Herättääkö Ajatuksia (*.*)

Ellen

3

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Miten tuo liittyy nettiriippuvuuteen. Kai sitä netistäkin riippumattomat ihmiset juttelevat skypessä tai msn messengerissä ystäviensäkin kanssa. Nuo vanhukset tuolla takana ovat tuon pojan vanhan aikaisia vanhempia jotka luulevat että poika keskustelee yksinään. (tuo valkea patukka on mikrofooni). Vanhemmat ovat soittaneet lääkärit (jotka myös ovat vanhanaikaisia vanhuksia jotka eivät tiedä että netissä voi keskustella ystävien kanssa) yrittävät pyydystää pojan takilla.

    • ei väliä

      Sairas kuva :D

    • Nörddi

      Kiiiiitoooos!

      Olen ihka uusi suomikaksnelonen-sättäilijä. Täällä onpi lystiä piisannut. Tuolla 60-vuotisten palstalla oon pyörinyt muutamana päivänä. Muutenkin olen niin innostunut kompuutterin maailmasta, paljon myös siksi, kun wanhoilla päiwilläni vasta olen tähän koneeseen tutustunut.

      Ihan tuli pieni säikähdys, josko minusta kehkeytyisi se paljon puhutta nettiriippuvainen...joten klikkasin itseni nettiriippuvuus-palstalle. Täällä sitten tää kuva, jonka tulkitsen näin:

      Lääkärit lähestyvät poikaa, joka vanhempien mielestä ehkä sairastaa nettiriippuvuutta. On tarkoitus panna poika pakkopaitaan, koska hän ei muuten antautuisi addiktiotestiin/hoitoon. Vanhemmat haluavat, että pätevä taho saa tehdä diagnoosin heidän pojastaan, ja siksi poika on pariksi viikoksi vierotettava koneestaan...

      Poika levittelee käsiään...onko hän juttelemassa
      jonkun ihmisen tai virtuaalityypin kanssa...hän ei näe, mitä hänen selkänsä takana tapahtuu.

      Emmä tietenkään tiedä, mitä kuvan ottaja tällä lopulta tahtoo viestittää...mutta luovalla tavalla asia otetaan esille. Kiiiiitooooos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1469
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1255
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      226
      1235
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      203
      1233
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1059
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1019
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      946
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      923
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      80
      826
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      808
    Aihe