädehoitoa, niin annetaanko aina sama annos vai lisätäänkö sitä joka kerta. Haluaisin todella tietää?!!! Ja millaisia sivuvaikutuksia gynekologisen syövän sädehoito aiheuttaa?

6

1252

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määrä

      Ainakin rintasyövässä oli aina sama annos.

    • wjiog wgoi gjiwo

      Yleensä kokonaissädeannos pilkotaan muutaman viikon kuluessa annettavaksi sarjaksi, jolloin joka päivä annetaan sama säteilymäärä. Sivuvaikutukset ovat vähäisempiä ja hoitotulokset parempia, kun toimitaan näin.

      En ole lääkäri, joten en osaa sanoa gynekologisen syövän sädehoidon sivuvaikutuksista varmasti juuri mitään. Jos säteilyä joutuu munasarjojen alueelle, seurauksena voi käsittääkseni olla steriliteetti.

    • sivuvaikutuksista

      Eiväthän ne limakalvot sädehoidosta tykkää, joten ne voivat gynen syövän sädetyksessä kipeytyä. Emättimen alue jos hoitoa saa niin se voi pahimmassa tapauksessa kuroutua umpeen. Siltä voi välttyä, mutta keinoja en kerro ettei moderoija poistaisi viestiä. Kysy lääkäriltäsi.

      Jos peräsuoli on sädehoitokentissä, niin ripulia voi tulla sivuvaikutuksena parin viikon sädehoidon jälkeen. Se kyllä hoituu ripulilääkityksellä, jonka hoitava lääkäri antaa.

      Muut tuossa jo kertoivat annostuksesta eli kerta-annos on jokaisella hoitokerralla sama. Missään sädehoidossa ei taideta kerta-annoksen kokoa vaihdella. Eturauhasta sädetettäessä hoitokenttiä kyllä tavallisesti pienennetään jossain 48 Gy:n kieppeillä, mutta sinua ei tämä varmaan sattuneesta syystä kiinnosta.

    • Örwell

      mutta kaikki säteily on haitallista keholle. Säteily muuten aiheuttaa syöpää, ei paranna sitä. Eikö teitä yhtään pane ajettelemaan noiden syöpähoitojen mielekkyys? Siinä ihminen tuhotaan lääketietteellisillä keinoilla. Ymmärrän, ymmärrän, ettei vaihoehtoja paljoakaan tarjota syöpähoitojen kartellisoitumisen johdosta. Kartellin mielestä hoitojen tulee olla 1. Tehottomia (sairautta ei kannata parantaa) 2. Kivuliaita potilaalle 3. Yleistä terveydentilaa heikentäviä ja 4. Hintavia (veronmaksajille kallista puuhaa).

      Satuin törmäämään mielenkiintoiseen saittiin, joka mielestäni on pelkkää asiaa:

      http://www.chelationtherapyonline.com/PreventCancer/index.html

      • Vuonna 42?!?

        Salaliittoteoriat näemmä rulettavat. Kartellit, kattia kanssa... Sädehoidon parantava vaikutus on todistettu lukuisissa tieteellisissä tutkimuksissa. Kaksi muuta parantavaa hoitomuotoa ovat leikkaus ja sytostaatit (plus hormonit). Muitakin vaihtoehtohoitomuotoja toki on tarjolla, mutta niiden parantavasta tehosta ei ole saatu tieteellistä näyttöä. Siinä ei ole kyse kartelleista vaan kylmistä faktoista. Rankka tauti vaatii rankat hoidot. Syöpäsolut viis veisaavat kättenpäällepanijoista.


    • ovat: ripuli, suoli ja peräaukko ärtyy sädetyksestä, virtsatulehduksia tulee normaalia herkemmin. Tätä voi ehkäistä juomalla nesteitä runsaasti, esim. karpalo tai puolukkamehu ovat parhaita, hapan juoma estää virtsatietulehduksia. Myös emättinen limakalvo kuivuu hoidon aikana, sitä voi ehkäistä emätinpuikoilla ( kysy vielä lääkäriltäsi)ja käyttämällä vaikka hieromasauvaa. Näin ohjaan lantion sädehoitoon tulevia potilaita työkseni.
      Sivuvaikutukset tulevat tavallisesti sitten, kun hoitoja on käyty muutama viikko, toki yksilöllisiä eroja on. Sädehoitoklinikoilla on mukava ja asiansa osaava henkilökunta ja heiltä voit huoletta kysyä kaikista mieltäsi askarruttavista asioista.
      Annostus on ja pysyy samana koko sädehoidon ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1221
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      89
      951
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      638
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe