35.raskausviikko menossa, eilen ja tänään vauva on ollut todella levoton, heiluu ja tempoilee koko ajan. Supistelee myös jonkun verran, tänään ei kivualiaasti. Äsken tuntui sellaista omituista voimakasta tärinää. Onko muilla ollut tällaisia tuntemuksia? Pitäiskö huolestua? Siis tietenkin olen jo huolissani. Neuvolantätiä en saa kiinni.
levoton vauva
huoli*
5841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en olisi kovin huolissani...toi tärinä kuulostaa tutulta....siitä on puhuttu tällä palstalla aikaisemminkin ja yksi teoria oli että odotat poikavauvaa ja kun poika pissaa tuntuu sitä tärinää. Mulla on tosiaan kohta 2-vuotias poika ja muistan ihmetelleeni raskausaikana sitä kummaa tärinää, ei sitä joka päivä tuntunut mutta joskus. Se levottomuuskin voisi olla sitä jos vaikka vauva yrittää vielä kääntyä tai jotain ja siksi rimpuilee....no en ole terveysalan ihminen ja toki kannattaa yrittää saada se neuvolan täti kiinni mutta uskoisin ettei ole aihetta huoleen. Onnellista loppuodotusta :-)
Mietin itsekin että oisko kyse siitä pissaamistärinästä, mutta odotan tyttövauvaa.. harmittaa kun on niin kivasti mennyt raskaus tähän saakka ja nyt yhtäkkiä tuntuu että kaikki on hullusti ja vauvakin vaan rimpuilee omituisesti.
tuntui todella useasti tärinää, tuntui yleensä aika ylhäällä vatsassa oikealla puolella. Niin ja sain tytön. Ja oli aika rauhallinen masuasukki, mutta viikon 30jotaa (en tarkkaan enää muista) kävi liikkumaan ihan älyttömästi.
Nyt rv 40 4 ja edelleen yhtä vilkas kaveri masussa. =) Alusta asti sanottu ultrissa ym.että "sepä on vilkas kaveri" Yx ilta se venytteli ja hääräili kax tuntia putkeen, nii et välillä tuntu,et sen käsi tai jotai ilmestyy jalkovälistä..
ja pari kertaa oon myös tuntenu jotai kovaa tärinää,mitä lie sitte meinaakaan..
Ei se vaa ymmärrä syntyy vaik ahtaax on käyny paikat.
Mulle sanottiin myös jo niskapoimu-ultrassa, että "onpas siinä energinen tapaus!" :) Silloin en tietenkään vielä itse tiennyt vilkkaudesta mitään. Ja oikeastaan vieläkin vaikea sanoa onko tämä "poitsu" nyt sitten jotenkin erityisen vilkas... pitäis olla joku johon verrata. Sanon "poitsu" sen takia, kun poika sieltä todennäköisesti on tulossa.
Itseäni myös hiukan pelottaa, että mahtaakohan tämä mennä yliaikaiseksi... en tiedä mistä moinen epäily johtuu, mutta jotenkin vaan on sellainen olo, että tämä voisi vaikka mennä.
Itse olen ollut syntyessäni 55 cm pitkä ja syntynyt vasta viikolla 41... =/