KERTOKAA, miten olette selvinneet samanaikaisesti sekä työstä että opiskelusta? Onko totta, että pääsette helpommalla? Karsitaanko norm. ohjelmasta joitain "juttuja"? Vai onko kenties vaikeampaa? Itse olen hakenut päiväopiskelijaksi koska en voi kuvitella että selviäisin sekä työstä että opiskelusta (valmistuminen päämääränä!) hengissä? Olen suorittanut avoimessa amk:ssa muutamat kurssit työn ohessa, ja niistä selviydyin ihan OK, ahkerasti lukemalla, mutta että koko tutkinto näin?!
Työnohessa opiskelijat!
lele-63
5746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi, rankkaa se on työnohessa opiskelu varsinkin perheellisen, mutta kaikesta selviää jos vain on tahtoa. Monet päiväopinnot mahdollistavat myös osa-aikaisen työnteon. Työnohessa tapahtuva opiskelu on hyvin itsenäistä ja vaatii siltä osin vankkaa sitoutumista opiskeluun.
Täytyy tunnustaa, että minulle lähiopiskelu on tärkeää, siis se luokassa tapahtuva oppiminen. Toki voin opiskella ns. virtuaalisesti, mutta monesti tulisi varmaan mieleen että olenko ymmärtänyt tehtävät oikein ja kehtaako opelle lähettää "tyhmiä kysymyksiä" jos jokin asia on epäselvä... Joka tapauksessa, nostan hattua niille, jotka jaksavat tehdä töitä opiskelun ohessa, menestystä teille!
Itse en ole työn ohessa opiskelua harrastanut, mutta jotkut tutut ja kaverit kylläkin. Sivustaseuranneena voisin sanoa, että jos työ on jotain ilta ja viikonloppuduunia alle 8 tunnin työpäivillä, niin ei mitään suurempia ongelmia.
Jos taas työpäivät ovat 8-tuntisia, tai työ menee lukujärjestyksen päälle, niin todella vaikeaa tulee olemaan, vaikka työnantaja vähän joustaisikin. Siinä kärsii selvästi työt tai opiskelut, tai sitten kumpikin. Ei kannata, paitsi joissain erikoistapauksissa.
Itse olen nyt kesätöissä, ja sieltä ne kyselivät, että kun työt loppuu ja koulut alkaa, niin olisinko valmis tulemaan töihin pariksi päiväksi tai viikoksi, esim. jos joku jää yllättäen sairaslomalle. Sanoin suoraan että en ole, joko hoidan työt kunnolla tai sitten hoidan opiskelut kunnolla. Yritän valmistua mahdollisimman nopeasti, eiköhän sitä sen jälkeen kerkeä ihan tarpeeksi niitä töitäkin tekemään.
Jos olet viikolla normaalisti työssä, hakeudu sellaiselle aikuislinjalle, jossa opetus on viikonloppuisin. Käsittääkseni tällaisia tarjoaa monet AMK:t!
... jos on vain halua!
Itse olen koulussa täydet päivät ja useana iltana viikonloppuina töissä. Jos pystyisin, keskittyisin tietenkin pelkästään koulun käyntiin, mutta 230 egeä ei oikein riitä edes välttämättömyyksiin (en saa asumistukea mieheni takia).
Välillä väsyttää ja ketuttaa, ajattelee että huomenna sanon itseni irti töistä. Sitten huomaakin taas kuinka töissäkin on mukavaa ja ymmärtäväistä porukkaa. Eli paljon riippuu kanssa työpaikasta miten jaksaa yhdistää opiskelut ja työn. Itsellä on käynyt tuuri siinä mielessä että on ihan loisto duuni koulun ohella. Mukavat työkaverit, pomot, puitteet. -En välttämättä olisi duunissa, jos olisi henkisesti jotenkin inhoittava ilmapiiri.
Oma mielipiteeni on, että ilman duunia minulla ei olisi mahdollisuutta käydä koulua.
Tsemppiä kaikille opiskelun ohella töitä tekeville! Tuleva, omanalanne työnantaja arvostaa varmasti uutteria ihmisiä.