hampaat liikkuu

osteoporoosiko?

Minulla on liikkunut kaksi hammasta jo jonkin aikaa. Tänään hammaslääkäri vihjasi osteoporoosiin koska hampaiden liikkumiseen ei ole syytä. Minulla on kilpirauhasen vajaatoiminta, vaikuttaakohan sen lääkitys kalsiumin toimintaan ja näin selittyis osteoporoosi. Onko kokemusta?

3

2291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Örwell

      ikenesi? Jos huonossa, sulla on krooninen C-vitamiinin puute!

      Osteoporoosia esiintyy paljon niissä maissa, joissa käytetään runsaasti maitotuotteita. Kalsium ei imeydy, ellei siinä ole mukana magnesiumia jotain hapanta, vaikka sitruunamehua.

      Luepa siitä terveysvinkkejä:
      http://www.chelationtherapyonline.com/PreventCancer/index.html

      • Leana

        Yleisin syy hampaiden liikkumiseen ja irtoamiseen on sairaus nimeltä Parodontiitti. Kysypä hammaslääkäriltä ja pyydä erikoislääkäri aika. Se aiheuttaa syvien ientaskujen tulehdusta.


      • amfu
        Leana kirjoitti:

        Yleisin syy hampaiden liikkumiseen ja irtoamiseen on sairaus nimeltä Parodontiitti. Kysypä hammaslääkäriltä ja pyydä erikoislääkäri aika. Se aiheuttaa syvien ientaskujen tulehdusta.

        Hammaslääkärihän oli nimenomaan sanonut, että syy on muualla? Olet varmaan jo käynyt lääkärillä, mutta mene ihmeessä, jos et ole. Itselläni vähän samaa vaivaa, ja hammaslääkäri sanoi, että pahassa tulehduksessa ikenet olisivat vetäytyneet, joten parodontiittia ei voi olla. (Vai onkohan mahdollista, että bakteeri tulee juurihoidetun hampaan kautta? Vähän huonoja kokemuksia lääkäreistä, joten en tiedä uskonko ihan kaikkea...)

        Ja voi olla yhteydessä vajaatoimintaan, mutta kai sille silti voisi tehdä jotain. :? Ilmeisesti sekä lääkitys (->vähentää kalsiumia tms.), että vajis itse (heikentää sidekudosta) voivat huonontaa hampaiden kiinnitystä. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      29
      6569
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      73
      5197
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4805
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4629
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4478
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4058
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4017
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      131
      3920
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3520
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3337
    Aihe