Sormelle auki

Olisko mahdollisuuksia päästä tositoimiin jo ennen laskettuaaikaa tai edes viimeistään sillon!? Lääkäri totesi äsken kohdunkaulan lyhentyneen 2,5 senttiin ja kohdunsuun olevan auki sormelle! Uimisen kielsi kokonaan:( Esikoinen kun meni edelliskesänä reippaasti yli la.n ja nyt ei enää jaksais kärvistellä viimeisillään pallomahan kanssa. Ja mites seksin laita nyt kun kohdunsuukin on jo auki? En hokassut kysyä, kun on ollut melko hiljaista sillä rintamalla viimeaikoina, mutta nythän voisi ottaa kolme ässää (siivous, sauna, seksi) käyttöön;)
Eli te, joilla paikat on auenneet ennen h-hetkeä, kokemuksianne kaipaan:) Esikoisesta kun paikat oli täysin kiinni ja koko kaula jäljellä vielä synnärille mentäessäkin... Eli omaa vertailupohjaa ei löydy.
104626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kohdunsuu pehmennyt ja sormelle auki, ja kaulaa jäljellä 2,5cm viikosta 28 lähtien ;) poika syntyi 38 5 viikolla...ei mulla kyllä uimista eikä seksiä kielletty...

Äänestä

No, se vähän riippuu...
Itselläni meni myös esikoinen viikoille 42 3 kun käynnistettiin, koska siellä ei yksinkertaisesti tapahtunut yhtään mitään. =(
Toinen lapsi käynnistyi itse rv 41 6
ja tämä kolmas olikin kaikkein omituisin juttu...

Mulla nimittäin kaula lyheni kans tuohon 2,5cm ja sormelle auki.. rv oli jotai 39.. Nooh.. supistuksia tuli kamalasti, kerran käytiin kokeilemassa... tilanne oli sama.. rv 40...
Supistukset jatkui ja koveni, ja viimein viikolla 40 6 niitä tuli paljon ja jatkuvasti, oli kipeitä.

Mentiin laitokselle... alkutarkastus.. puolelletoista sormelle auki, kaulaa 2cm jäljellä!
Kyllä siinä vaiheessa jo itku pääsi...

Mutta siis mä jäin sinne osastolle ja ne makuutti siellä 24h ja kun supistukset vaan edelleen jatkui ja jatkui, eikä mitään tapahtunutm käynnistettiin tipalla ja kalvojen puhkaisulla. Poika syntyi sii rv. 41 tasan.

Kyllä meille ainakin annettiin lupa seksiä harrastaa kun kalvot on ehjät. =)

Äänestä

Täällä ollut tismalleeen sama tilanne jo useamman viikon, nyt 40 4 eikä kertakaikkiaan mitään! Reilu viikon verran ollut todella hiljaista ei edes supistellut mitä nyt välillä alamasu menee kovaksi, mutta siihen se sitten jääkin.Tänään oli juuri neuvola jossa varattiin maanantaiksi yliaikaiskontrolli, saas nähdä miten käy. Esikoinen syntyi 41 1 ja siihen asti oli paikat aivan kiinni ja 2,5cm "kaulaa" jäljellä....

Äänestä
  • mulla syntyi tyttö kun viikkoja oli tasan 42, käynnistyi itekseen yöllä kun aamulla olisi ollut aika sairaalaan käynnistykseen. Kohdunkaula oli lyhentynyt ja pehmentynyt, mutta ei mitään muuta. Neuvolassa kävin normaaliin tapaan kerran viikossa pissan antamassa ja verenpaineen mittaamassa. Lääkäriin pääsin kun itse vaadin että kattoo ne paikat missä tilanteessa mennään. Kyllä vaihtelee paikkakunnan mukaan menetelmät.

    Äänestä

  • yliaikaiskontrolli? kirjoitti:

    mulla syntyi tyttö kun viikkoja oli tasan 42, käynnistyi itekseen yöllä kun aamulla olisi ollut aika sairaalaan käynnistykseen. Kohdunkaula oli lyhentynyt ja pehmentynyt, mutta ei mitään muuta. Neuvolassa kävin normaaliin tapaan kerran viikossa pissan antamassa ja verenpaineen mittaamassa. Lääkäriin pääsin kun itse vaadin että kattoo ne paikat missä tilanteessa mennään. Kyllä vaihtelee paikkakunnan mukaan menetelmät.

    lähettävät lähinnä sen takia koska esikoinen tosiaan painoi rv 41 1 2'690kg ja nyt arvioitu jo viikko sitten 3,7kg. Lapsiveden määrästä olen joutunut jo pariin otteeseen käymään myös polilla joten siinäpä riittää heille nyt ilmeisesti syytä kerrakseen. Olen myös useamman kerran päivitellyt tuota painoasiaa joten kivahan se on että pääsee tarkistuttamaan tilanteen :).

    Äänestä

itse kävin tänään äitipolilla ja lääkäri tutki et väljästi 2 sormelle auki rv 40 1 kanavaa oli 1-2cm..huomena menen käynistykseen..

Äänestä
  • rv 36 1 oli auki reilu 3 cm ja kaulaa 2 cm jäljellä.. nyt 36 5 ja kotona edelleen.. lääkäri sanoi että hyvällä tuurilla vauva pysyy loppuun saakka tai sitten ei..

    Äänestä

  • taasen kirjoitti:

    rv 36 1 oli auki reilu 3 cm ja kaulaa 2 cm jäljellä.. nyt 36 5 ja kotona edelleen.. lääkäri sanoi että hyvällä tuurilla vauva pysyy loppuun saakka tai sitten ei..

    oli 36 viikolla sentin auki, kanava kaventunu kahteen senttiin ja pehmenny. Saunottiin ja sekstailtiin, ja kas kummaa poika syntyi rv:llä 37 3. Tuossa tuhisee sängyssän. On maailman ihanin lapsi, jonka muuten jokainen äiti omistaa omasta mielestään..:)

    Äänestä

Mulla esikoista odottaessa kun menin osastolle lepohoitoon rv 36 3 oli sormelle auki ja kánava täyspitkä.

Kun lähdin viimeiselle kotilomalle 38 5 oli kolmelle sormelle auki ja kanava edlleen jälellä.

Synnytys käynnistyi kotilomalla illalla 39 0 ja heti aamusta 39 1 oli vauva sylissä. Synnytys kesti 7 ½ tuntia.

Koko tuon kaksi viikkoa osastolla lääkärit sanoivat että ei kannata käynnistää että koska paikat jo auenneet niin odotellaan josko tulisi itestään pois. Kun sitten lähdin viimeiselle kotilomalle minun piti palata 39 1 aamuna käynnisteltäväksi osastolle. Mutta niinpä vaan tyttönen olikin omapäinen ja halusi syntyä luonnollisesti ilman käynnistystä.

Nyt mulla on ollut suppareita kivuliata raskauden puolivälistä asti, kohdun suun tilannetta on tarkkailtu. Viikko sitten oli vasta sormelle auki. kanava täyspitkä. Joten tuskinpa tässä vielä synnytys on käynnistymässä. Toisaalta, kun esikoisenkin kohdalla synnytys lähti käyntiin itsestään ihan yhtäkkiä kovilla ja tiheillä suppareilla ja synnytys oli lyhyt niin voihan sitä elätellä toiveita että toinenkin tulisi noeptaa ja ennalta arvaamatta.

Ainakin synnytyksessä kun menin synnytysvastaanottoon puoli kolmelta yöllä, 4 ½ tunnin suppareitten, oksentelun ja ripulin jälkeen niin kätilö tokaisi että menee vielä kauan ja käski miettiin miten haluan säännöstellä epiduraalini. Mutta sitten kuudelta jo rupesi ponnistuttaan epiduraalin yhä vaikuttaessa ja kätilö ihmetteli että niin nopeasti vauva syntyi ja vielä hänen työvuorollaan. Että tuntuu kyllä kuin olisi kohtu vaan räjähtänyt auki.

Äänestä

Rv 36 3: Paikat puolipehmeät, auki kahdelle sormelle ja kaulaa jäljellä 1cm.

Nyt menossa rv 37 5: mitään ei ole tapahtunut, vaikka "ässät" käyty moneen kertaan läpi. Ei edes supistele.

Edellisessä raskaudessa tyttö syntyi viikolla 41 2 ja laitokselle mentäessä kaulaa oli vielä jäljellä -useiden tuntien supistelujen jälkeen- 2cm.

Että sellaista. Itse tiedän saavani nyytin viimeistään 4.7 suunnitellun sektion kautta, mutta olisi kiva päästä hoitelemaan vauvaa vaikka jo juhannuksena. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv.37+4 kirjoitti:

Olisko mahdollisuuksia päästä tositoimiin jo ennen laskettuaaikaa tai edes viimeistään sillon!? Lääkäri totesi äsken kohdunkaulan lyhentyneen 2,5 senttiin ja kohdunsuun olevan auki sormelle! Uimisen kielsi kokonaan:( Esikoinen kun meni edelliskesänä reippaasti yli la.n ja nyt ei enää jaksais kärvistellä viimeisillään pallomahan kanssa. Ja mites seksin laita nyt kun kohdunsuukin on jo auki? En hokassut kysyä, kun on ollut melko hiljaista sillä rintamalla viimeaikoina, mutta nythän voisi ottaa kolme ässää (siivous, sauna, seksi) käyttöön;)
Eli te, joilla paikat on auenneet ennen h-hetkeä, kokemuksianne kaipaan:) Esikoisesta kun paikat oli täysin kiinni ja koko kaula jäljellä vielä synnärille mentäessäkin... Eli omaa vertailupohjaa ei löydy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu