marraskuu

mitä kuuluu marraskuussa synnyttäville? Joko tunnette liikkeet ja mikä on muuten olo?
171090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

täällä voidaan suht hyvin..jännityksellä odotellaan lapsivesipunktion tuloksia toivottavasti kaikki on hyvin. Liikkeitä en ole tuntenut, tai vaikea sanoa koska tämä on mun eka raskaus niin en tiedä miltä sen pitäis tuntua. Turvotusta vatsassa,iltaisin olen kuin ilmapallo.Painoa tullu n.4kg, viikkoja on 18 5.

Äänestä
  • Täällä kans yksi marrasodottaja, nyt mennään viikoilla 19 1. Liikkeitä taisin tuntea tuossa toissailtana, ihan varma en vielä ole..Ensimmäistä myös odottelen, niin on vielä vähän hakusessa :)
    Olo on kaikin puolin hyvä, turvotusta ei juurikaan ole, eikä muitakaan ongelmia enää. Vatsa on pikku hiljaa alkanut muillekin näkymään, ainakin omasta mielestä tuntuu siltä.. Olen tosin pienikokoinen,(149cm)et sekin saattaa osaltaan siihen vaikuttaa. Painoa on kokonaisuudessaan tullut kilo lisää.

    Äänestä

on tuntunut jo 16rv alusta liikkeet vaikka kohtu on kallistunut taaksepäin. liikkeet näkynyt jo 18viikolta päälle pieninä kohoumina ja laineina.istukka on takaseinässä melkolailla sikiön pään alla tyynynä. nyt tasan 20rv

Äänestä
  • istukka takaseinässä=) ekassa raskaudessa oli etuseinässä, joten nyt liikkeet on tuntuneet tosi aikasin ja tosi selvästi. Mulla siis viikkoja nyt 19 3..

    Äänestä

  • mk06 kirjoitti:

    istukka takaseinässä=) ekassa raskaudessa oli etuseinässä, joten nyt liikkeet on tuntuneet tosi aikasin ja tosi selvästi. Mulla siis viikkoja nyt 19 3..

    Eli ihan marraskuun lopulle on laskettuaika.

    Maha on eilen oikeestaan pullahtanut esiin, iltaisin vatsaa turvottaa ja nyt aamustakin on silmät hiukan turvoksissa (uutta).

    Ruokahalu on huonontunut, ei oiekein tee mieli enää syödä. Eikä mielitekojakaan ole...

    Jussin jälkeen on rakenneultra, jota jännitän kovasti. Painoa on tullut reilut 4kg. Jee. Ja alkuun ihna turvotuksesta, nyt mitä lie...

    Äänestä

Viikkoja on koossa vähän yli 19. Vointi hyvä, kun hammas ei enää vaivaa. Painoa on tullut 4-5kg välillä. Kohdunpohjan korkeus huitelee yläkäyrän yläpuolella ja vatsa on jo todella iso, mutta toisaalta mitä oletin. En ole ainoa, jolla vatsa elää omaa elämää ja vetäytyy kauemmaksi kehosta.

Potkut tuntuu jo ihan napakoina ja mies tuntee ne asettamalla käden vatsalle. Raudanpuutos vaivaa, eikä rautatabletit käy, joten jätin pois teen, syön maitotuotteet eri aikaan päivästä kuin rautaa sisältävät. Olen siis yrittänyt syödä paljon pinaattia, persiljaa, ruisleipää ja paprikaa. Katsotaan saadaanko veriarvot paremmiksi kotikonstein.

Äänestä

vaan kaikille. meillä menee hyvin liikkeet tunsin ensimmäistä kertaa 16 3 tai ainakin oletan että olivat liikkeitä nyt oli tossa 5päivän paussi et ei tuntunut mitään ja eilen illalla tunsin kovan potkun. Mahan päälle ei vielä näy mutta itse tunnen välillä jos sattumalta käsi oikeessa kohtaa. Tämään on rakenne ultra ja mies ensikertaa mukaan :) inolla odotan iltaa kun silloin se on... Olo ollut alusta asti todella hyvä ei pahoin vointia tai muuta ainut mikä on niin toisinaan hyvin väsynyt. Mutta kuitenkin hyvin hyvin onnellinen, vihdoinkin mulle elämä hymyilee!


Mitäs kaikkii olette jo hommannneet lapselle? minä itse en ole ostanut vielä muuta kuin hoitopöydän ja tuleva mummi on ostanut jotain vaatteita ja sitterin ja yhdistelmä vaunut.

Äänestä
  • viikot nyt 19 5 ja LA 09.11.2006

    Äänestä

  • En voi enää sanoa, ettenkö olisi ostanut mitään. Eilen oltiin kierrätyskeskuksessa ja löysin vaunut. Todella hyväkuntoiset vaunut! Maksoi ruhtinaalliset kaksikymppiä. Kuosi on tosin todella korni. Sellainen 90-luvun kukallinen, mutta äkkiäkös siihen ompelee uuden päällisen vanhan kankaan päälle. Ja sadesuoja tulee todennäköisesti olemaan paikoillaan suurimman osan talvesta.

    Rattaat on, sitterit on, vaatteita... ööh, taitaa olla. Leluja tulee kuitenkin, hoitopöytää en hommaa, enkä muuta tilpehööriä. Näillä pärjätään varmasti ihan hyvin.

    Äänestä

  • Lycis kirjoitti:

    En voi enää sanoa, ettenkö olisi ostanut mitään. Eilen oltiin kierrätyskeskuksessa ja löysin vaunut. Todella hyväkuntoiset vaunut! Maksoi ruhtinaalliset kaksikymppiä. Kuosi on tosin todella korni. Sellainen 90-luvun kukallinen, mutta äkkiäkös siihen ompelee uuden päällisen vanhan kankaan päälle. Ja sadesuoja tulee todennäköisesti olemaan paikoillaan suurimman osan talvesta.

    Rattaat on, sitterit on, vaatteita... ööh, taitaa olla. Leluja tulee kuitenkin, hoitopöytää en hommaa, enkä muuta tilpehööriä. Näillä pärjätään varmasti ihan hyvin.

    siitä hoitopöydästä...oletko aivan varma ettet hanki hoitopöytää, se on mun mielestä yks tärkein varuste vauvalle! Siinä on tosi hyvä vaihtaa vaippaa ja rasvailla vauvaa ettei tarvi olla selkä kyyryssä. Me tehtii se virhe et luovuttii meijän hoitopöydästä kun lapsi oli n. 6kk ja sen jälkee vaihdettii vaipat sängyllä, kyl oli tuskast hommaa, ja sitäpaitsi pienet vauvat kun pissaa niin useest (etenkii pojat suihkuttelee minne sattuu) ni tosi monta kertaa tuli pissa hoitoalustalle tai meni seinälle tms. En ois halunnu tot kaikee sängylle, ois joutunu joka päivä vaihtaa lakanat. Mut tietty oma valinta, jos et mielestäsi tarvi hoitopöytää niin ei sitä sitte kannata hankkia.

    Äänestä

  • kommentoida kirjoitti:

    siitä hoitopöydästä...oletko aivan varma ettet hanki hoitopöytää, se on mun mielestä yks tärkein varuste vauvalle! Siinä on tosi hyvä vaihtaa vaippaa ja rasvailla vauvaa ettei tarvi olla selkä kyyryssä. Me tehtii se virhe et luovuttii meijän hoitopöydästä kun lapsi oli n. 6kk ja sen jälkee vaihdettii vaipat sängyllä, kyl oli tuskast hommaa, ja sitäpaitsi pienet vauvat kun pissaa niin useest (etenkii pojat suihkuttelee minne sattuu) ni tosi monta kertaa tuli pissa hoitoalustalle tai meni seinälle tms. En ois halunnu tot kaikee sängylle, ois joutunu joka päivä vaihtaa lakanat. Mut tietty oma valinta, jos et mielestäsi tarvi hoitopöytää niin ei sitä sitte kannata hankkia.

    Sanotaanko näin, että jos olen todennut hoitopöydän tarpeettomaksi kokeilun jälkeen jo esikoisen aikoihin, niin en halua tälle kolmannellekaan sitä ottaa ;). Ja ihan hyvin on pärjätty ellei paremminkin.

    Äänestä

eli meille vasta tulossa joulukuussa vauva mut vastailenpa kuitenkin. Mukavasti menee, pahoinvointi on historiaa ja ihankun jo pikkasen tuntisin vauvan liikkuvan. Esikoisen liikkeet tunsin siinä n. 17 viikolla mut nyt taitaa tuntua aikasemmin. Kovasti ootan ultraa joka on neljän viikon päästä.

Äänestä

Eilen kävin neuvolassa ja hb oli tippunu 102 vaikka oon syöny 3 viikkoa rautatbl. Nyt vaihdoin rautatippoihin, jos ne tehoaisi. Eli tosi väsynyt olen ollut. Potkut tuntuu jo kovastikin, mies tunsi ekan kerran sunnuntaina kun oli pitkästä aikaa yhteistä aikaa..

Vatsa on alkanut kasvamaan vaikka vielä ei ole sellainen kunnon vauvamasu. Painoa on tullut jo 6kg vaikka lähtöpainoakin oli ylimääräistä. Ennen on toiminut vatsa useita kertoja päivässä ja nyt ei, niin painoa on alkanut tulemaan vähän turhan paljon!

Vielä ei oo hankittu mitään vauvalle ku vielä ei tiedetä mitä saadaan/otetaan käytettynä ja mitä ostetaan.

Viikkoja 19 0 ja la 15.11.

Äänestä

Meillä on mennyt todella hyvin, siivotessa tämä kumpu alkaa olla jo hieman "haitaksi", mutta on tosi mahtavaa aikaa! :)
Olen tuntenut liikkeitä jo n. kuukauden ajan (ensimmäisen potkun siis kun oli tasan 16 täynnä). Nyt on 19 4 ja "toukka" säntäilee hirmusti ympäri masua, avokki on myös tuntenut liikkeet. Taitaa tulla vilkas muksu! :) Selvät rytmit hällä kuitenkin on: aamulla kello kuusi, kun mies lähtee töihin ja loikoilen sängyllä vielä unta odotellen. Sitten taas muutama kuperkeikka ja potku kahdentoista ja yhden välille, seuraavan kerran viiden aikoihin iltapäivällä ja vielä viimeiset yritykset pitää äiskä hereillä kello 23.
Itku on kieltämättä herkässä: katsoin eräänä päivänä jotain sarjaa, jossa oli hautajaiset. Ikävä kyllä en ollut nähnyt ohjelmaa alusta asti, eikä ollut havaintoakaan kuka siinä haudattiin, mutta olin kuin vesiputous... :) Lemmikkini joka nyt kuoli lauantaina, oli hyvin vanha ja raihnainen ja aina kun katsoin sitä niin taas oli vesihanat auki. Viikko sitten lauantaina olimme häissä, enkä tuntenut hääparia, he ovat avokkini tuttavia ja silti itkin kirkossa toimituksen aikana kun se oli niin kaunista. Ja nyt viimeksi lauantaina, oli avokkini sisaren pojan ristiäiset ja avokkini on kummina. Sitten aivan yhtäkkiä tajusin, että tämä sisko ja hänen miehensä kävelivät käsi kädessä kirkon käytävää ja polvistuivat alttarille. Kenelläkään ei ollut hajuakaan että he olivat edellisenä päivänä menneet maistraatissa naimisiin ja polvistuivat nyt siunattaviksi (mies ei kuulu kirkkoon). Ja voitte vain arvata mitä siitä seurasi, eikä ollut edes nenäliinaa mukana! Hyvä etten ääneen itkenyt! :) Avokkini on ihan ihmeissään itkukohtauksista, hän yrittää lohduttaa ja silti häntä naurattaa samaan aikaan. Hän on ollut ihana! :)
Noh, tuli pidempi teksti kuin meinasin, mutta on niin mukava välillä päästä vertailemaan tunteita ja tuntemuksia! :)

Äänestä
  • paljonkin:) Itselläni nyt rv 20 menossa ja maha
    on jo pyöreä, ei voi olla enään huomaamatta.
    Mutta aika jännä että harva tuttu kehtaa kysyä että oletko raskaana:)

    Toivottavasti nyt olisi loppuraskaus helpompi kuin alku ja kaikki menisi hyvin loppuun asti ja syntyisi terve vauva!

    En ole ostanut vauvalle vielä mitään, äitini on kyllä kantanut varastoon kaikki vanhat vauvan vaatteeni.

    Onnellista kesää kaikille!!!

    Äänestä

19 6 meneillään, huomenna olisikin sitten rakenneultraäänen aika, jännittää. Laskettu H- hetki onkin sitten 9.11.2006. Maha on jo kivasti pyöristynyt, ja on jo sellainen äidillinen olo. Juttelen vauvalle, ja usein iltaisin se palkitaan hennnolla potkaisulla. Ensimmäisessä ultraäänessä oli todellakin itku pinnassa, vaavi oli niin suloinen kun "vilkutti" meille tulevile vanhemmille. Jännä nähdä huomenna kuinka se on kasvanut

Äänestä

Marrasmamma täällä myös. Kiva huomata et meitä on paljon ja tuttuja oireita monilla...
Mulla on nyt rv 18 1 ja nyt kesäkuun ajan on ollut aika paljon huimausta, varsinkin ylös noustessa. Tosi inhottavaa.
eilen käytiin rakenneultrassa ja olipa taas niin ihana nähdä kun pikku toukka siellä vilkutteli meille. kovasti haukotteli ja potkiskeli siellä. :)
huomenna on sitten neuvola ja täytyy tuosta huimauksesta kysellä kun töitä pitäisi jaksaa vielä painaa kuitenkin aika kauan ennen mammalomalle jääntiä... verenpaineet on olleet koholla koko raskauden ajan ja hemoglobiini kivasti heitellyt, mutta viimeksi se oli jopa 129. Liikkeitä olen tuntenut n. viikon ajan. Aika vilperi toukka tulossa...
hyviä vointeja kaikille ja toivotaan että kesäsäät jatkuu yhtä antoisina!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masut kirjoitti:

mitä kuuluu marraskuussa synnyttäville? Joko tunnette liikkeet ja mikä on muuten olo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu