Täällä näkee niin erilaisia mielipiteitä kosteusvoiteiden käytöstä. Toiset sanovat aknen parantuneen kun on jättänyt ne pois ja toiset vannovat jonkun merkin nimeen.
Nyt haluaisin kuulla kokemuksia. Puolesta ja vastaan. Ovatko kosteusvoiteet välttämättömiä akneiholle vai este paranemiseen? Keskustelua asiasta olisi kiva kuulla. En enää tiedä mikä olisi iholleni parasta kun melkein mitään ei uskaltaisi käyttää mutta ilman iho tuntuu niin suojattomalta.
Nyt haluaisin kuulla kokemuksia. Puolesta ja vastaan. Ovatko kosteusvoiteet välttämättömiä akneiholle vai este paranemiseen? Keskustelua asiasta olisi kiva kuulla. En enää tiedä mikä olisi iholleni parasta kun melkein mitään ei uskaltaisi käyttää mutta ilman iho tuntuu niin suojattomalta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
No melkein kaikki kauneushoitolat käyttää kevyitä kosteusvoiteita!
Samoin suosittelee ihotautilääkärit,iho rypistyy muuten aika kivasti jo siinä kolmikymppisenä!
Mutta kukin päättäköön itse.
Jos iho ei saa kosteutta se alkaa tuottaa sitä itse.
Eli toisinsanoen iho alkaa erittää talia ja syntyy finnejä.
Kosteusvoidetta kehiin,apteekin perusvoide,esim Humektan.
itse koskaan käyttänyt :p. tuntuu, että naama näyttää vaan pahemmalta kun sitä alkaa sotkemaan, mutta voisi kai tuota kokeilla vähän kauemmin.
Saattaa se tuntua inhottavalta ja näyttää sotkuiselta,mutta iho tarvitsee kosteutta.
Kannattaa sitten kokeilla ainakin se kuukausi.
Sen verran yleensäkin menee aikaa että iho "tottuu" uusiinn hoitotuotteiin,eikä viikon jälkeen todeta että ei tää toimi :(
Aurinkoisia kesäpäiviä!
ehdottomasti ihoa pitää rasvata! itse tein sen virheen, etten rasvannut ihoani, kun se tuntui olevan rasvainen jo muutenkin. kävin hiljattain ihotautilääkärillä, joka sanoi, että ihmiset tekevät suurimman virheen ihonhoidon suhteen, mikäli eivät rasvaa ihoaan. okei, tämä nyt yhden lääkärin mielipide, ja jokainen tehköön iholleen mitä haluaa, mutta kyllä suosittelen esimerkiksi Humektania näppyiselle/akne naamalle. Humektan ei rasvoita eikä tuki ihohuokosia, vaan kosteuttaa ja kuivuu nopeasti :>
Kyllähän se rasvailu varmaan kannattaa. riippuu tietenkin kyllä kosteusvoiteesta kun ei mikä tahansa käy.
Kuulisin mielelläni lisää mielipiteitä. Jos joku ei käytä mitään voiteita ja on hyväihoinen niin kerro ihmeessä salaisuutesi...
Hyvän ihon salaisuus on geenit.ihan sama miten epäterveellisesti eläisit etkä hoitaisi ihoasi.
näin sanoi lehdistäkin tuttu ihotautilääkäri,kun kyselin että miten tää naama on tällänen vaikka kuinka hoidan (en liikaa) sitä ja teen kaikkeni sen eteen.ostan todella kalliita rasvoja,vitamiinejä,juon vettä ym..
se on fakta.ikävä kyllä.
ei pidä silti vaipua epätoivoon vaikka geeneistä johtuisikin. Pahakin akne voi parantua. Itsellänikin jo paljon parempi. Nyt on vaan sellainen vaihe, että pelkään että alkaa pahenemiskierre yhtäkkiä. Siksi en uskalla oikein mitään tehdä. Huono omatunto tulee kun syön tai teen jotain jonka luulen aiheuttavan aknea.:( siksi näistä voiteistakin kyselen.
Siis edelleen kokemuksia ja mielipiteitä kosteusvoiteista, kiitos.
Onko joku kokeillut frantsilan ihonhoitotuotteita?
Olen koko aikusiän kärsinyt aknesta enemmän ja vähemmän --on syöty roat, dianet ja tetrat..
Nyt vasta olen tajunnut, että kierrettä on lisännyt ihon pintakuivuus --koska on ollut rasvanen, en ole käyttänyt tarpeeksi kosteuttavia voiteita.. Kuivattamalla olen yrittänyt finneistä eroon..
Tältä palstalta sain vinkin (kiitos!) merisuolalla kyllästetystä kasvovedestä --hölvään sillä aknealueet aamuin, illoin --annan vaikuttaa ja huuhdon pois..(vie rasvan iholta) Sen jälkeen päiväksi Humektania (=kosteus!) --yöksi alle FLP:n Aloe vera geeliä, jonka olen huomannut selvästi nopeuttavan jälkien paranemista.
Pelkkä Aloe ei ole kuitenkaan riittänyt kosteudeksi.. Kun se on imeytynyt laitan vielä Humektania --muuten on finnejä tiedossa, kun ihohuokoset kuivuu, tukkeutuu ja tulehtuu..
PÄiväksi en laita tuota Aloeta, kun siitä jää sellainen tahmainen kerros iholle --ei hyvä esim meikin alla.. Muuten toiminut huomattavasti paremmin, kun esim. luontaistuotekaupan aloegeelit.
Muualle iholle laitan tujumpia rasvoja.
Ihoni on huomattavasti parempi : )!
Ps.
Aiemmin olen kokeillut kaikenmaailman hyperkalliita erikoistuotteita --mikään niistä ei ole toiminut suolavesi Humektan ( Aloe)yhdistelmän veroisesti..
Ai niin .. pesen ennen suolaveden hölväämistä finnialueet lactasydillä..
Tuntuu, että tämä kaikki on niin turhaa, kun miettii niitä, jotka vetävät rasvaista ruokaa, suklaata, siideriä, tupakkaa ja joilla silti on aivan virheetön, vaalea, kuulas iho ! Voihan helvetti!
Hei, kuinka kauan olet nyt käyttänyt tuota suola plus aloe yhdistelmää?
Käytätkö tavallista kaupasta saatavaa suolaa vai ostatko jostain kosmetologilta? kuinka kauan annat vaikuttaa? Ja vielä mistä tuota käyttämääsi aloe-voidetta saa?
Itse ostin eilen body shopin aloe-kasvoveden vaikka olin pitkään ilman mitään kasvovesiä. Tuo kuitenkin kuulosti ja tuntui hyvältä kun sekin kosteuttaa.
Tarkotit varmaa kysymyksen mulle?
--En ole hirveen pitkään käyttänyt ko. yhdistelmää.. ehkä kolmisen kuukautta.. Aloeta joskus jo aiemmin.
Käytän tavallista ruokakaupasta saatavaa merisuolaa( siis nmenomaan MERIsuolaa..), jota laitan veteen niin paljon, että vesi kyllästyy ja suolaa jää lillumaan.. Keitän veden ja annan jäähtyä.
Sillä hölvään finniherkät alueet aamuin ja illoin lactasyd-pesun jälkeen, annan suolan kuivahtaa iholle ja huuhdon pois --ja sen jälkeen kosteusvoide. pelkkä Aloe ei mulle tosiaan riitä kosteudeksi, mutta se selvästi korjaa jälkiä ihossa nopeammin. Netistä saa tilaamalla, kun googlettaa FLP.
minulle kyseinen suolan käyttö vaan lisäsi finnejä! Tuota aloe veraa vois kyllä kokeilla..
Varmasti lisää, jos ongelma on pintakuivuus.. ihohuokoset tukkeutuu entisestään ja tulehtuu.. suola vie sarvan, mutta sitten tarvitaan runsaasti kosteutusta..
siis suola vie rasvan..
Kannattaa ehdottomasti rasvata. Itse syön tällä hetkellä isotretinoinia akneeni ja ihon rasvaus on aivan välttämätöntä. Ja vaikket mitään kuureja söisikään, suosittelen. Ylläolevat ovatkin jo pesustelleet miksi.
kyllähän se kosteusvoide taitaa siis melkein välttämätöntä olla. Kiitoksia vastauksista.:)