Eli kaipaisin kaikkea infoa maan ja taivaan väliltä mitä kannattaisi ottaa huomioon ja miettiä ennen koiran hankintaa!
Meillä kaksi lasta, omakotitalossa asutaan ja ensimmäistä koiraa tekisi mieli. ja päätös ei ole mikään hetken huuma, tätä ollaan jo mietitty/suunniteltu pari vuotta ainakin!
kiitollisena otan kaiken tiedon vastaan!
Meillä kaksi lasta, omakotitalossa asutaan ja ensimmäistä koiraa tekisi mieli. ja päätös ei ole mikään hetken huuma, tätä ollaan jo mietitty/suunniteltu pari vuotta ainakin!
kiitollisena otan kaiken tiedon vastaan!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannattaa miettiä millaisen turkin haluaa koiralla olevan; lyhyen vai pitkän, helppohoitoisen vai päivittäin hoitoa tarvitsevan, vähän karvaavan vai saako karvaa lähteä normaalisti (eli paljon karvanlähtöaikana) tai saako turkki olla trimmattava. Pitkäkarvainen koira tuo ulkoa turkin mukana roskia ja tassujen mukana kuraa enemmän kuin lyhytkarvainen. Jos on himosiivooja tai ei siedä karvoja, suosittelen ottamaan sellaisen rodun, josta ei paljon irtoa karvaa, etteivät hermot mene ;) Minulla kokemusta järkyttävän paljon karvaavasta koirasta ja en ottaisi enää ikinä karvaavaa koiraa, vaikka en todellakaan ole himosiivooja!
Jos haluatte lasten ulkoiluttavan koiraa, kannattaa koiran koko ja rotu katsoa siten, että lapsetkin pystyvät ulkouluttamaan koiraa eli ettei koira ole liian voimakas eikä muutenkaan luonteeltaan liian vaativa. Minkä ikäisiä lapset ovat?
Onko pihanne aidattu? Jos ei, kannattaa valita sellainen rotu, joka oppii pysymään omalla kotipihalla. Toki juoksuaikana narttu voi karata ja varmaankin karkaakin, jos saa siihen mahdollisuuden, samoin kuin uros, jos lähinaapurissa on juoksuinen narttu.
Haluaisitteko harrastaa koiran kanssa jotakin; näyttelyitä, agilityä tai jotain muuta? Miten paljon olette valmiita kouluttamaan koiraa? Onko mahdollista mennä pennun kanssa pentukurssille? Ensimmäiseksi koiraksi ei kannata otaa liian vaativaa ja vaikeaa rotua.
Onko koiralle muutama hyvä ja luotettava hoitopaikka valmiina mahdollisten kyläilyreissujen tai ulkomaanmatkojenne ajaksi? Tällaiset paikat ovat todella tärkeitä. Jos on, kannattaa pentu totuttaa näihin hoitopaikkoihin jo ihan pienestä lähtien viemällä sitä hoitoon, vaikkei välttämättä tarvitsisikaan.
Mm. edellä mainitut asiat kannattaa ottaa huomioon valitessa sitä omaa rotua. Nyt en keksi muuta, ehkä vastauksesi jälkeen tulee lisää asioita mieleen. Väsymyskin jo painaa!
Mistä roduista olette kiinnostuneita.
No unohtui ainakin yksi asia. Rotu kannattaa valita myös sen mukaan, miten paljon tai vähän olette valmiit antamaan koiralle liikuntaa ja/tai muuta aktivointia.
Tässä pari hyvää linkkiä, joissa voi käydä tutustumassa eri rotuihin:
http://www.tunturisusi.com/koiralinkit/roduittain.html
http://www.koirat.com
Eli lapsemme ovat vielä pieniä, 4v ja 8kk, eli heidän varaansa ei voi mitään koiraan liittyviä "velvollisuuksia" laskea tms.
TURKKI: haluaisimme suht helppohoitoisen ja irtoavaa karvaakaan en hirmuisia määriä haluaisi.
Pihassamme ei ole aitaa, naapureja on, mutta ei aivan talossa kiinni vaan muutaman sadan metrin päässä. Yhdessä talossa on saksanpaimenkoira, muissa taloissa ei koiria ole.
ULKOILUTUS: Hirveän pitkiä lenkkejä emme harrasta, mutta pitemmälle kuin pihalle olemme kyllä valmiita menemään. Ja "kunnon kohotukseenkin" koiraa kaipailisin itselleni. Harrastuskoiraa emme hae, vaan ihan vain koti- ja seurakoiraa.
Ja sellainen keskikokoinen tai hieman pienempi koira on hakusessa.
Kahta koiraa olemme hieman miettineet. Toinen on bichon frisen ja villakoiran sekoitus ja toinen terrierin sekoitus. kummatkin ovat vielä nuoria, mutta ylittäneet kyllä jo luovutusiän. Alle vuoden ikäisiä. Terrieri on narttu ja toinen taas uros.
Sopivia hoitopaikkoja kyllä onneksi löytyy!
Suuret kiitokset jo vastaneille ja mielelläni kuulisin vielä lisäkommentteja!
Uros on simppeli ja suora tapaus yleensä. Helpompi ja selkeämpi kasvattaa. Miinuksena merkkailu. Jotkut merkkailevat joka paikassa.
Narttu ei merkkaa, mutta sitten on riesana juoksut noin kaksi kertaa vuodessa. Pienellä vuodon määrä on pieni, mutta vaarana on lisääntyminen ja on vahdittava, ettei tule vahinkopentuja.
Sterilointi molemmilla tasaa hormonihyrräyksiä.
Terrieri ja villakoira ovat reippaita ja älykkäitä rotuja, joten ei voi kumpaakaan asettaa etusijalle.
Luullakseni terrierin turkki on nypittävä, villakoiran trimmattava, bichonista en tiedä. Turkin hoitoa on tiedossa kummassakin kertomassasi tapauksessa.
Vaikka koira on pieni tai keskikokoinen, se on sataprosenttisesti mukana perheen elämässä 24h/vrk aina. Kun lähdette uimarannalle, pitää miettiä koiraystävällinen paikka, samoin perhevierailut, harrastukset jne. Onnea valintoihin!
Uskoisin, että bichon frisen ja villakoiran sekoitus on helpompi teidän perheeseenne ensimmäiseksi koiraksi. Se on varmaankin rauhallisempi kuin terrieri ja karvaakaan siitä ei todennäköisesti paljon lähde, ehkä sen joutuu kuitenkin välillä trimmaamaan? Terrieri vaatii enemmän liikuntaa ja aktivointia ja koulutusta eikä se välttämättä pysy pihalla yhtä hyvin kuin bichon-sekoitus (uskoisin).
Kumpaa sukupuolta saksanpaimenkoira on? Lähteekö se omasta pihastaan? Uros uros eivät aina tule toimeen keskenään.
Naapurimme koiran sukupuolesta en tiedä... Pihastaansa koira ei lähde, muistaakseni kerran on tullut sen pihan ulkopuolelle. Tosin en tiedä tilannetta sitten kun meillä olisi koira, koska tämä naapurin koira ei ole kiinni, vaan vapaana välillä yksinkin pihassa.
Harmi, itse olen niin ihastunut tuohon terrieriin. Tai koirien luonteista en vielä tarkemmin tiedä, mutta ulkonäöllisesti terrieri miellyttää enemmän, mutat itselläni on myös se käsitys että se saattaisi olla hieman "hankalampi tapaus" näistä vaihtoehdoista.
Kannattaa tutustua molempiin koiriin ensin ja tehdä sitten vasta päätös, kumpi olisi parempi perheeseenne.
Aita kyllä helpottaisi elämää huomattavasti. Kannattaa harkita pihan aitaamista, jolloin koiran voisi päästää huolettomasti pihalle eikä tarvitsisi pelätä naapurin koiran tulevan koiranne kimppuun.
Itse olen sitä mieltä, että jos nyt ei kumpikaan tunnu oikein omalta, niin jäitä hattuun ja katselkaa rauhassa. Koira on teillä sitten kuitenkin sen noin 15v. Onhan tuo itsehillintä hankalaa tuossa vaiheessa, kun hankintapäätös on viimein tehty, mutta itse olen ollut NIIIIIN onnellinen omasta huiskuhännästä nyt, kun häntä kaikessa rauhassa etsimme :) Hän on juuri "se oikea." Onnea etsintään ja onnea tulevan pennun johdosta :)
Meillä piha olisi todella vaikea aidata, kun ei ole oikeastaan kunnolla sellaista kohtaa missä piha päättyy, lisäksi tällä samalla pihalla on kaksi taloa. luulempa että meillä ei tule pihan aitaus mahdolliseksi ollenkaan.Sitten täytyisi vaan järjestää niin, että koira ei oleilisi pihalla yksikseen ollenkaan.
Samaa mieltä olen myös, kannattaa tarkkaa harkita, onko noista koirista kumpikaan se oikea.
Onko jompi kumpi koirista tottunut pieniin lapsiin?