ihmisen arvo?
millä mitataan
venla
17726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
..mitata kuin rahalla mutta kyllä joskus tuntuu siltä,että raha se on joka ratkaisee ihmisarvon itse kyllä toivoisin esim. tällä asenteella jonka kuulin Karpon ohjelmassa muutama vuosi sitten kun Karpo kysyi eräältä jolla ei paljon ollut,että mikä on hänen mottonsa köyhyyteen sanoi tämä,että kuin kaikki antaa niin kaikilla on !!!!
Ihmisen arvo mitataan sanoissa ja teoissa
onko sanojensa takana ja sanooko asian rehellisesti
osaako asiansa ja neuvooko rehellisesti
toimiiko moraalisesti oikein
minä en mittaa ihmistä ulkonäön mukaan
rumakin voi olla ihmisenä arvokas sekä erittäin miellyttävä ja sydämellinen ihminen
Vähän niinkun puukirveellä veistetyt ihmiset ovat luonteeltaan tylyjä ja suvaitsemattomia. Olen pannut asian merkille kymmeniä kertoja. Elikkä ulkonäkö on hyvin lähellä luonteenlaatua.
provosioda, niin onnistuit. Ei varmaan pidä paikkaansa. Sinun puukirveellä veistetyt ihmiset voivat muiden mielestä olla vaikkapa.. (no hitto kun en nyt keksi mitään järisyttävää kuvausta) no ei puukirveellä veistettyjä. Jos sun "kauneusihanteesi" on NIIN KORKEELLA !
Onhan sitä nyt ihmisellä silmät päässään ja arvostelukykyä jo etenkin tällaisena 50 . Olen vain itse kokenut saman monta kertaa. Oikein sanonut kaverillekin edeltä käsin, millainen 'tuo' ihminen on. Eikä ole kertaakaan osunut pieleen. Hohhoijaa... Joskus toivoisi olevansa huonompi ihmistuntija. =(
Sinänsä jokaisella ihmisellä on ihmisarvonsa ja jokainen on tärkeä, ja elämä on kallisarvoista ja ainutkertaista jokaiselle rodusta, ulkonäöstä tai luonteesta riippumatta.
no, miten sinä sen lopullisen arvion teet ?
hyvä tekemään arvioita ihmisistä, oikeastaan pyrin siitä eroon, ainakin siihen saakka kun olen tutustunut paremmin. Mutta tuo lisäyksesi ei tullut mitenkään yllätyksenä.
en tarkoita että pitäisi nyt alkaa tämän paremmin tutustumaan.
aika paljon edellä tässäkin asiassa.
että nyt minua....
taa !!!
Mululla kun ei ole minkäänlaistakäsitystä mikä on puukirves,
piilukirveen tunnen ja veisto kirveen ja sen uolla hellapuita pienitään.
Pyytäsinkin määritelmän puu kirveestä.
..oli ja läksi pienenä poikana pohjanmaalta, Ruotsiin puisella kirveellä vuolemaan,
kultaa ja vuosien päästä mä vasta, huomasin, se kultaa ei ollutkaan,..
Ulkonäkö peritään ja tavat opitaan.
Oon muuten pannut merkille että mitä komeempi "esitys" sitä itsekeskeisempi olemus. On varmaan tullut vietettyä aikaa peilin edessä ja ainut pääkoppaan mahtunut sielun sivistys on "mää oon sitten kaunis".
Kalsokirveellä muotoiltu "ulkonäkö" taas ei ole viettänyt aikaa peilin edessä. Hänellä on ollut aikaa ajatella muutakin kun muotoja.
Hauskin mittari minusta oli kun kuuskymmentä luvulla mitattiin suomalaiset maastamuuttajat matkustajalaivoina.
Vakavin taas, jokainen voi sitä miettiä lähdön hetkellä,... miten elämäni elin.
Jokainen ihminen on ihmisenä 100 %:n arvoinen - joten ihmisen arvoa ei voi mitata millään.
Ei kait yhdenkään ihmisen arvoa voi mitata millään....